Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z łódzkiego CBŚ zatrzymali oszustów wyłudzających mieszkania [ZDJĘCIA+FILM]

mar
materiały policyjne
Policjanci z łódzkiego zarządu Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 8 osób, które zajmowały się wyłudzaniem mieszkań od osób starszych. Poszkodowanych może być nawet kilkadziesiąt osób.

Śledztwo w sprawie spółki zajmującej się skupowaniem zadłużonych mieszkań policjanci z łódzkiego CBŚ przejęli w marcu 2014 roku. Na efekty trzeba było poczekać kilka miesięcy.

- 16 września w godzinach porannych na terenie Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego i Łęczycy funkcjonariusze zatrzymali 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzali starsze, niezamożne, schorowane osoby do niekorzystnego rozporządzania własnymi mieszkaniami - informuje podinsp. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przestępcy działali na terenie Łodzi co najmniej od stycznia 2012 roku. Mechanizm zawsze wyglądał podobnie.

Osoby reprezentujące łódzką firmę za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych lub ośrodków pomocy społecznej wyszukiwały zadłużone lokale. Kontaktowali się z ich właścicielami, którzy przeważnie znajdowali się w trudnej sytuacji finansowej i obiecywali pomoc w spłacie zadłużenia oraz tańszy lokal zamienny. Zagrożeni perspektywą eksmisji lokatorzy podpisywali w obecności notariusza pełne pełnomocnictwa do dalszych działań podejmowanych w ich imieniu przez osoby podstawione przez spółkę. Tym samym tracili jakikolwiek wpływ na to co działo się z ich mieszkaniem. Obiecanych pieniędzy oczywiście nie otrzymywali, a po jakimś czasie dowiadywali się, że zostali wymeldowani i już nie mają domu.

- Działalność przestępcza prowadzona była na bardzo dużą skalę, a sprawcy, mimo wiedzy o toczącym się śledztwie, nie zaprzestali procederu aż do chwili zatrzymania przez CBŚ - mówi Joanna Kącka. - W okresie od stycznia 2012 roku, oszuści wyłudzili co najmniej 13 mieszkań o łącznej wartości nie mniejszej niż 1 mln zł. Pieniądze uzyskiwane z przestępczego procederu legalizowane były przez podmioty gospodarcze prowadzone przez niektórych członków grupy.

Zatrzymanym osobom w wieku od 26 do 49 lat przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w związku z oszustwami i fałszowaniem dokumentów. Prokuratura złożyła do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie 5 najbardziej zaangażowanych w przestępczą działalność osób, w tym 26-letniej kobiety i jej 48-letniego ojca, którzy kierowali grupą.

W stosunku do pozostałych osób zastosowano dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 2 samochody o wartości 80 tys. zł.

Według ustaleń śledczych w sprawie może być nawet kilkudziesięciu pokrzywdzonych. Wszystkie osoby, które padły ofiarą działalności łódzkiej firmy, proszone są o kontakt z Centralnym Biurem Śledczym: tel. 42 665 12 90 lub kom. 502 692 815.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki