Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka otworzy innowacyjny kierunek studiów Future Mobility, jeden z pierwszych w Polsce

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Dr hab. inż. Damian Batory będzie odpowiadał za nowy kierunek Future Mobility na Politechnice Łódzkiej
Dr hab. inż. Damian Batory będzie odpowiadał za nowy kierunek Future Mobility na Politechnice Łódzkiej Fot. Sławomir Sowa
Politechnika Łódzka otworzy innowacyjny kierunek studiów Future Mobility (mobilność przyszłości), jeden z pierwszych w Polsce. Studenci będą się tam nie tylko uczyć, ale i opracowywać nowatorskie rozwiązania w transporcie powietrznym i lądowym. W piątek 29 września odbyło się na Politechnice Łódzkiej forum poświęcone temu kierunkowi, w którym udział wzięło kilkanaście firm zajmujących się przyszłościowymi rozwiązaniami w tej dziedzinie.

Future Mobility to spotkanie służące dyskusji o najnowszych trendach dotyczących mobilności, tej na ziemi i w powietrzu, bezpiecznej dla ludzi i przyjaznej dla środowiska. Politechnika Łódzka zaprosiła czołowe firmy branży lotniczej oraz transportu lądowego, producentów i projektantów systemów nawigacyjnych, pojazdów autonomicznych i elektrycznych, systemów bezpieczeństwa w pojazdach, technologii Connected Car, 5G i ICT.

To właśnie w oparciu o współpracę z nimi Politechnika Łódzka otworzy za rok studia drugiego stopnia Future Mobilty na Wydziale Mechanicznym i w Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE).

- To będzie jeden z pierwszych takich kierunków w Polsce - mówi dr hab. inż. Damian Batory, dr hab. inż. Damian Batory, prof. PŁ i przewodniczący rady kierunku studiów. - Chcemy przyjąć około 15 studentów. Studia będą miały charakter interdyscyplinarny, realizowane będą na trzech wydziałach: Mechanicznym, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Studia będą miały charakter akademicki, ale będą realizowane we współpracy z partnerami przemysłowymi. Większość zajęć będzie miała charakter pracy nad projektami.

Future Mobility - krok w przyszłość

Pomysł na nowy kierunek zrodził się w Radzie Uczelni Politechniki Łódzkiej.

- Zmiana rodzi się wskutek dwóch przyczyn: silnej potrzeby, albo genialnego pomysłu. My stawiamy na tę drugą opcję i chcemy kształcić kadry, które podejmą wysiłek kształtowania mobilności przyszłości, a więc wszystkiego co wiąże się z przemieszczaniem ludzi i dóbr, ale będzie wyprzedzać swój czas - mówił prof. Krzysztof Jóźwiak, rektor Politechniki Łódzkiej.

W forum udział wzięli udział przedstawiciele kilkunastu firm, potencjalnych partnerów nowego kierunku, m.in. Tom-Tom (systemy nawigacyjne), ZF (pojazdy autonomiczne, systemy bezpieczeństwa w pojazdach), Airbus Helicopters (budowa i eksploatacja pojazdów, w tym elektrycznych i autonomicznych), MakoLab (technologie Connected Car), Harman (technologie 5G i ICT), Forvia (budowa i eksploatacja pojazdów).

Tomasz Krysiński, dyrektor ds. innowacji w Airbus Helicopters, prezentował przyszłościowe projekty koncernu takie jak powietrzna taksówka (jej najnowszy wariant ma się wzbić w powietrze w przyszłym roku) czy najszybszy śmigłowiec świata Racer (jeszcze w tym roku zaplanowano pierwszy lot). Podkreślał, że wielki udział w tworzeniu najnowszych produktów koncernu mają biuro konstrukcyjne Airbus Helicoters w Łodzi, centrum testowe AH w Strykowie i Politechnika Łódzka.

Daniel Marciniak z firmy Faurecia Forvia przedstawiał z kolei działania swojej firmy w zakresie konstruowania foteli w pojazdach lądowych. Dzisiaj to coraz bardziej wyrafinowane konstrukcje naszpikowane elektroniką i wykonane z nowoczesnych materiałów, które mają już niewiele wspólnego z tradycyjnymi siedzeniami samochodowymi.

Z kolei Marek Walczak, kierownik programu w Harman Automotive Poland (to globalna marka należąca dziś do Samsunga), opowiadał m.in. o rozwiązaniach ReadyCare - systemie, który zajmuje się pojazdami z punkt widzenia wszystkiego, czego doświadcza kierowca i pasażerowie samochodu. Firma, której polski oddział mieści się Łodzi, pracuje m.in. nad takimi rozwiązaniami jak monitoring zachowań kierowcy czy system wykrywania obecności dziecka w samochodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki