Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto mieć kartę EKUZ, by nie płacić za leczenie

Redakcja
Coraz więcej mieszkańców Łódzkiego przed wyjazdem za granicę zwraca się do NFZ o wydaje specjalnej karty EKUZ. Warto jednak się dodatkowo ubezpieczyć.

Do darmowej opieki medycznej za granicą upoważnia nas karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Łodzianie i mieszkańcy regionu coraz chętniej decydują się na jej wyrobienie. Z roku na rok wzrasta liczba wydanych w naszym regionie EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach za pewne usługi i tak trzeba będzie zapłacić. Chyba że wyjeżdżający wykupi wcześniej specjalne ubezpieczenie.

Boimy się o zdrowie podczas urlopu

W ubiegłym roku łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydał 154.303 karty EKUZ. Dla porównania, w 2015 r. wydanych kart było o ponad 12 tys. mniej - 141.653.

Wakacje lub urlop bez karty EKUZ. Mieszkańcy Łódzkiego płacą tysiące złotych za leczenie za granicą

- Najwięcej kart wyrabianych jest, gdy zbliżają się ferie zimowe oraz wakacje - mówi Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - W 2016 r. w lutym wydano 12.500 kart, podczas gdy miesiąc wcześniej wydanych kart było tylko 5.672. Ale już od maja do sierpnia wydaliśmy blisko 90 tys. kart - dodaje Magdalena Góralczyk.

Na podstawie karty EKUZ osobie przebywającej tymczasowo w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) przysługuje leczenie, które jest niezbędne z medycznego punktu widzenia.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje także świadczenia udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent musiałby wracać do swojego kraju, gdzie jest ubezpieczony, żeby dopiero tam się leczyć się za darmo.

Lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie

Jednak nie każde leczenie w każdym kraju, do którego się wybieramy pokryje karta EKUZ.

Na uwadze powinny mieć to osoby jadące m.in. do Francji, Włoch i Chorwacji.

Kolejki pod NFZ. Bezpłatne leczenie, dzięki EKUZ

- Mimo posiadania karty EKUZ, pacjentów mogą czekać dodatkowe wydatki - ostrzega Magdalena Góralczyk. - We Francji płaci się 18 euro dziennie za łóżko i wyżywienie w szpitalu. To tzw. koszty hotelowe. W Chorwacji ubezpieczony jest zobowiązany zapłacić 10 kun za świadczenia udzielone przez lekarza rodzinnego, ginekologa oraz dentystę. W Niemczech z kolei należy pokryć koszty świadczeń ponadstandardowych dostępnych w szpitalu, np. leczenie przez ordynatora. We Włoszech z kolei obowiązują opłaty za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne (do 36,15 euro) - wylicza Magdalena Góralczyk.

Także jeśli stan pacjenta będzie wymagał transportu medycznego do Polski, to taka osoba będzie musiała za to zapłacić.

Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. Obejmuje ono koszty leczenia, których w państwach członkowskich nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak wyrobić bezpłatną kartę EKUZ

EKUZ jest bezpłatna i jeśli osoba ubezpieczona zgłosi się po nią osobiście do oddziału NFZ, zostanie mu ona wydana od ręki. Jeśli wniosek prześle mejlem lub pocztą, karta będzie wystawiona w ciągu trzech dni od daty wpływu korespondencji, a później przesłana listem poleconym.

Można ją też odebrać w oddziale, ale wtedy trzeba to wyraźnie zaznaczyć w piśmie. Dobrze jest też podać numer telefonu, by po wystawieniu karty pracownik NFZ mógł umówić się z nami i ustalić termin odbioru karty.

Lekarz nie przyjmie, jeśli leczenie nie jest pilne

Nie zawsze jednak karta EKUZ upoważnia nas do darmowego leczenia. Lekarz za granicą może nas nie przyjąć, jeśli uzna, że leczenie nie jest pilne. Musimy uważać zwłaszcza w poradniach specjalistycznych.

EKUZ nie w pełni chroni na ulubionych stokach

- Powodem odmowy realizacji wizyty w poradni specjalistycznej jest zawsze decyzja lekarza, który stwierdza, czy leczenie jest niezbędne z medycznego punktu widzenia, a także czy dane specjalistyczne leczenie pacjent może rozpocząć po powrocie do miejsca stałego zamieszkania - tłumaczy rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ.

A co jeśli nie mieliśmy karty i ponieśliśmy koszty leczenia za granicą? NFZ może zwrócić nam pieniądze. Tacy pacjenci, po wcześniejszym opłaceniu wystawionych im rachunków, mogą wystąpić do właściwego dla ich miejsca zamieszkania oddziału NFZ z wnioskiem o zwrot kosztów udzielonego im za granicą leczenia.

Na podstawie uzyskanej informacji Fundusz zwraca ubezpieczonemu poniesione koszty w wysokości wskazanej przez zagraniczną placówkę, w której się leczył.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki