Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podniosła uroczystość w Bazylice Mniejszej. Hołd mieszkańców Sieradza, rocznice FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Podniosła uroczystość w Bazylice Mniejszej. Hołd mieszkańców Sieradza
Podniosła uroczystość w Bazylice Mniejszej. Hołd mieszkańców Sieradza Fot. Dariusz Piekarczyk
Biskup ordynariusz diecezji włocławskiego Krzysztof Wętkowski celebrował we wtorek w Bazylice Mniejszej w Sieradzu mszę świętą dziękczynną w pierwszą rocznicę ustanowienia świątyni Sanktuarium św. Józefa Diecezji Włocławskiej. Była to także szósta rocznica podniesienia kościoła do godności Bazyliki Mniejszej. W uroczystości udział wzięli między innymi prezydent Sieradza Paweł Osiewała, wiceprezydent Rafał Matysiak, przewodnicząca Rady Miejskiej Magdalena Słupińska oraz przedstawiciele władz lokalnych, poczty sztandarowe różnorakich organizacji i instytucji naszego regionu oraz mieszkańcy Sieradza. Proboszcze i jednocześnie kustoszem świątyni jest ks. infułat Marian Bronikowski.

- Ta historyczna świątynia ma ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta i regionu - mówił w homilii biskup włocławski. - Dzieje miasta na trwałe wpisały się w historię naszej Ojczyzny. Dziś wchodzimy w ciąg dziejów, ale także tajemnicę ludzkiego życia. Jesteśmy także w dniu,kiedy diecezja włocławska kończy obchody 900-lecia, związanego z nawiedzeniem wszystkich parafii przez ikonę jasnogórską. Powstaje pytanie co poniesiemy dalej w kolejne pokolenia? Nie możemy jednak nie zauważyć w jaki sposób święty Józef do nas przemawia choćby przez teksty liturgiczne. Daje nam przesłanie abyśmy nieustannie zabiegali o zbawienie świata. Oczywiście rodzi się pytanie, co to oznacza konkretnie. Najpierw będzie to oznaczało uporządkowanie naszego myślenia, oczyszczenie tego co nas przytłacza. Dziś wiele mówi się o konieczności takich, czy innych reform w kościele. To wszystko może być prawdą, ale myślę i takie mam przeświadczenie, że wierni oczekują tego aby aby w sposób prosty i piękny wyrażać swoją wiarę. Aby ta wiara miała wpływ na ich życie. Owszem są potrzebne jakieś reformy, może synodalność, ale to wszystko nie ma znaczenia jeśli nie będzie pragnienia zbawienia świata i bliskości z Bogiem. Jeśli nie wrócimy do modlitwy bardzo osobistej, to wszystko inne będzie bardzo sztuczne i nie przyniesie żadnej zmiany w życiu społeczeństwa. Wierzyć, to relacja człowieka z Bogiem, to praktyka życia. Bywa tak, że Pan przyjdzie do nas przez swoje słowo, odpowie nam w naszym sumieniu, poprzez wydarzenia, ale trzeba być otwartym żeby to widzieć. Znaki są dla ludzi wierzących, nie dla tych żeby uwierzyli. Człowiek wierzący potrafi odczytywać boże sygnały.

Z kolei prezydent Sieradza Paweł Osiewała złożył świętemu Józefowi hołd w imieniu mieszkańców miasta.

- Wdzięczni Bogu, my sieradzanie trzeciego tysiąclecia, oddajemy Ci hołd święty Józefie, obieramy Cię za naszego patrona i zawierzamy ojcowskiej opiece.Jesteśmy dumni, że przed sześciu laty papież Franciszek nadał tej prastarej świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej, a rok temu biskup Krzysztof ustanowił ją Twoim sanktuarium. W ten sposób Sieradz został po raz kolejny wyróżniony. Przywołujemy więc wielkich naszych poprzedników, którzy w Sieradzu pozostawili swój ślad, jak choćby święta Jadwiga, którą tu obrano królem Polski, świętą Urszulę Ledóchowską, czy męczenników - zakładników zamordowanych w październiku 1939 roku, Żydów z sieradzkiego getta zgładzonych w sierpniu 1942 roku, czy ofiary sowieckiego nalotu ze stycznia 1945.

Biskup włocławski otrzymał w darze obraz świętego Józefa ufundowany przez Ceramikę Tubądzin, której właścicielem jest Andrzej Wodzyński, obecny na uroczystości.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki