KOD wciąż nie wie, ile zapłaci za faktury Mateusza...

  KOD wciąż nie wie, ile zapłaci za faktury Mateusza Kijowskiego

  Witold Głowacki, Twitter: @WitoldGlowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kryzys wywołany ujawnieniem faktur, które Mateusz Kijowski wystawiał KOD-owi w imieniu firmy należącej do niego i jego żony, nadal nie wygasa. W KOD-zie trwa gwałtowny spór o przyszłość i przywództwo organizacji
  Mateusz Kijowski nie chce zrezygnować z kierowania KOD-em mimo swych kłopotów

  Mateusz Kijowski nie chce zrezygnować z kierowania KOD-em mimo swych kłopotów ©Mirosław Trembecki

  Ujawnienie przez Onet i „Rzeczpospolita” tego, że lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski wystawiał swojej organizacji comiesięczne faktury w imieniu firmy MKM Studio należącej do niego i jego żony, zapoczątkowało największy jak dotąd kryzys w działalności KOD. Kryzys ma wciąż charakter przede wszystkim organizacyjny, ale z czasem może podcinać skrzydła całemu ruchowi społecznemu, który widzimy wokół KOD.

  MATEUSZ KIJOWSKI: NIE MAM POWODU ABY USTĄPIĆ. NIECH APELUJĄ


  Według pierwszych doniesień faktur było sześć, każda na kwotę 15 tys.
  190 zł - co łącznie daje 91 tys. 143 zł. Potem skarbnik KOD Piotr Chabora ujawnił istnienie jeszcze dwóch - łącznie na kolejne 30 tysięcy zł. Wystawiane były za różne usługi informatyczne, które miała KOD-owi świadczyć firma MKM Studio, wątpliwości budzi jednak zarówno to, czy cześć z tych usług została w ogóle rzeczywiście wykonana, jak i to, czy wyceny części z nich nie zostały zawyżone. Kijowski przeprosił za to w oświadczeniu, jednak ogłosił, że nie rezygnuje. Dzisiaj KOD jest w trudnej sytuacji i konieczne jest podjęcie działań integracyjnych. Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tych działaniach kierowali się hasłem: „Kod łączy, a nie dzieli” - napisał w oświadczeniu. Ale w KOD-zie zdecydowanie nie wszystkim odpowiadał ten ton i ten pomysł. Opozycja przeciw Kijowskiemu rośnie nie tylko we władzach, ale i w szeregach ruchu.


  AIP/x-news  Źródło: polskatimes.pl/x-news


  Kryzys związany z ujawnieniem faktur doprowadził do wrzenia władze organizacji. Obudził także wcześniejsze, dotąd toczące się w cieniu KOD-owskie spory. Mimo to Mateusz Kijowski nadal nie chce rezygnować z funkcji, przeciwnie - zamierza potwierdzić swoje przywództwo w wewnątrz-organizacyjnych wyborach. Tymczasem kłopoty KOD-u narastają.

  Kryzys organizacji
  Mateusz Kijowski został we wtorek oficjalnie wezwany do ustąpienia przez zarząd KOD. Z zarządu odszedł też wtedy (zrezygnował sam) Piotr Chabora, skarbnik organizacji, który autoryzował faktury dla firmy MKM Studio. Dokooptowano natomiast Krzysztofa Łozińskiego - pomysłodawcę KOD-u, który jesienią 2015 roku wyłożył tę ideę w tekście opublikowanym na łamach internetowego Studia Opinii. Kijowskiemu proponowano natychmiastową rezygnację i wybór innej osoby, która mogłaby skonsolidować organizację - tu dość naturalna wydawała się kandydatura Łozińskiego. Kijowski odmówił. A chwilę po spotkaniu zarządu opublikował na swoim Facebooku wpis o treści : „Wilki nie przejmują się tym, co myślą o nich barany”.

  Od tego momentu można mówić o sytuacji, w której w KOD kształtuje się coś w rodzaju dwuwładzy. Zarząd wyraził wotum nieufności wobec lidera, z kolei lider postanowił się tym nie przejmować.

  Ten kryzys okazał się zarazem katalizatorem sporów, które toczyły się w KOD od dawna, jednak z dala od mediów. Tuż po ujawnieniu sprawy faktur uaktywnił się na przykład były działacz KOD Jacek Parol, który na Facebooku dowodził, że to on wraz z grupą wolontariuszy. Parol zarzucił też Kijowskiemu, że za pieniądze z pierwszej zbiórki na rzecz organizacji miał kupić sobie „wypasionego” iPhone’a „za 4 tys. zł” i laptopa za podobną kwotę. Zaczęło się pranie brudów - w dodatku wcale nie zawsze poparte dowodami. Zaczęły się trudne pytania - „Fakt” poinformował na przykład w czwartek, że Kijowski nadal ma kłopoty ze spłacaniem swych słynnych alimentów. I że nadal nie zwrócił organizacji pieniędzy z dwóch ostatnich faktur - które ponoć zostały błędnie wystawione i w wypadku których Kijowski deklarował zwrot przelanych kwot (chodzi o 30 tysięcy zł).

  MATEUSZ KIJOWSKI WCIĄŻ TONIE. „PIENIĄDZE NIE WRÓCIŁY DO KOD”


  W dzisiejszych KOD-owskich sporach częste są głosy w rodzaju „a nie mówiłem?”, „a ostrzegałem” - odnoszące się do wcześniejszych, nieznanych dotąd publicznie, wewnątrzorganizacyjnych sporów dotyczących Kijowskiego i przywództwa w KOD. Było ich wyraźnie więcej niż mogło się to wydawać z zewnątrz, wybuchały po każdym kolejnym kryzysie wizerunkowych związanym z osobą Kijowskiego - od ujawnienia sprawy niespłaconych alimentów poczynając.

  Lider już nie jeden
  W tej chwili w KOD - rozumianym wciąż jako organizacja - widzimy trzy postacie, które mogą ubiegać się o przywództwo. Jest więc sam Mateusz Kijowski, który nie rezygnuje z funkcji i startuje w wyborach. Jest Krzysztof Łoziński, wezwany przez zarząd na pomoc pomysłodawca KOD-u, człowiek, który może być naturalnym autorytetem dla członków i sympatyków ruchu. Sam o kandydowaniu chyba nie marzy, ale jest o to proszony przez część członków zarządu KOD - jak dotąd nie odmówił w jednoznaczny sposób. Jest wreszcie Radomir Szumełda, kiedyś działacz pomorskiej PO, obecnie szef KOD-u na Pomorzu i członek zarządu organizacji na poziomie ogólnopolskim, zarazem nieformalny przywódca wewnątrzorganizacyjnej opozycji. Zdeklarowani zwolennicy Kijowskiego to właśnie jego oskarżają o powiadomienie mediów o fakturach dla firmy MKM Studio.

  Rozłam we władzach i fakt, że do przywództwa może aspirować trzech kandydatów, których szans nie sposób w tej chwili oszacować, nie polepsza sytuacji organizacyjnej KOD-u

  Kłopot z „murem za Matim”
  O wiele bardziej niebezpieczny niż sam kryzys organizacyjny może być jednak dla KOD-u (rozumianego już nie jako organizacja sensu stricte, tylko ważna opozycyjna siła społeczna), podział rysujący się w tej chwili wśród członków i sympatyków Komitetu. Zarówno sama postać Mateusza Kijowskiego, jak i ocena sprawy faktur dzielą w tej chwili środowisko KOD. Część KOD-owców przyjmuje postawę zawierającą się w zawołaniu (widocznym np. w mediach społecznościowych) „murem za Matim” . Ta postawa zawiera w sobie albo wręcz akceptację wobec procederu z fakturami, albo założenie, że w obliczu nadrzędnego celu należy tu schować niesmak do kieszeni. Jak się okazuje, tych KOD-owców nie jest wcale mało. Agencja Maison&Partners przeprowadziła za pomocą panelu Ariadna badanie, z którego wynika, że rzeczywiście istnieje pewien odsetek Polaków, który pozytywnie ocenia fakt, że KOD opłacał usługi firmy Kijowskiego. Według badania to 9 proc respondentów. Gdyby wprost przełożyć to na ogół osób deklarujących się jako sympatycy KOD-u, wyszłoby nam, że ten nieco ryzykowny pogląd może prezentować nawet ok. 40 proc. z nich.
  1 »

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprzedajne mendy za marki gdy rubli nie stało

  rafii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Skoro w KODzie tylu oszustów i złodziei to nie dziwi 40% wynik poparcia dla Kijowskiego.Tak samo nie dziwią protesty KODu przeciwko ustawie dekomunizacyjnej.
  To najgorszy sort ludzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy Kijowski pójdzie siedzieć za oszustwa?

  raffii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przecież od samego początku było wiadomo ze Kijowski jest nieuczciwy bo np nie płacił alimentów.Za niepłacenie alimentów trafia sie do wiezienia i tam pracuje aby choć część z nich płacić.
  Zresztą...rozwiń całość

  Przecież od samego początku było wiadomo ze Kijowski jest nieuczciwy bo np nie płacił alimentów.Za niepłacenie alimentów trafia sie do wiezienia i tam pracuje aby choć część z nich płacić.
  Zresztą cały KOD to zbieranina ludzi majacych coś na sumieniu i dlatego bojących się Prawa i Sprawiedliwości
  KOD to zło bo to zbieranina Ubeków i folksdojczów a Kijowski to tylko mały pionek maszyny chamstwa i obłudy. Nie po to walczyliśmy o demokrację aby taki palant na nią pluł.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chciał może Polaków dzielić i wszystko źle ?

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Odkąd KOD z Kijowskim na czele to chyba cały czas manipulacja i dzielenie rodaków, że brak demokracji w kraju demokracji, poprzedni prezes TK super,skarżenie na rodaków, ojczyznę do UE i wszystko...rozwiń całość

  Odkąd KOD z Kijowskim na czele to chyba cały czas manipulacja i dzielenie rodaków, że brak demokracji w kraju demokracji, poprzedni prezes TK super,skarżenie na rodaków, ojczyznę do UE i wszystko ciągle źle ? Gdzie transparentność, uczciwość, rzetelność, obiektywizm, ? gdzie prawdziwy patriotyzm i miłość do ukochanej ojczyzny ? , czy tak postępuje przywódca szanujący, kochający ojczyzne, patriota mający na względzie dobro wszystkich obywateli a nie jednostek np. Sbeków ? Jak można tak manipulować aby tylko jednostkom i to jakim było dobrze ? Jaką ustawę spoleczną, rodzinną, jakie dobro dla zdecydowanej większości przywódca kod z ludźmi którzy go słuchają i mają nie zważając na innych dla doba ogółu zgłosili, przedstawili, oprócz bronienia sb, poprzedniego prezesa tk, i poprzedniej elity, blokowania dostępu rodziny do grobu najbliższych ? i sama manipulacyjna rażąca krytyka, że teraz to źlezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kod

  Elzbieta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Moja bezsiilnosc wobec tego zlodziejstwa jakie sie dzieje w kraju jest porazajaca.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLITYCZNY SAMOBÓJCA ŚCIĄGA NA DNO KOD !

  SUMA SUMARUM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

  NIC DODAĆ NIC UJĄĆ ! JEDNYM TYM ZDANIEM " WILKI NIE PRZEJMUJĄ SIĘ TYM , CO MYŚLĄ O NICH BARANY ” KIJOWSKI POKAZAŁ JAKI JEST I JAKI JEST JEGO STOSUNEK DO WŁASNEGO UGRUPOWANIA !!!!! NIE...rozwiń całość

  NIC DODAĆ NIC UJĄĆ ! JEDNYM TYM ZDANIEM " WILKI NIE PRZEJMUJĄ SIĘ TYM , CO MYŚLĄ O NICH BARANY ” KIJOWSKI POKAZAŁ JAKI JEST I JAKI JEST JEGO STOSUNEK DO WŁASNEGO UGRUPOWANIA !!!!! NIE JESTEM W ŻADNEJ PARTII I ORGANIZACJI , BY MIEĆ LUZ BYĆ NIEZALEŻNĄ W POGLADACH !!! SZKODA MI JEDYNIE TYCH TYSIĘCY LUDZI , KTÓRZY UWIERZYLI W TEN RUCH ! CORAZ WIĘCEJ POLITOLOGÓW WYPOWIADA SIĘ , ŻE KOD NIE MA SZANS PRZETRWANIA !!!! CIEKAWE CO TAK NAPRAWDĘ W GŁĘBI SIEBIE MYŚLI KIJOWSKI ! SKORO WIERZYŁBY W IDEAŁY DLA KTÓRYCH ZAKŁADAŁ KOD , TO MAJĄC HONOR USTĄPIŁBY !!!! A TAK WSZYSCY ONI UTONĄ JAK WIĘKSZOŚĆ NA TYTANIKU ! I ŚMIESZNE I STRASZNE ! ŚMIESZNE , BO TO POKAZUJE JAKI JEST TEN LIDER A STRASZNE , BO JEDNAK POLSKA WYMAGA ZMIAN EKONOMICZNYCH I GOSPODARCZYCH ! A TO MOŻE PRZY INNEJ OKAZJI !!!!!!!

  Czytaj więcej: http://www.expressbydgoski.pl/polska-i-swiat/a/kod-wciaz-nie-wie-ile-zaplaci-za-faktury-mateusza-kijowskiego,11710304/ KIJOWSzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaka organizacja taki lider

  40% kodowców (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  "pozytywnie ocenia fakt, że KOD opłacał usługi firmy Kijowskiego " , "ten nieco ryzykowny pogląd może prezentować nawet ok. 40 proc. z nich."

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kompromitacja i brak wstydu

  DeKODer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Jebnął się i nie przykrył odpowiednio i powinien za to beknąć. To troszkę jak sławetny występ Pana Ząbka w TV Śniadaniowej i sztuczka z gwoździem. Tyle tylko, ze Kijowski zabrał torbę z kasą i...rozwiń całość

  Jebnął się i nie przykrył odpowiednio i powinien za to beknąć. To troszkę jak sławetny występ Pana Ząbka w TV Śniadaniowej i sztuczka z gwoździem. Tyle tylko, ze Kijowski zabrał torbę z kasą i powiedział tylko "O k****, przepraszam... Zajebałem wasze pieniądze no...". Zgodnie z prawem powinien pójść siedzieć za taki oscylator. Wielki kuźwa obrońca demokracji, złodziej pospolity.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chłopak - na podrasowanym „Junak M16”, z nieodłączną zsiwiałą kitką - lubuje się w tech. gadżetach!

  I siłą rzeczy wie, tudzież zna się, USB Flash Drive mają pamięć 128GB i prędkość 3.0 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  I ten atut, znaczy znajomości u motocyklisty podstaw techniki i posiadania ich w skórzanym garniturze, jest zapewne tym rzeczywistym powodem, że rajdowiec na „Junak M16” będzie jeszcze długo...rozwiń całość

  I ten atut, znaczy znajomości u motocyklisty podstaw techniki i posiadania ich w skórzanym garniturze, jest zapewne tym rzeczywistym powodem, że rajdowiec na „Junak M16” będzie jeszcze długo rezydował na naczelnym stołku KOD
  Jest analogicznie, jak z kadetem prof. ekonomii, także wycieczkowiczem na Maderę podczas ogłoszonego strajku, czy
  z właścicielem pokaźnej stajni TIR z Wrocławia. Unii Wolności niby nie ma, ale dalej jest. UW jest tak zaradną, iż guru
  PO sam już nie wie, czy ma zawalczać „N” czy może samą UW z nowym „N”. W każdym bądź razie, z tej dezorientacji
  przywala się co rusz do PiS, i któremu tylko po jego nawalankach w procentach wzrasta, miast co niecoś spadać
  Naczelny orator lewicy, zarazem krezus na lewicy, rzekł: „Panowie, nie idźcie tą drogą!”. PiS posłuchał i nią nie poszedł,
  dlatego rządzi i będzie przez kolejne 2 dekady. I owszem, zacznie rządzić od trzeciej w koalicji z SLD. A to dobry omen!
  KOD należy wyłączyć z obiegu demokracji. Jest reakcyjny i zakłóca porządek demokratyczny egzekwowany przez PiS
  Natomiast owe datki, niby do puszek i z puszek, należy przekierować na drogę legalnych czeków i przelewów na konto
  Czeki wyłącznie imienne i realizowane przez banki, nie parabankowych lichwiarzy, konto KOD jedno i w polskim banku!
  Jeśli big min. MF problem zauważy, i jaki znany, wtedy przepisy, rygoru finansowego KOD, powinne być niezwłoczne.
  PS. „Unijna ścieżka praworządności” ma akurat tyleż do PiS, co ścieżka niepraworządności KOD i jego naczelnego
  Prawo w Polsce, jak w każdym kraju UE, ustalają obywatele danego kraju i którzy są zgromadzeni w ich parlamentach
  A dwa, nie ma państwa „UE” i nigdy takiego nie będzie. Lecz jest Unia Państw, samodzielnych i z własnymi prawami
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kod?

  Gabriel Skiba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Co to takiego KOD? Czy nie jest to przypadkiem Komitet Odużonych Debili? I przewodniczy im Klich?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytać ze zrozumieniem dokumenty!

  mzakrzewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  Art 70 statutu towarzyszenia brzmi w pkt 4
  Zabrania się:
  Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie                     Stowarzyszenia, członkowie jej organów lub...rozwiń całość

  Art 70 statutu towarzyszenia brzmi w pkt 4
  Zabrania się:
  Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie                     Stowarzyszenia, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na                       zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż                      rynkowe. 
  O czym tu dyskutować? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo