Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatność kartą w urzędzie? Już w czerwcu zapłacisz tak w skarbówce

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W czerwcu podatki i inne opłaty w urzędach skarbowych będzie można zapłacić kartą

Już niebawem z kartą bankomatową czy kredytową będziemy mogli wybrać się nie tylko do sklepu, ale także do urzędu i zapłacić np. podatek czy inne zobowiązanie. Przybywa instytucji, które oferują płatność kartą, choć w niektórych pobierana jest za to prowizja. Jeszcze w tym roku plastikiem będziemy mogli płacić także mandaty za różne wykroczenia drogowe.

Najszybciej, bo już w czerwcu, możliwość płacenia kartą zyskają ci mieszkańcy województwa łódzkiego, którzy będą mieli do załatwienia sprawę w urzędzie skarbowym.

– W czerwcu będzie można płacić kartą w 25 urzędach skarbowych w naszym województwie – mówi Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Łodzi. – Będzie można w ten sposób uregulować wszelkie opłaty, a ograniczeniem będzie jedynie limit karty. Wszystko jest obecnie dogrywane.

CZYTAJ TEŻ: Skarbówka ściąga zaległy abonament z pensji i emerytur. Zabiera ponad 1500 zł

Z plastikiem łodzianie mogą wybrać się do Wydziału Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów Urzędu Miasta Łodzi. Muszą być jednak przygotowani na dodatkowy wydatek.

– Terminale płatnicze kart debetowych lub kredytowych znajdują się na stanowisku bieżącej obsługi – mówi Grzegorz Gawlik, główny specjalista z biura prasowego łódzkiego magistratu. – W ten sposób można zapłacić za sprawy związane zarówno z rejestracją pojazdów, jak i z prawem jazdy. Wiąże się z tym prowizja dla operatora, która wynosi 2 zł. Można także zapłacić gotówką lub kartą w kasie banku, który znajduje się w siedzibie wydziału.

To nie koniec możliwości wnoszenia opłat w wydziale komunikacji w Łodzi, choć kolejne nie wiążą się z płatnością kartami. Właściciele samochodów lub kierowcy mogą bowiem przelać pieniądze na wybrane konto wydziału (różne opłaty mają przypisane różne numery kont) lub dokonać płatności elektronicznej za pośrednictwem portalu Info-Car.pl.

CZYTAJ TEŻ: Nowy dowód osobisty. O czym należy pamiętać, gdy się o niego staramy?

Od pewnego czasu płatność kartą umożliwia także Poczta Polska. Można w ten sposób np. zapłacić za wysłanie listu, kupno znaczka czy wszystkich akcesoriów, jakie są dostępne w urzędach pocztowych. Terminale są dostępne we wszystkich urzędach własnych Poczty, a plastikiem można zapłacić nawet za niewielkie zakupy czy usługi. Prowizja nie jest pobierana.

Możliwości płacenia kartą nie mają ci łodzianie, którzy wybiorą się do Urzędu Miasta Łodzi i podległych mu jednostek. Urzędnicy informują, że w tych miejscach zazwyczaj znajdują się oddziały banku, w którym klienci UMŁ mogą dokonywać wpłat związanych z załatwianymi sprawami.

W lepszej sytuacji są łodzianie i mieszkańcy naszego województwa, którzy chcą spędzić wolny czas w zoo czy na basenie.

– Kartą można płacić w aquaparku Fala i obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi – zaznacza Grzegorz Gawlik. – W ten sposób można też kupować bilety do zoo, zapłacić za bilety w autobusach i tramwajach, wnieść opłatę parkingową w automatach na ulicach miasta.

CZYTAJ TEŻ: Zwrot podatku z urzędu skarbowego. Jak długo się czeka?

Jeszcze w tym roku plastiku będą mogli użyć kierowcy, którzy złamią przepisy drogowe, choć ich akurat ta możliwość niekoniecznie musi cieszyć. Płatność kartą za mandaty ma bowiem polepszyć ich ściągalność. Ma to związek z nowelizacją kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Początkowo była mowa o tym, że płatność kartą za mandaty będzie możliwa pod koniec tego roku. W maju natomiast okazało się, że prace nad zmianami przepisów przyspieszyły. Z zapowiedzi Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji, wynika, że pojawiła się szansa, by przepisy zostały uchwalone przez parlament jeszcze przed przerwą wakacyjną. W takiej sytuacji terminale mogłyby trafić do policjantów z drogówki w wakacje. Na razie policjanci z Łodzi i województwa nie przygotowują się do nowych obowiązków.

– Przepisy dotyczące umożliwienia kierowcom płatności kartą za nałożone mandaty karne obecnie nie weszły w życie – zaznacza kom. Kamil Szczęsny, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. – W przypadku ich wdrożenia policja podejmie stosowne działania, które mają na celu spełnienie nowych wymogów.

Policjanci z drogówki będą mieli mnóstwo pracy. Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, w ubiegłym roku kierowcy na terenie naszego województwa blisko 269 tysięcy razy złamali przepisy ruchu drogowego. Doszło do tego ponad 8 tysięcy razy więcej niż w 2015 roku. Przepisy drogowe są najczęściej łamane w województwie mazowieckim, w ubiegłym roku stało się to ponad 599 tysięcy razy (i tak mniej o blisko 7 tysięcy razy niż w 2015 roku). Najrzadziej dochodzi do tego na Podlasiu – niespełna 113 tys. razy w ubiegłym roku.

CZYTAJ TEŻ: Urząd Kontroli Skarbowej w Łodzi na tropie zatajonych dochodów

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki