Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy pacjent Krajowej Sieci Kardiologicznej w regionie łódzkim przyjęty w CKD w Łodzi. Tacy pacjenci trafią bez kolejki do kardiologa

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Prof. Jarosław Drożdż z Przemysławem Stanisławskim, pierwszym pacjentem Krajowej Sieci Kardiologicznej w regionie łódzkim
Prof. Jarosław Drożdż z Przemysławem Stanisławskim, pierwszym pacjentem Krajowej Sieci Kardiologicznej w regionie łódzkim Matylda Witkowska
W poniedziałek w Centrum Kliniczni Dydaktycznym w Łodzi przyjęty został pierwszy pacjent sieci kardiologicznej. To prowadzony w Łódzkiem pilotaż nowego rozwiązania, które ma skrócić kolejki do kardiologów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do kardiologa bez kolejki. Pierwszy pacjent Krajowej Sieci Kardiologicznej przyjęty w Łodzi

W poniedziałek (3 kwietnia) w regionie praktycznie zaczęła działać tzw. Krajowa Sieć Kardiologiczna. To nowe, pilotażowe rozwiązanie, które ma skrócić czas oczekiwania na badania i leczenie kardiologiczne. Łódzkie jest jednym z siedmiu województw w których taki pilotaż jest prowadzony.

Pierwszym pacjentem został 64-letni Przemysław Stanisławski z Łodzi, który od dwudziestu lat cierpi na problemy układu krążenia. Ma m.in. nadciśnienie i wszczepione bajpasy. Do tej pory był pacjentem Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi, jednak prowadząca go kardiolożka uznała, że może on wziąć udział w programie.

- W czwartek byłem u mojej pani doktor, w piątek miałem telefon, a dziś mam wizytę - relacjonuje pacjent. Nie miał wątpliwości, by wypróbować na sobie nowe rozwiązanie. - Cieszę się, bo dzięki temu będę miał dodatkowe badania - podkreśla.

Dzięki sieci pan Przemysław zyskał szansę na szybko wykonane, najdokładniejsze możliwe badanie przepływu krwi przez serce metodą SPECT.

Jak wyjaśnia przyjmujący go prof. Jarosław Drożdż, kardiolog z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego, na takie badanie normalnie trzeba czekać dwa lub trzy miesiące, a dodatkowo jeszcze poczekać na wyznaczoną wizytę. Sieć zaś dużo ułatwia.

- Ten program to ułatwiony dostęp pacjenta do kardiologa - podkreśla prof. Drożdż. - Pacjent zyskuje krótszą ścieżkę, POZ zyskuje nas jako konsultantów, ale my musimy zmienić koncepcję leczenia. Z lekarza opiekującego się pacjentem przejść do systemu konsultacyjnego - wyjaśnia.

Zgodnie z koncepcją do sieci po konsultacjach pacjent może wrócić do swojego stałego lekarza rodzinnego w POZ, co docelowo pozwoli skrócić kolejki w przychodniach kardiologicznych.

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Jacy pacjenci dostaną się do kardiologa bez kolejki?

Program Krajowej Sieci Kardiologicznej przeznaczony jest na razie tylko dla pacjentów, którzy mają: zaburzenia rytmu serca i przewodzenia, wady zastawkowe serca, niewydolność serca lub nadciśnienie tętnicze oporne lub wtórne. Tacy pacjenci mają być w ciągu 30 dni od podejrzenia choroby przyjęci przez kardiologa, w ciągu kolejnych 30 dni mieć wykonane badania, a później w dwa tygodnie dostać opis wyników. W regionie łódzkim będzie mogło z tej opcji skorzystać 20,7 tys. pacjentów, koordynatorem lokalnym został Centralny Szpital Kliniczny UM.

Kolejki do kardiologa. Ile trzeba czekać na wizytę w Łodzi i regionie?

Obecnie na pierwszą wizytę w popularnej poradni kardiologicznej w szpitalu Kopernika lub Jonschera trzeba czekać prawie rok. Za to w mniej obleganych poradniach w Radomsku , Poddębicach, Pabianicach, Łęczycy, Łowiczu, Opocznie czy Zgierzu do kardiologa można się dostać niemal od ręki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki