MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Bydgoska zaprasza na międzynarodowe warsztaty z wikliną w roli głównej

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Międzynarodowe warsztaty wiklinowe rozpoczną się w czwartek, 9 maja, i potrwają cały tydzień. W tym czasie studenci stworzą artystyczną instalację, która stanie przy fordońskim kampusie Politechniki Bydgoskiej. Pomóc będą mogli także sami mieszkańcy.
Międzynarodowe warsztaty wiklinowe rozpoczną się w czwartek, 9 maja, i potrwają cały tydzień. W tym czasie studenci stworzą artystyczną instalację, która stanie przy fordońskim kampusie Politechniki Bydgoskiej. Pomóc będą mogli także sami mieszkańcy. Arkadiusz Wojtasiewicz
W czwartek, 9 maja, fordoński kampus Politechniki Bydgoskiej zamieni się w wielki warsztat, w którym studenci po raz kolejny będą pracowali nad stworzeniem wspólnego dzieła wiklinowego. Warsztaty potrwają tydzień, a mieszkańcy będą mieli okazję nie tylko śledzić na żywo zmagania z wikliną, ale też przyłączyć się do prac.

Międzynarodowe warsztaty wiklinowe na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy to pokłosie projektu pn. "Kujawy welcome to... art and design", realizowanego przez Wydział Sztuk Projektowych PBŚ od czerwca ub. roku. Ich sztandarowym celem jest wpływ na umiędzynarodowienie wydziału poprzez zapoznanie studentów z zagranicy z kulturą polską podczas warsztatów twórczych.

Międzynarodowe warsztaty z Politechniką Bydgoską

Jak mówi dr Piotr Tołoczko, koordynator warsztatów wiklinowych, wiklina jest naturalnym bogactwem dorzecza Wisły i elementem tradycji plecionkarskiej tego regionu, a praca nad wiklinową formą w ramach projektu „Kujawy welcome to… art and design” będzie doskonałą okazją do poznania tradycji regionu i integracji uczestników warsztatów.

- Korzystając z właściwości rośliny, która jest spleciona z historią Kujaw i Pomorza, stworzymy instalację przekraczającą ramy tradycyjnego rękodzieła i tradycyjnych funkcji użytkowych. Studenci, pracując w kilku niezależnych zespołach, stworzą części wspólnego dzieła wiklinowego, które pozostanie na dłużej na uczelni - zapowiada dr Piotr Tołoczko. - Instalacja będzie do wielozmysłowego odbioru. Dotyk i bezpośredni kontakt ciała z wikliną dopełni percepcji wizualnej dzieła i zachęci do pozostania w jej otoczeniu.

W tym roku w ramach warsztatów integrujących studentów w ramach programu Erasmus+, przy współpracy z naukowym kołem studenckim "A co to będzie" powstaną dwie lub trzy formy abstrakcyjne, których wspólnym mianownikiem będzie ruch, dynamika. Studenci rozpoczną pracę w czwartek, 9 maja, o godz. 9 i do środy, 15 maja będą tworzyli instalacje - codziennie w godz. 9-13 (z wyjątkiem weekendu). W tej artystycznej przygodzie udział będzie mógł wziąć każdy z zainteresowanych mieszkańców.

- Zawsze chętnie korzystamy z pomocy mieszkańców w tworzeniu wiklinowych form. Jest to praca wymagająca siły i zręczności, a także cierpliwości. Przed rozpoczęciem zaplatania rzeźby wiklinę należy przyciąć i oczyścić (a warto wspomnieć, że budulec stanowi 2-3-letnia gruba wiklina, która elastycznością różni się od tej użytkowej). Każdy, kto będzie miał ochotę się przyłączyć, będzie mógł liczyć - oprócz wspólnej pracy twórczej - na wskazówki dotyczące tworzenia form przestrzennych - zapowiada dr Piotr Tołoczko.

Warto przypomnieć, że wiklinowe rzeźby już od kilku lat powstają sukcesywnie dzięki społeczności Politechniki Bydgoskiej, wkomponowując się w otoczenie miasta i regionu. W poprzednich latach tylko niektóre z nich wzbogaciły plenery w Ostromecku czy centrum Bydgoszczy, a i planów na przyszłość nie brakuje, bo jedna z kolejnych form prezentowana będzie podczas Łódź Design Festival. Z kolei instalacje, które powstaną podczas najbliższych warsztatów ozdobią przestrzeń przed kampusem w Fordonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera