Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W walce o czystość powietrza ważna jest oszczędność energii

Materiał partnera
Prolska - jak długa i szeroka - węglem stoi! Jest to nasz narodowy zasób, który od lat wykorzystujemy do ogrzania mieszkań. W wielu mieszkaniach nadal zainstalowane są stare piece węglowe - nie bez przyczyny jest nazywane kopciuchami lub śmierdziuchami. Stosowana w nich technologia spalania nie pozwala na efektywne spalanie węgla, przez co po pierwsze trzeba go spalić więcej, żeby ogrzać budynek, a po drugie emitują olbrzymie ilości szkodliwych pyłów. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne piece węglowe, przy użyciu których ogrzewanie jest do 30 proc. bardziej efektywne i oszczędne. Nowe kotły są produkowane w technologii, która ogranicza zużycie paliwa i ilość naszej pracy, bo z tony węgla powstaje tylko 6 proc. popiołu.

Dwa typy domów

Jeżeli planujesz budowę nowego domu, również przyczynić się do poprawy stanu powietrza. W tym wypadku nie chodzi wyłącznie o zainstalowanie nowoczesnego pieca czy odpowiednią izolację ścian... - możesz cały jego projekt zrealizować z myślą o jak najmniejszym zużyciu energii.

W zależności od zapotrzebowania na energię niezbędną do tego, żeby utrzymać temperaturę potrzebną do utrzymania dobrej, rodzinnej atmosfery w domu, możesz zdecydować się na jeden z dwóch typów domów ekologicznych: dom energooszczędny lub dom pasywny.

Domy energooszczędne to takie, które wymagają bardzo niewiele energii w skali roku, żeby utrzymać optymalną temperaturę. Zgodnie z definicją techniczną są to takie domy, których zapotrzebowanie na energię wynosi mniej niż 40 kWh na każdy metr kwadratowy mieszkania rocznie. Przykład? W tym standardzie mieści się dom o powierzchni 80 metrów kwadratowych, który w ciągu roku zużywa mnie niż 3.200 kWh. Przy cenie 65 gr za kWh, oznacza to łączne roczne wydatki na ten cel na poziomie 2.080 zł!

Domy pasywne z kolei to takie budynki, które prawie nie potrzebują energii do ich ogrzania! Dzięki zastosowanym ekologicznym zasadom budownictwa oraz nowoczesnym technologiom potrafią one utrzymać temperaturę w środku. Na przykład pompa ciepła, instalowana w takim budownictwie, działa w ten sposób, że „wypompowuje” ciepło z jednego miejsca - tam gdzie temperatura jest niska, np. na zewnątrz budynku - a następnie oddaje je przy wyższej temperaturze do ogrzewanego pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu takich i innych technologii zapotrzebowanie na energię jest minimalne i wynosi poniżej 15 KWh na każdy metr kwadratowy mieszkania rocznie.

Przykład? Ogrzanie domu o powierzchni 80 metrów kwadratowych wybudowanego w tym standardzie będzie wymagało mniej niż 1200 kWh rocznie! Przy cenie 65 gr za kWh oznacza to łączne roczne wydatki na ten cel na poziomie 780 zł!

Kożuch na budynek

Kiedy wychodzimy w zimę na dwór - oddajemy swoje naturalne ciepło, przez co jest nam coraz zimniej. Dlatego w zimę obieramy się w płaszcze, kurtki i kożuchy - chcemy wykorzystać ich ciepło, a także jako izolację, żeby nie oddawać swojego naturalnego ciepła.

Podobnie działają domy - w zimę, otoczone prze zimne powietrze oddają przez ściany ciepło, którym są ogrzewane w środku np. dzięki instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki odpowiedniej izolacji możemy utrzymać więcej ciepła w środku i ograniczyć jego „uciekanie” przez ściany. Bardzo ważne jest także zastosowanie szczelnych okien i drzwi.

Dzięki temu zużyjemy mnie energii, rachunki za ogrzewanie znacznie się obniżą, a do atmosfery dostanie się mniej szkodliwych substancji. Dodatkowo dzięki termomodernizacji Twój dom będzie nie tylko cieplejszy zimą, ale chłodniejszy latem.

Termomodernizacja budynków jest na ogół wysoko opłacalna, ale wymaga na wstępie poniesienia znacznych kosztów. Dlatego wielu właścicieli budynków nie może zrealizować termomodernizacji bez finansowej pomocy ze strony państwa. Warto zatem zapoznać się z ofertą takich instytucji, jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Projekt pn. "Oddychajmy czystym powietrzem! Kampania edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia powietrza" został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki