Delegacje łódzkich radnych. Miasto słono płaci za podróże...

  Delegacje łódzkich radnych. Miasto słono płaci za podróże radnych

  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Adam Wieczorek uczestniczył w najdroższej delegacji spośród wszystkich miejskich radnych. Spędził siedem dni w Chinach

  Adam Wieczorek uczestniczył w najdroższej delegacji spośród wszystkich miejskich radnych. Spędził siedem dni w Chinach ©Krzysztof Szymczak

  Radni łódzcy w 2016 r. uczestniczyli w 25 delegacjach krajowych i sześciu zagranicznych. Najczęściej jeździli na spotkania Związku Miast Polskich.
  Adam Wieczorek uczestniczył w najdroższej delegacji spośród wszystkich miejskich radnych. Spędził siedem dni w Chinach

  Adam Wieczorek uczestniczył w najdroższej delegacji spośród wszystkich miejskich radnych. Spędził siedem dni w Chinach ©Krzysztof Szymczak

  Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak w 2016 roku uczestniczył w 14 delegacjach. Zazwyczaj wyjeżdżał na jeden lub dwa dni na posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich. W najdroższą i najdłuższą delegację wybrał się radny Adam Wieczorek. Pojechał w listopadzie na siedem dni do Chin na konferencję organizowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pod nazwą „Promocja zdrowia w ramach zrównoważonego rozwoju”.
  Koszt zakwaterowania wyniósł 3.574,04 zł. Za dojazd trzeba było zapłacić 3.268,28 zł, do czego trzeba doliczyć 360 zł za wizę. Dieta wypłacona radnemu wyniosła 1.460,16 zł. Razem z nim pojechali Robert Kowalik i Iwona Iwanicka, czyli dyrektor i zastępca wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Łodzi. Ich diety wyniosły 319 euro.

  Czytaj:Zagraniczne podróże władz Łodzi będą kosztować ponad 800 tys. zł

  Najbardziej liczna delegacja wybrała się w październiku na cztery dni do Belgii na Europejski Tydzień Miast i Regionów. Pojechali Joanna Budzińska, Monika Malinowska-Olszowy, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Sylwester Pawłowski i Władysław Skwarka. Ich zakwaterowanie kosztowało prawie 10 tys. zł. Każdy z nich dostał dietę 908,11 zł. Za dojazd trzeba było zapłacić prawie 11,5 tys. zł. Razem z nimi pojechało pięcioro urzędników. Wśród nich był wiceprezydent Wojciech Rosicki. Co ciekawe, dostał najmniejszą dietę spośród urzędników, bo 160 euro. Pozostali otrzymali 205,60 euro.

  Dwie delegacje wybrały się do Francji. W marcu na trzy dni pojechał Tomasz Kacprzak. Brał udział w spotkaniu francusko-niemiecko-polskim dotyczącym młodzieży. Nocleg kosztował 1.167,40 zł, dieta wyniosła 641,74 zł, a za dojazd gmina Łódź nie musiała płacić. Druga delegacja do Francji miała miejsce w kwietniu. Pojechali Paweł Bliźniuk i Małgorzata Bartosiak. Wyjechali na 25-lecie współpracy Łodzi i Lyonu. Dlatego gmina Łódź nie musiała płacić za ich nocleg, ale za dojazd trzeba było zapłacić prawie 1,5 tys. zł za osobę. Radni za trzydniowy pobyt w Lyonie dostali diety po 717,96 zł. W delegacji brała udział prezydent Hanna Zdanowska i dwie urzędniczki. Każda z pań dostała dietę 170 euro.

  8.662 kosztowało zakwaterowanie, dojazd i dieta radnego Adama Wieczorka (PO) w Chinach

  Pogłębienie współpracy samorządów Łodzi i Lwowa przyciągnęło dwie radne. Na Ukrainę pojechały Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Urszula Niziołek-Janiak. Spędziły w delegacji cztery dni. Łódź nie musiała płacić za ich pobyt i dojazd. Radne dostały diety po 322,09 zł. Ostatnia delegacja zagraniczna dotyczyła posiedzenia Komitetu Politycznego Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR). Do Holandii pojechał na trzy dni Tomasz Kacprzak. Nie trzeba było płacić za dojazd i zakwaterowanie, a dieta dla radnego wyniosła 625,65 zł.

  Najtańsza delegacja dotyczyła wyjazdu radnego Mateusza Walaska do... Łodzi. Wziął udział w konferencji nie biorąc diety i nie narażając miasta na jakiekolwiek koszty. Jednodniowe wyjazdy Tomasza Kacprzaka na posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich wiązały się wyłącznie z użytkowaniem służbowego auta. Trudno oszacować koszty.

  – W przypadku użytkowania samochodu służbowego UMŁ koszt jest trudny do oszacowania ze względu na korzystanie z paliwa zatankowanego do pełna baku nie tylko podczas delegacji, ale również podczas użytkowania samochodów na terenie miasta i w innym celu niż delegacje – wyjaśnia wiceprezydent Wojciech Rosicki.

  Długie wyjazdy służbowe łódzkich radnych. Gdzie byli? Kto i ile za to zapłacił?

  Delegacje krajowe nie były dużym obciążeniem dla budżetu Łodzi. W większości przypadków radni nie dostawali diet. Najwyższą dietę wypłacono Mateuszowi Walaskowi za dwudniowy pobyt w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich. Dostał 122,02 zł. Za hotel trzeba było zapłacić 270 zł, a udział w zgromadzeniu kosztował 725,70 zł.

  Najdroższy koszt udziału trzeba było ponieść przy okazji IV Kongresu Rewitalizacji Miast w Wałbrzychu. Udział w tym trzydniowym wydarzeniu kosztował 900 zł. Pojechała tam radna Małgorzata Bartosiak. Koszt pobytu wyniósł 398 zł, zaś dojazdu 559,15 zł.

  W delegacje jeździli radni koalicji PO-SLD. Jedynym radnym opozycji z PiS, który wyjechał w delegacje był Włodzimierz Tomaszewski. Był w Warszawie na wydarzeniu „Miasta Przyszłości” i w Świdniku na uroczystościach pogrzebowych.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ręce opadają

  Izka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Po licho nadambitny radny w Chinach? Po co radna od edukacji na konferencji o rewitalizacji? A wyjazd na pogrzeb? Niech jeżdżą, ale tam, gdzie się nauczą jak kontrolować prezydenta i jego...rozwiń całość

  Po licho nadambitny radny w Chinach? Po co radna od edukacji na konferencji o rewitalizacji? A wyjazd na pogrzeb? Niech jeżdżą, ale tam, gdzie się nauczą jak kontrolować prezydenta i jego urzędników, bo coś mi się wydaje, że prezydent lekceważy totalnie radę miasta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Murem za Hanką po droższe bilety MPK wiadomo podróże kształcą to i musza kosztować ;)

  kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to niech prxydpiesza te podrozy bo za chwile pis

  B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Bedzie im kazal wracac na piechte i w sandalkach w snieg i zawieruche do Polski , czas na pielgrzyms polskiego


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już mieliśmy PiS

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Jak był Kropa i PiS to wtedy był wyjazdy !!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no to skontrolowac ich i zabierac zabierac zabierac bez wyjatku

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jak sie przezes dowie to bedzie zle z ta kropka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co tu duzo ukrywac Paryz i Bruksela

  Walka o demokracje jest bezpardonowa i nie zna granic! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  daja mozliwosc oderwania sie od szarej i ponurej rzeczywistosci w Lodzi.

  Bojownicy o demokracje wszystkich krajow laczcie sie!
  (szczeogolnie w luksusowych zagranicznych hotelach....)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Delegacje łódzkich radnych. Miasto słono płaci za podróże radnych

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Na ojcowizne , latem częściej .
  Ci najczęściej mają aspiracje władzy , nie wyszło w gminie to do wielkiego miasta na kompleksy i władze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  karzdy to zlodziej na ktorego podatki placisz

  cinek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  a czy pamietacie czasy kropiwnickiego co non stop latal do rzydow i co zrobil cos


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do hederu na nsuke polskiego :)

  B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Szykuj sie do szkoly . 1 klasa juz czeka osla lawka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczęściarze

  lump (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Nie będą musieli delegować się empekami wg. nowej siatki. Szlag by ich trafił ( co by takie złe nie było) gdyby musieli w obrębie kilku metrów co chwila się przesiadać. Co za cymbał zmienił trasę...rozwiń całość

  Nie będą musieli delegować się empekami wg. nowej siatki. Szlag by ich trafił ( co by takie złe nie było) gdyby musieli w obrębie kilku metrów co chwila się przesiadać. Co za cymbał zmienił trasę 57 ? Nawet na cmentarz Doły mieszkańcy Bałut z najbliższej okolicy będą musieli się obowiązkowo przesiadać i 2 razy jak "dobrze" pójdzie. Czas przejazdu z 10 minut na 30-40 ! A ludzi w starszym wieku tutaj dużo. Młodzi jeżdżą samochodami. Za to podobno szybciej będzie na dworzec po tych ciasnych uliczkach esachfloresach gdzie miejscami nikt nie mieszka i do "cywilizacji" daleko. Przy samych przesiadkach i trasach - wszystkie linie prowadzą na dworzec i tramwajowe przesiadkowo, 10 minutowe bilety mamy z głowy i w ogóle jednorazowe czasowe o co pewnie chodziło tfurcom tego dzieła.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo