Piłka ręczna. Wczoraj pokonane mistrzynie Afryki, dziś starcie z mistrzyniami świata. Mecz z Norwegią o triumf w turnieju Posten Cup

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Dziś mecz Norwegia - Polska w Posten Cup
Dziś mecz Norwegia - Polska w Posten Cup POLSKI ZWIAZEK PILKI RECZNEJ
Wczoraj reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet pokonała w Lillehammer mistrzynie Afryki Angolę 33:30 (19:14) w drugiej kolejce spotkań turnieju piłkarek ręcznych Posten Cup. To druga wygrana Biało-Czerwonych, które w czwartek pokonały Islandię 29:23. W ostatnim spotkaniu zmierzą się z gospodyniami i aktualnymi mistrzyniami świata Norweżkami. Stawką będzie końcowy triumf w rozgrywkach.

Bój z mistrzyniami Czarnego Lądu

W sobotę Polki zmierzyły się z mistrzyniami Afryki i 25. drużyną poprzednich mistrzostw świata. W finale czempionatu Afryki w listopadzie ubiegłego roku Angola pokonała Kamerun 29:19. Na mundialu 2021 Angola odpadła już w pierwszej fazie grupowej, przegrywając z Francją i Czarnogórą oraz remisując ze Słowenią.

W porównaniu do czwartkowego meczu z Islandią, selekcjoner Arne Senstad zdecydował się na dwie zmiany w składzie. Nikola Głębocka i Dagmara Nocuń zastąpiły Paulinę Uścinowicz oraz Mariolę Wiertelak.

Na początku rywalki uzyskały dwubramkową przewagę, którą utrzymywały do ósmej minuty (7:5). Dopiero w 10. min Biało-Czerwone zdołały wyrównać po rzucie Karoliny Kochaniak. Po raz pierwszy prowadzenie objęły dwie minuty później, gdy Barbara Zima trafiła na 9:8. W międzyczasie Magda Balsam nie wykorzystała karnego. Jednak zrehabilitowała się zdobywając dwa gole z rzędu i wyprowadzając polski zespół na prowadzenie 11:8 (15. min).

Końcówka pierwszej połowy należała do podopiecznych Senstada, które po udanych akcjach m.in. Kochaniak i bramkarki Barbary Zimy na przerwę schodziły prowadząc 19:14.

Drugi zwycięski mecz w turnieju Posten Cup

W drugiej połowie selekcjoner Biało-Czerwonych nadal rotował składem. Polki utrzymywały dystans przynajmniej trzech bramek. I choć rywalki, wśród których najwięcej problemów defensywie sprawiała zdobywczyni dziewięciu goli Natalia Santos, ambitnie starały się wyrównać, to jednak nie udała im się ta sztuka.

Spora w tym zasługa Zimy, która w końcówce efektownie obroniła karnego i dobitkę, a w dodatku w pierwszej połowie dwukrotnie wpisała się na listę strzelców po rzutach przez całe boisko do pustej bramki.

O zwycięstwie w turnieju Posten Cup zadecyduje niedzielny mecz Norwegia - Polska (14.45).

Skład reprezentacji Polski i liczba bramek w meczu:

Polska: Adrianna Płaczek, Barbara Zima 2 - Aleksandra Zimny, Monika Kobylińska 5, Magda Balsam 7, Sylwia Matuszczyk 2, Adrianna Górna 1, Aleksandra Tomczyk, Aleksandra Rosiak 3, Marlena Urbańska, Karolina Kochaniak-Sala 6, Paulina Masna, Daria Michalak 3, Emilia Galińska 1, Dagmara Nocuń 3, Nikola Głębocka. (PAP)