Hajnówka: I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 27.02.2016...

  Hajnówka: I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 27.02.2016 (zdjęcia, wideo)

  (adek), (mg)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce
  1/22
  przejdź do galerii

  I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce ©Andrzej Zdanowicz

  I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce za sprawą Romualda Rajsa Burego od początku był kontrowersyjny. Mimo kontrmanifestacji wzięło w nim udział około 200 osób.
  I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszył w sobotę o godz. 14 spod Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Pochód, w którym wzięło udział około 200 osób zorganizowały prawicowe organizacje: ONR Białystok, Narodowa Hajnówka i Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "INKI".

  - Nie wyobrażamy sobie, żeby ktoś ze środowiska patriotycznego nie jechał na sobotni marsz do Hajnówki.
  Łatwo jest się lansować w koszulkach z Wyklętymi, łatwo słuchać piosenek Tadka i łatwo jest uczestniczyć w różnych wydarzeniach w np. Białymstoku. Hajnówka to teren, gdzie do dziś funkcjonują komunistyczne kłamstwa dotyczące Niezłomnych, dlatego obowiązkiem każdego z nas jest czcić tam Ich pamięć! Kto nie jedzie z lenistwa, albo ze strachu przed lewactwem, ten jest cipa, a nie patriota-nacjonalista! - zachęcał do wyjazdu na swoim profilu FB Obóz Narodowo-Radykalny Białystok.  I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Romuald Rajs Bury podzielił Polaków  Organizatorzy marszu postanowili upamiętnić przede wszystkim kpt. Romualda Rajsa ps. "Bury", którego oddział 70 lat temu dokonał pacyfikacji pięciu wsi zamieszkanych przez ludność białoruską wyznającą prawosławie. Zimą 1946 roku koło Bielska Podlaskiego spalono wsie: Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Pion śledczy IPN, który prowadził śledztwo dotyczące pacyfikacji, przyjmuje, że ofiar było w sumie 79, w tym 30 furmanów, z których usług oddział korzystał, przemieszczając się po okolicy.

  Romuald Rajs Bury - mord z 1946 roku

  - W związku z bezpodstawną i wszechobecną nagonką na kpt. Romualda Rajsa "Burego" postanowiliśmy wydać koszulki z jego podobizną na piersi. Dochód ze sprzedaży okolicznościowej odzieży zostanie przeznaczony na dalsze akcje mające na celu odkłamać fałszywy obraz jednego z najdzielniejszych Żołnierzy Wyklętych - twierdzi ONR Białystok.

  Romuald Rajs Bury uczczony przez ONR Białystok w Bielsku i Hajnówce. Jego oddział dokonał pogromów

  - Trudno jest czcić ludobójców, a za takiego został uznany przez IPN „Bury” - podkreślał Krzysztof Bil-Jaruzelski, szef SLD w Podlaskiem.

  Dlatego SLD zorganizowało protest przed urzędem miejskim w Hajnówce: Hajnówka. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Protest SLD: Bury nie nasz bohater (zdjęcia)

  - Większość Żołnierzy Wyklętych to wspaniałe postacie. Bohaterowie i patrioci, tacy jak np. Rotmistrz Witold Pilecki, i bez żadnego wahania winniśmy oddawać im część. Jednak trudno jest czcić ludzi, którzy jak Romuald Rajs „Bury”, mają na rękach krew niewinnie pomordowanych ofiar, w tym kobiet w ciąży i dzieci - dodał Krzysztof Bil-Jaruzelski. Jego zdaniem promowanie marszu wizerunkiem Rajsa to prowokacja wymierzona w rodziny pomordowanych. Tym bardziej w Hajnówce, gdzie o zbrodniach Burego ciągle się pamięta.

  Podobne stanowisko zajmuje Platforma Obywatelska.

  - Nie należy wykorzystywać tragicznych kart naszej historii do dzielenia ludzi - podkreślił poseł PO Robert Tyszkiewicz. I przypomniał wynik śledztwa IPN z 2005 roku. Wydarzenia z 1946 roku z udziałem oddziałów Burego zostały nazwane zbrodnią o charakterze ludobójstwa. - Taka jest prawda historyczna. I nie można tu mówić, że prawda leży po środku. Tylko jak mawia klasyk: prawda leży tam, gdzie leży - dodaje poseł Tyszkiewicz. Zapowiada, że będzie inicjował akcje edukacyjne, czy debaty historyczne, by wydarzenia sprzed 70 lat nie dzieliły ludzi, by doszło do prawdziwego pojednania.

  I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych wzbudza wielkie kontrowersje


  List do prezydenta przeciwko I Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych  Przeciwnicy organizowania Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce wysłali do prezydenta Polski list otwarty, w którym wyrazili swoje oburzenie. Nie było to pierwsze pismo do głowy państwa. Wcześniej po pojawieniu się informacji, że Andrzej Duda obejmuje patronatem hajnowski marsz, partia Razem wystosowała pismo do prezydenta RP.

  "List otwarty do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie I Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych:

  Szanowny Panie Prezydencie,

  w imieniu członkiń i członków podlaskiego okręgu partii Razem apelujemy do Pana o wycofanie patronatu nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych.

  Na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zamieszczona została informacja o objęciu przez Pana patronatem obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych. Jedną z miejscowości, w których organizowane są uroczystości, jest Hajnówka. 27 lutego 2016 r. odbędzie się tam I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, a organizatorami tego wydarzenia są Obóz Narodowo-Radykalny oraz Narodowa Hajnówka.

  Nieprzypadkowy jest wybór miejsca i czasu marszu. W promującej go grafice pierwszoplanową postacią jest Romuald Rajs „Bury”. Dla prawosławnej społeczności białoruskiej, zamieszkującej między innymi powiat hajnowski i bielski, wciąż jest on symbolem bestialskich mordów, jakich siedemdziesiąt lat temu oddziały podające się za żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego dokonały na niewinnych cywilach. Zaledwie kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej uznał morderstwa dokonane przez "Burego" i jego oddział za zbrodnię przeciwko ludzkości. Dowiedziono, że na przełomie stycznia i lutego 1946 roku „Bury” uprowadził 30 furmanów będących prawosławnymi Białorusinami, których następnie bestialsko zamordował. W tak zwanym „rajdzie” spalono kilka wsi; życie straciło 79 osób, w tym starcy, kobiety i dzieci. Zapowiadana demonstracja odbędzie się w czasie, na który przypadają lokalne obchody siedemdziesiątej rocznicy tych tragicznych wydarzeń, co doprowadzi do kolejnych napięć w delikatnych stosunkach polsko-białoruskich i zantagonizuje lokalne społeczności. Jako podlaski okręg partii Razem stanowczo sprzeciwiamy się, by obok rzeczywistych bohaterów podziemia stawiano zwykłych bandytów.

  Szczególnie niepokojące jest jednak, że objął Pan patronatem wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie, któremu nieobca jest retoryka nienawiści i przemocy na tle rasowym, narodowościowym i religijnym. Obóz Narodowo-Radykalny wielokrotnie dał się poznać jako ugrupowanie propagujące treści faszystowskie i niedemokratyczne. Uważamy aprobowanie ich działań przez osobę sprawującą najwyższy urząd w państwie za skandaliczne.

  Na uroczystościach w prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce 19 sierpnia 2015 mówił Pan: „Jeżeli Prezydent Rzeczypospolitej ma jakieś zadanie, to z całą pewnością jednym z najważniejszych jest to, aby właśnie w społeczeństwie polskim, wśród obywateli naszego kraju, niezależnie od ich narodowości, niezależnie od ich wyznania, czy w ogóle są ludźmi wierzącymi czy nie, szukać elementów wspólnych, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą”. Obejmując patronatem demonstrację, której jednym z symboli jest „Bury”, organizowaną przez ludzi, którym obce są wartości takie jak tolerancja i wzajemny szacunek, zaprzecza Pan zawartemu w tamtych słowach przesłaniu.

  Panie Prezydencie – raz jeszcze prosimy i apelujemy o wycofanie przez Pana patronatu nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych. Niech sprawowany przez Pana urząd nie budzi skojarzeń z nienawiścią, nietolerancją i przemocą.

  Z wyrazami szacunku
  Zarząd Okręgu Podlaskiego Partii Razem:
  Magdalena Dziesińska
  Michał Grzejszczyk
  Jakub Popławski
  Urszula Raducha
  Grzegorz Senda

  www.partiarazem.pl"

  Po medialnych doniesieniach Kancelaria Prezydenta usunęła ze strony informacje na marszu i zamieściła komunikat:

  „W związku z medialnymi doniesieniami na temat rzekomego patronatu Prezydenta RP nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych (27 lutego), pragniemy poinformować, że Prezydent RP nie objął swoim patronatem wspomnianych uroczystości.

  Wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął do KPRP 8 lutego br.

  Dziś Kancelaria Prezydenta RP podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem głowy państwa marszu w Hajnówce”.

  Choć hajnowski marsz za sprawą kontrowersyjnego Burego podzielił Polaków, to pamięć o Żołnierzach wyklętych powinna być kultywowana. Zachęca do tego m.in. minister MSWiA Mariusz Błaszczak: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Minister Mariusz Błaszczak: Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  straszne czasy ludzi głupich - kraj ku wojnie

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  straszne czasy ludzi głupich - kraj ku wojnie prowadzą - za błogosławieństwem rządzących

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Typowo żydowski myk.Następne będą sotnie UPA.

  Kalina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wrzucić do jednego wora niewątpliwie bohaterski antyniemiecki ruch oporu,zorganizowane strukturalnie formacje okresu 5-letniej gehenny Narodu z oddziałami rozmiłowanych w strzelaniu luźnych...rozwiń całość

  Wrzucić do jednego wora niewątpliwie bohaterski antyniemiecki ruch oporu,zorganizowane strukturalnie formacje okresu 5-letniej gehenny Narodu z oddziałami rozmiłowanych w strzelaniu luźnych Tupamaros.Teraz wystarczy przy pomocy wynajętych pseudohistoryków,pseudonarodowych wypierdków i zawłaszczonych mediów przeprowadzać kampanie mające wyeliminować z pamięci okres okupacji niemieckiej kładąc nacisk na budzące sprzeciw "dokonania" szwadronów śmierci by pozbawić Polski kolejnego,chwalebnego fragmentu historii. I już światowa diaspora wespół z BRD może bezkarnie przerzucić holokaust na Polaków,co właśnie z rozkoszą czyni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cześc i chwała Bohaterom

  na pohybel zdrajcom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  i załganym potomkom bolszewików, morderców i katów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hańbiące uczestnictwo

  neron13 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Polacy zabijający innych Polaków po zakończonych powszechnych mordach II wojny światowej to żołnierze? Bandyci ostatniego sortu, którym krwi było mało, i nieważne, że braterskiej. Zamiast z...rozwiń całość

  Polacy zabijający innych Polaków po zakończonych powszechnych mordach II wojny światowej to żołnierze? Bandyci ostatniego sortu, którym krwi było mało, i nieważne, że braterskiej. Zamiast z okupantami rosyjskimi to Polaków mordowali. I jeszcze czcić ich za to? To tylko PiS potrafi tak wypaczać historię aby czarne było białe, ja nie potrafię.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak widać PiS nagradza za wieszanie kobiet w ciąży

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  podciągając to pod walkę o wolną Polskę. Rzezi Wołyńskiej nie było, kasa płynie na banderowską Ukrainę, mordercy i grabieżcy wieśniaków to bohaterowie, Niemcy nie napadli na Polskę 1 września -...rozwiń całość

  podciągając to pod walkę o wolną Polskę. Rzezi Wołyńskiej nie było, kasa płynie na banderowską Ukrainę, mordercy i grabieżcy wieśniaków to bohaterowie, Niemcy nie napadli na Polskę 1 września - oto najnowsza polityka i historia Polski.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo