Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityka społeczna w Łodzi. Unia Europejska sfinansuje pomoc dla najuboższych i wykluczonych

Paulina Szczerkowska
Paulina Szczerkowska
W Łodzi rozpoczynają się projekty z zakresu pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej. Wszystkie realizowane są dzięki dofinansowaniu z UE.

Jednym z pomysłów Miejskiego Ośrodeka Pomocy Społecznej jest projekt „Świetlice.Lodz”, który rozpocznie się pod koniec kwietnia. W projekcie ma uczestniczyć 420 dzieci z 14 świetlic środowiskowych. Najmłodsi będą mieli zapewnione wsparcie specjalistów i fachową pomoc podczas odrabiania lekcji, a także lekcje języków obcych i informatyki. Planowane są także zajęcia kulturalne. Dla rodziców przewidziano warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze i spotkania z psychologami i pedagogami.

CZYTAJ TEŻ: Program polityki społecznej Łódź 2020+ ma poprawić jakość życia łodzian

Na koniec marca MOPS zaplanował też projekt „Razem z rodziną”. Adresowany jest do rodzin dysfunkcyjnych. Projekt zakłada zatrudnienie 3 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej i 3 asystentów rodziny. Koordynatorzy pracują z rodzinami zastępczymi, wspierają je w rozwiązywaniu bieżących problemów wychowawczych, a asystenci - wspierają rodziny będące podpiecznymi MOPS. Weźmie w nim udział 325 osób.

CZYTAJ TEŻ: Łódź ucieka znad krawędzi przepaści, sięgając po nową politykę społeczną

Na przełomie kwietnia i maja zacznie się „Aktywny krok”. To projekt adresowany do bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo (niezarejestrowanych w PUP) podopiecznych MOPS. Weźmie w nim udział 230 osób. Rekrutacją uczestników zajmą się pracownicy socjalni.

CZYTAJ TEŻ: Programy profilaktyczne łódzkiej straży miejskiej. Strażnicy przeszkolili ponad 32 tys. uczniów

Swoje projekty realizuje także Biuro Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej. Projekt „Od Nowa - aktywizacja społeczno-zawodowa podopiecznych TPBA z Łodzi”, realizowany w partnerstwie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Łódzkie ma aktywizować zawodowo 50 osób bezdomnych zamieszkałych w łódzkich placówkach TPBA. Celem projektu „Pomysł na siebie” jest podniesienie kompetencji społecznych i kwalifikacji zawodowych wśród zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym mieszkańców Łodzi. Projekt zakłada wsparcie dla 72 osób dorosłych.

CZYTAJ TEŻ: Łódź chce pozbyć się osób, które żyją z zasiłków na koszt podatników

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 29 lutego - 6 marca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki