Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy w kopalni Bełchatów nie zgadzają się na zmniejszenie liczby etatów

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Dyrekcja chce zmniejszenia zatrudnienia o ponad 600 pracowników. Na taki scenariusz nie zgadzają się związkowcy. Wciąż nie ma porozumienia.

Ustalenie tzw. etatyzacji w oddziałach i spółkach zależnych PGE to podstawowy warunek podpisania porozumienia organizacji związkowych z koncernem PGE GiEK, które kończyłoby spory zbiorowe. Treść porozumienia ustalono już 2 listopada podczas wizyty zespołów negocjacyjnych w Warszawie, gdzie w rozmowach wziął udział także zarząd PGE. Związkowcy weszli w spory zbiorowe, bo jak podkreślają, domagają się bezpiecznych miejsc pracy dla załogi, która obawia się restrukturyzacji. W KWB Bełchatów, która obecnie zatrudnia blisko 5 tys. osób, negocjacje w sprawie etatyzacji, tak jak w innych oddziałach, dotyczą lat 2017-2020. Dyrekcja chce zmniejszenia zatrudnienia o ponad 600 pracowników, do ponad 4,2 tys. górników w 2020 r. Na to nie zgadzają się organizacje związkowe będące w sporze zbiorowym (MK NSZZ „Solidarność”, ZZGWB, ZZPRC, ZZ Kadra, ZZ Konto), które uważają, że zatrudnienie powinno zostać utrzymane na dotychczasowym poziomie.

CZYTAJ TEŻ: Kopalnia Bełchatów zatrudnia nowych pracowników

W 2020 r. zakończy się wydobycie węgla z Pola Bełchatów i wszystkie maszyny zostaną przeniesione na odkrywkę Szczerców, to jednak, jak podkreślają związkowcy, ilość układów technologicznych i koparek się nie zmieni. Dlatego liczba pracowników powinna być taka sama jak obecnie. Na 10 listopada wyznaczono ostateczny termin uzgodnienia liczby etatów w kopalni. Nie było jednak przełomu w rozmowach. - Nie doszliśmy do porozumienia. Wciąż jesteśmy przy tych samych liczbach - mówi Waldemar Lutkowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w KWB Bełchatów. - Są kwestie dotyczące działań kopalni, w których się zgadzamy, ale nie ma porozumienia co do etatyzacji. Zostały spisane odrębne stanowiska stron, które będą stanowić protokół rozbieżności - dodaje.

O tym, czy i kiedy nastąpi akcja protestacyjna - zespół negocjacyjny związków zawodowych oficjalnie nie mówi, bo nadal nie wyklucza, że uda się jeszcze osiągnąć porozumienie.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z oddziałami, gdzie też nie została uzgodniona etatyzacja, jak elektrownia Bełchatów czy Zespół Elektrowni Dolna Odra - mówi Waldemar Lutkowski.

Koncern PGE GiEK poinformował, że stanowisko w sprawie negocjacji ze związkami zawodowymi przekaże po zakończeniu rozmów, które mają być jednak kontynuowane w tym tygodniu.

ZOBACZ TEŻ:**Ponad 500 motocyklistów rywalizowało na terenie kopalni w Bełchatowie**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki