Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowano kampanię "Łódzkie czyta"

Małgorzata Mijas
Maciej Stanik / Polskapresse
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi w poniedziałek oficjalnie podsumowano, trwającą od maja tego roku, kampanię społeczną prowadzoną pod hasłem "Łódzkie czyta". Przez kilka miesięcy mieszkańcy województwa łódzkiego uczestniczyli w wydarzeniach, które miały na celu aktywizację czytelnictwa. Ideą kampanii była promocja czytania jako atrakcyjnej i wartościowej formy spędzania wolnego czasu oraz pozyskiwania wiedzy i informacji.

- Po diagnozie, która została przeprowadzona w ramach Regionalnego Kongresu Kultury, dotarły do nas alarmujące wskaźniki, że w naszym województwie mało się czyta. Stwierdziliśmy wtedy, że należy coś zrobić, by ta rzeczywistość się zmieniała, żeby coraz więcej osób sięgało po książkę w czasie wolnym i tak naprawdę kampania właśnie temu miała służyć - mówiła Dorota Wodnicka, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Swojego wsparcia kampanii udzielili znani ludzie związani z naszym województwem: Ryszard Bonisławski, Andrzej Poniedzielski, Lech Dyblik, Monika Kuszyńska, Piotr Pustelnik, Monika Sawicka, Bronisław Wrocławski i Tomasz Grzywaczewski.

Podczas poniedziałkowego spotkania została po raz pierwszy zaprezentowana "Literacka Mapa Województwa Łódzkiego", jedno z największych przedsięwzięć kampanii. Mapa pozwoli zainteresowanym odnaleźć ślady obecności i działalności pisarzy, poetów, dramaturgów, miejsca ich zamieszkania, czy te, w których tworzyli swe dzieła. Może być także pretekstem do wyruszenia szlakiem literatów związanych z naszym województwem.

Na mapie zaznaczono także miejsca, w których znajdują się pomniki, tablice pamięci i inne zabytki związane z twórcami (place, ulice, instytucje, czy wydarzenia kulturalne nazwane ich imieniem), a także miejsca pochówku. Dzięki szczegółowo przygotowanej literackiej mapie, zainteresowani będą mogli odwiedzić także muzea literackie, izby pamięci, poznać informacje o grupach, stowarzyszeniach, organizacjach, festiwalach literackich oraz instytucjach działających na rzecz popularyzacji literatury.

- Dziś znajduje się na niej 1076 opisanych przez nas punktów oraz 156 nazwisk pisarzy i poetów związanych z województwem łódzkim, a także wiele zdjęć ilustrujących hasła - mówi Joanna Kantyka, kierownik Działu Zbiorów Regionalnych WiMBP w Łodzi i dodaje, że to nie koniec pracy nad projektem, punktów na mapie będzie przybywać.

Podczas trwania kampanii "Łódzkie czyta" zorganizowanych zostało kilkadziesiąt akcji, spotkań i dyskusji dotycząch czytelnictwa. Były to m.in. debata publiczna "Dziecko i książka", spotkania dla dzieci z pisarzami "Biblioparty", spotkania z finalistkami konkursu The Look Of the Year, które czytały dzieciom, wystawa "Korespondencyjne impresje" (którą można oglądać w siedzibie WiMBP w Łodzi), cieszące się ogromną popularnością Dni Gutenberga, "Modowa biblioteka", bookcrosing, czyli darmowa wymiana książek, akcja "Pisanie listów do przyszłych pokoleń", czy wspólne czytanie książek w przestrzeni miejskiej.

Poniedziałkowemu podsumowaniu towarzyszyło spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i satyrykiem Michałem Ogórkiem.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki