Narodowe Centrum Wspierania Rozwoju Społeczeństwa...

  Narodowe Centrum Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego powstanie w Łodzi?

  Marcin Darda

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Powstaje Narodowe Centrum Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Do premier Beaty Szydło wysłano apel, by siedzibą NCWRSO została Łódź
  Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich apeluje o lokalizację w Łodzi NCRSO i czeka na odpowiedź Beaty Szydło.

  Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich apeluje o lokalizację w Łodzi NCRSO i czeka na odpowiedź Beaty Szydło. ©Piotr Skubisz

  Narodowe Centrum RSO to w zamyśle „obywatelski mózg państwa”, niektóre publikacje charakteryzują je jako analityczne zaplecze rządu i porównują do dawnego Rządowego Centrum Centrum Studiów Strategicznych (jednym z szefów RCCS był Jerzy Kropiwnicki, jako minister w rządzie Jerzego Buzka), które zlikwidował rząd Kazimierza Marcinkiewicza (wtedy PiS) w 2007 r. Likwidacja była efektem wprowadzania „taniego państwa”.


  Wraz z zapowiedzią powstania nowej instytucji, pojawiły się apele, by wbrew zapisom powstającej ustawy, zlokalizować jej siedzibę jednak poza Warszawą. Wedle publikacji portalu jagielloński24, „sama lokalizacja i „bliskość” do instytucji powinna wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego w jednym z województw o słabych wskaźnikach rozwoju instytucji społeczeństwa obywatelskiego”.

  To argument przeciw Warszawie, a jednym z miast wymienionych w publikacji jako optymalne dla NCRSO, jest Łódź, obok m.in. Katowic, Torunia lub Bydgoszczy, a także Białegostoku i Kielc. Te właśnie miasta mają najniższy odsetek fundacji i stowarzyszeń w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, bo tylko 27.

  Konkretny apel do premier Beaty Szydło za lokalizacją łódzką wystosował Rafał Górski, prezes łódzkiego Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO). Czytamy w nim, że „(...) Łódź jest zlokalizowana w centrum Polski, a od niedawna ma najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce - Łódź Fabryczna. Jednocześnie, Łódź ma jeden z najniższych w kraju wskaźnik liczby organizacji społecznych przypadających na 10 000 mieszkańców. (…) Po 27 latach od transformacji, czas najwyższy na odważne decyzje rządu i zerwanie z warszawocentryzmem. Czas na decentralizację, zmierzającą do rozproszenia instytucji państwowych, kulturalnych i biznesowych na terenie całego naszego kraju, jak ma to miejsce na przykład w Niemczech. Czas na wzmocnienie miast, które latami były traktowane przez „elity”, jako miasta B. Jesteśmy zdania, że warto, żeby rząd wykorzystał nadarzającą się okazję na kolejną dobrą zmianę”.

  Rafał Górski jest już po pierwszych rozmowach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie łódzkiej lokalizacji Narodowego Centrum RSO.

  - Póki co usłyszałem odpowiedzi wymijające. Rozważane są różne scenariusze na zlokalizowanie siedziby. Warszawskiej lokalizacji sprzyja bliskości Kancelarii Premiera Rady Ministrów - mówi prezes Górski. - Zobaczymy jednak, co na nasz apel odpowie premier.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobry pomysl ale

   HAG (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nierealne, część kadry Centrum będą stanowili pracownicy dawnego Departamentu Pożytku Publicznego, a Centrum obsługuje Pełnomocnika w KPRM. Pomysł dobry, ale i ten rząd się na decentralizacje nie...rozwiń całość

   Nierealne, część kadry Centrum będą stanowili pracownicy dawnego Departamentu Pożytku Publicznego, a Centrum obsługuje Pełnomocnika w KPRM. Pomysł dobry, ale i ten rząd się na decentralizacje nie zdecyduje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500+

   łodzki menel! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   następne k**** złodzieje!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NCWRSO? Lepsze będzie POCAUJ_TANAS-WDUPE

   PiSda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Rządy PiS to porażka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIS wam da centrum.

   olka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Aż się posra... ze zdziwienia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo