Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Centrum Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego powstanie w Łodzi?

Marcin Darda
Marcin Darda
Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich apeluje o lokalizację w Łodzi NCRSO i czeka na odpowiedź Beaty Szydło.
Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich apeluje o lokalizację w Łodzi NCRSO i czeka na odpowiedź Beaty Szydło. Piotr Skubisz
Powstaje Narodowe Centrum Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Do premier Beaty Szydło wysłano apel, by siedzibą NCWRSO została Łódź

Narodowe Centrum RSO to w zamyśle „obywatelski mózg państwa”, niektóre publikacje charakteryzują je jako analityczne zaplecze rządu i porównują do dawnego Rządowego Centrum Centrum Studiów Strategicznych (jednym z szefów RCCS był Jerzy Kropiwnicki, jako minister w rządzie Jerzego Buzka), które zlikwidował rząd Kazimierza Marcinkiewicza (wtedy PiS) w 2007 r. Likwidacja była efektem wprowadzania „taniego państwa”.

Wraz z zapowiedzią powstania nowej instytucji, pojawiły się apele, by wbrew zapisom powstającej ustawy, zlokalizować jej siedzibę jednak poza Warszawą. Wedle publikacji portalu jagielloński24, „sama lokalizacja i „bliskość” do instytucji powinna wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego w jednym z województw o słabych wskaźnikach rozwoju instytucji społeczeństwa obywatelskiego”.

To argument przeciw Warszawie, a jednym z miast wymienionych w publikacji jako optymalne dla NCRSO, jest Łódź, obok m.in. Katowic, Torunia lub Bydgoszczy, a także Białegostoku i Kielc. Te właśnie miasta mają najniższy odsetek fundacji i stowarzyszeń w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, bo tylko 27.

Konkretny apel do premier Beaty Szydło za lokalizacją łódzką wystosował Rafał Górski, prezes łódzkiego Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO). Czytamy w nim, że

„(...) Łódź jest zlokalizowana w centrum Polski, a od niedawna ma najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce - Łódź Fabryczna. Jednocześnie, Łódź ma jeden z najniższych w kraju wskaźnik liczby organizacji społecznych przypadających na 10 000 mieszkańców. (…) Po 27 latach od transformacji, czas najwyższy na odważne decyzje rządu i zerwanie z warszawocentryzmem. Czas na decentralizację, zmierzającą do rozproszenia instytucji państwowych, kulturalnych i biznesowych na terenie całego naszego kraju, jak ma to miejsce na przykład w Niemczech. Czas na wzmocnienie miast, które latami były traktowane przez „elity”, jako miasta B. Jesteśmy zdania, że warto, żeby rząd wykorzystał nadarzającą się okazję na kolejną dobrą zmianę”

.

Rafał Górski jest już po pierwszych rozmowach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie łódzkiej lokalizacji Narodowego Centrum RSO.

- Póki co usłyszałem odpowiedzi wymijające. Rozważane są różne scenariusze na zlokalizowanie siedziby. Warszawskiej lokalizacji sprzyja bliskości Kancelarii Premiera Rady Ministrów - mówi prezes Górski. - Zobaczymy jednak, co na nasz apel odpowie premier.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki