Burza w Łodzi. Trwa usuwanie skutków nawałnicy, która...

  Burza w Łodzi. Trwa usuwanie skutków nawałnicy, która przeszła nad Łodzią [ZDJĘCIA]

  Jarosław Kosmatka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Mieszkańcy Złotna skarżą się, że od czwartku nikt nie zajął się usunięciem betonowego słupa, który blokuje ulicę. Infolinia energetyczna informuje jedynie,
  1/17
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy Złotna skarżą się, że od czwartku nikt nie zajął się usunięciem betonowego słupa, który blokuje ulicę. Infolinia energetyczna informuje jedynie, że usuwanie skutków potrwa dziś do końca dnia ©Fot. Grzegorz Gałasiński

  Strażacy pracują od czwartkowego poranka, a motorniczowie nocą pilnowali tramwajów. Prądu ciągle nie ma wiele domów w pow. zgierskim. Sprzątanie Łodzi potrwa kilka dni
  Skutki nawałnicy, która przeszła w czwartkowy poranek nad naszym regionem odczuli przede wszystkim mieszkańcy Łodzi i pow. zgierskiego. Wiele zniszczeń burza spowodowała też na północy województwa. Ranna została tylko jedna osoba, ale straty materialne i koszty przywrócenia porządku trzeba liczyć w milionach.

  Strażacy musieli interweniować w województwie 1.862 razy. I są to tylko wyjazdy policzone od czwartkowego poranka do godz. 6 w piątek.

  Nad usuwaniem skutków nawałnicy pracowało niemal bez przerwy 1.667 strażaków zawodowych i 3.885 ochotników.

  – Najwięcej interwencji dotyczyło wiatrołomów. Mieliśmy ich 1.631. Niestety były też dużo poważniejsze interwencje. W województwie wiatr zerwał dachy z 26 budynków mieszkalnych i 22 gospodarczych – mówi st. kpt Jędrzej Pawlak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.


  Czytaj:Burza w Łodzi. Nawałnica nad Łodzią. Powalone drzewa, gałęzie na drogach, zalane ulice [ZDJĘCIA]

  Uszkodzonych dachów było o wiele więcej, bo aż 126. Do tego doszły rozlewiska i pozrywane linie wysokiego i średniego napięcia. W większości powiatów dostawy prądu udało się przywrócić jeszcze w czwartek. Dziś ma to nastąpić w pow. zgierskim. Tutaj zniszczenia sieci energetycznej były znacznie większe. W piątek w południe energetycy mieli do naprawienia 27 zerwanych linii średniego zasilania i aż 400 podstacji energetycznych.

  – Z informacji przekazanych nam przez PGE wynika, że w sobotę rano wszyscy odbiorcy grupowi będą już mieli prąd. Przyłącza indywidualne mogą być jeszcze naprawiane w ciągu dnia – mówi Renata Koralewska ze Starostwa Powiatowego w Zgierzu.  Strażacy bez łączności i noc w tramwajach  Ci, którzy cały czas niosą pomoc zostali bez łączności. W anteny na budynkach komend powiatowych straży pożarnej w Kutnie i Łęczycy uderzyły pioruny. Efekt był natychmiastowy. Strażacy stracili możliwość swobodnej komunikacji radiowej. Większość uszkodzonych urządzeń udało się naprawić dopiero w piątek.

  Całkowicie sparaliżowana została linia tramwajowa Łódź – Zgierz – Ozorków. Torowisko zaraz za Helenówkiem zablokowało ogromne drzewo, które dodatkowo zerwało trakcję. Motorniczowie noc spędzili w tramwajach, które utknęły na torach i nie mogły zjechać do zajezdni.

  – Na wznowienie ruchu w tramwajach oczekiwali motorniczowie, którzy zaczęli w czwartek pracę na drugą zmianie, czyli ok. godz. 13. Mieli pracować do godz. 23. Zaproponowano im pozostanie w pracy dwie i pół godziny dłużej. Przed godz. 2 zmienili ich koledzy, którzy rozpoczęli pracę dwie godziny wcześniej niż zwykle – mówi Agnieszka Magnuszewska z łódzkiego MPK.

  Zniszczenia w parkach i na cmentarzach  Do odwołania nieczynne jest łódzkie zoo oraz ogród botaniczny. Zamknięte zostały do czasu usunięcia wiatrołomów.
  Olbrzymie drzewa poniszczyły też wiele nagrobków na cmentarzach, m.in. na Mani i przy ul. Zgierskiej.

  W parkach i na chodnikach ciągle leży wiele połamanych drzew i ułamanych konarów.

  – W najbliższy długi weekend trwać będzie usuwanie skutków nawałnicy w łódzkich parkach. Do odwołania wprowadzono zakaz wstępu do zieleńca na ul. Hipotecznej, Parku im. Mickiewicza na Julianowie i Parku Piastowskiego – mówi Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

  Dodatkowo łódzcy urzędnicy proszą o zachowanie szczególnego ostrożności w Parku im. Piłsudskiego (na Zdrowiu) i w Parku im. Żeromskiego (na Teofilowie).  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez prądu

   elektryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wczoraj jeszcze były działania zabezpieczania przed niebezpieczeństwem porażenia prądem, ale już wieczorem moce przerobowe umożliwiły uruchomienie brygad do sprawdzania stanu linii przesyłowych i...rozwiń całość

   Wczoraj jeszcze były działania zabezpieczania przed niebezpieczeństwem porażenia prądem, ale już wieczorem moce przerobowe umożliwiły uruchomienie brygad do sprawdzania stanu linii przesyłowych i uruchamiania odcinkowego przesyłu prądu zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez prądu

   Krzysztof Kalinowski

   Zgłoś naruszenie treści

   4 doby bez prądu. Zero informacji. Całkowity brak możliwości kontaktu w sprawie awarii (wszędzie automat) z jakąkolwiek instytucją odpowiedzialną.
   Wysyłanie sms-ów o zbliżającym się terminie opłat...rozwiń całość

   4 doby bez prądu. Zero informacji. Całkowity brak możliwości kontaktu w sprawie awarii (wszędzie automat) z jakąkolwiek instytucją odpowiedzialną.
   Wysyłanie sms-ów o zbliżającym się terminie opłat nie stwarza problemówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   4 doba bez prądu

   Łódź-Bałuty zapomniane przez Boga i ludzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   .na Srebrnej


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   4 doba bez prądu

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   I na Okopowej, Marysinskiej, Próżnej..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama