Adam Lipiński: Rząd nie chce wypowiedzieć konwencji...

  Adam Lipiński: Rząd nie chce wypowiedzieć konwencji antyprzemocowej

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Adam Lipiński zapewniał w czwartek, że rząd nie chce wypowiedzieć tzw. konwencji antyprzemocowej. - Była inicjatywa w tej sprawie Ministerstwa Sprawiedliwości, ale rząd jej nie podjął. Sprawa została zakończona - mówił, odpowiadając w Sejmie na pytania opozycji.

  ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Posłanki PO Monika Wielichowska i Agnieszka Pomaska pytały pełnomocnika, czy rząd PiS pracuje nad wypowiedzeniem przez nasz kraj konwencji Rady Europy dotyczącej zwalczania przemocy domowej i przemocy wobec kobiet.

  Ten zapewnił, że rząd nie prowadzi takich prac. - Pomimo wniosku przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokument pozostał bez rozpatrzenia i nie jest procedowany - mówił, odpowiadając na zarzut posłanki Wielichowskiej, że m.in.
  wiceminister sprawiedliwości Łukasz Plebiak sugerował wypowiedzenie konwencji. - Pan minister Piebiak przyznał, że toczą się wśród członków rządu dyskusje, które sam zainicjował, jednak nie ma żadnego stanowiska i decyzji w tej sprawie - przekonywał.

  Na początku stycznia poseł PO Michał Szczerba ujawnił treść pisma sekretarza stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnika rządu ds. równego traktowania Adama Lipińskiego, które zostało wysłane do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara: „Do pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania wpłynął w dniu 28 listopada 2016 r. projekt wniosku o wypowiedzenie przedmiotowej Konwencji wraz z uzasadnieniem, rozesłany do uzgodnień międzyresortowych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt tego wniosku został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości” - czytamy w piśmie.

  Konwencja od początku powstania budziła niechęć posłów PiS i środowisk prawicowych. Krytykowali oni m.in. jej art. 14 mówiący o „nałożeniu na sygnatariuszy obowiązku edukacji i promowania m.in. niestereotypowych ról płci", czyli homoseksualizmu i transseksualizmu. Jednak część posłów zapewniała, że Konwencja nie zostanie zniesiona.

  Jej zapisy krytykował również Kościół Katolicki. Wskazywał m.in. na art. 12 Konwencji, zobowiązujący - zdaniem duchownych - do walki z dorobkiem cywilizacyjnym, który jest traktowany jako zagrożenie i źródło przemocy.

  Podkreślali, że art. 3 Konwencji wprowadza definicję płci jako społecznie skonstruowane role, zachowania i cechy, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn, przy czym całkowicie pomija naturalne, biologiczne różnice pomiędzy kobietą i mężczyzną.

  Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zobowiązuje państwa które ja ratyfikowały do przestrzegania międzynarodowych standardów, takich jak prowadzenie adekwatnej edukacji, tworzenie schronisk, ośrodków wsparcia i infolinii dla osób doświadczających przemocy domowej, ściganie z urzędu sprawców gwałtów, czy wsparcie prawne i psychologiczne dla ofiar. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1 sierpnia 2015 r.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ko

  d (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Grozicie mi ,srał pies na was

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W 2015 roku PiS opowiadało się przeciwko ratyfikacji konwencji

  mówiąc, że polskie prawo skutecznie przeciwdziała przemocy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Politycy PiS wielokrotnie mówili o możliwości wypowiedzenia konwencji, bo ta przemyca ideologię gender.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lipiński odszczekaj

  PiS obiecał wypowiedzenie w 2015 r. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  02.2015:@pisorgpl-"konw.antyprzemoc.niszczy polską rodzinę,gdy wygramy zostanie wypowiedz",

  01.2017-"Rząd nie wypowie konw.Sprawa zakończona"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo