Rząd chce mieć dostęp do Twojego konta

  Rząd chce mieć dostęp do Twojego konta

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pixabay

  Rząd Prawa i Sprawiedliwości opublikował projekt ustawy tworzącej Centralną Bazę Rachunków (CBR), która pozwoli na zgodne z prawem śledzenie kont bankowych Polaków. Celem jest łatwiejszy dostęp do majątku przestępców. - Nowe przepisy oznaczają traktowanie wszystkich właścicieli kont i innych usług finansowych jak podejrzanych - alarmuje Fundacja Panoptykon, badająca współczesne formy nadzoru.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pixabay

  Informacja o rachunku będzie zawierać datę jego otwarcia i zamknięcia, dane pełnomocników, rodzaj rachunku, a w przypadku osób fizycznych informację o byciu osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne. Te informacje trafią do sądów karnych, policji, szefa CBA, szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, straży granicznej, organów Krajowej Administracji Skarbowej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, komorników sądowych i organów egzekucyjnych.


  - Z jednej strony silne i wyposażone w wiele narzędzi służby to gwarancja bezpieczeństwa obywateli. Z drugiej strony pojawia się pytanie o sposób sprawowania właściwej kontroli nad wykorzystywaniem tych narzędzi. To kolejny przejaw ingerencji państwa w prywatność i wolność obywateli - ocenia mec. Iwo Klisz z kancelarii adwokackiej Klisz i Wspólnicy.

  Baza rachunków, w myśl zapisów ustawy, ma umożliwić prowadzenie analizy danych z rachunków w celu wytypowania tych, które mogą być wykorzystywane do działalności przestępczej. „W CBR znajdą się docelowo dane niemal wszystkich osób fizycznych i podmiotów gospodarczych” - czytamy w projekcie ustawy o Centralnej Bazie Rachunków. Oznacza to, że nowa baza będzie zawierać informacje o zdecydowanej większości użytkowników usług finansowych- z których większość nie popełnia żadnych przestępstw.

  - Baza będzie miała niespotykaną dotychczas skalę. Będzie obejmować nie tylko „typowe” (dostępne w innych publicznych bazach danych) informacje, takie jak imię i nazwisko, PESEL czy rodzaj, numer i seria dokumentu tożsamości. CBR obejmie bowiem także dobrowolnie podawane przez klientów w celu kontaktu z bankiem numery telefonów i adresy poczty elektronicznej - grzmi Panoptykon, fundacja badająca współczesne formy nadzoru.

  Informacja o rachunku będzie zawierać datę jego otwarcia i zamknięcia, dane pełnomocników, rodzaj rachunku czy NIP instytucji obowiązanej (bank, instytucja finansowa, towarzystwo ubezpieczeniowe itp.) prowadzącej rachunek, a w przypadku osób fizycznych informację o byciu osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne. Instytucja obowiązana przekazuje do CBR informacje o rachunku nie później niż 24 godziny odpowiednio od otwarcia czy zamknięcia rachunku.

  Administratorem danych będzie minister finansów. W jego resorcie zapadną decyzje dotyczące szczegółowego określania warunków prowadzenia bazy, przetwarzania informacji o rachunku, opracowywania analiz statystycznych i zapewnienia bezpieczeństwa informacjom przetwarzanym w CBR. Pracownicy organu właściwego, którzy zetkną się z tymi informacjami zobowiązani są do zachowania tajemnicy.

  Ministerstwo wskazuje, że w dziewięciu państwach członkowskich UE funkcjonują już „scentralizowane automatyczne mechanizmy” umożliwiające szybką identyfikację posiadaczy rachunków, głównie bankowych, a w czterech innych trwają zaawansowane prace nad ich przygotowaniem.

  Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że gromadzenie tak dużego zbioru danych to łatwa droga do nadużyć.

  - Nie mam nic przeciwko temu, żeby informacje, które są publicznie dostępne, docierały do służb. Jeśli będą przestrzegane przepisy prawa, nie widzę zbyt dużego zagrożenia. Kwestia, w jaki sposób służby będą wykorzystywać te informacje. Z drugiej strony, ludzie uczciwi nie mają się czego bać - ocenia Arkadiusz Sikora, ekonomista, sekretarz Rady Dolnośląskiej SLD.

  W podobnym tonie wypowiada się Iwo Klisz z kancelarii adwokackiej Klisz i Wspólnicy. Mecenas Klisz podkreśla, że przestępczość zorganizowana korzysta z coraz nowszych mechanizmów, a służby działające w interesie nas wszystkich nie mogą stać w miejscu. Z tego punktu widzenia planowane zmiany należy ocenić pozytywnie. - Z pewnością przyczynią się one nie tylko do lepszego zwalczania przestępczości, ale także do lepszego i szybszego egzekwowania należności. Dzięki temu, że dostęp do rejestru zostanie przyznany komornikom sądowym, wierzyciel będzie mógł częściej liczyć na zaspokojenie swoich należności, co w obecnym stanie prawnym pozostawia wiele do życzenia - podkreśla Klisz.

  Z drugiej strony, pojawia się pytanie o to, czy nie będzie to kolejny przejaw ingerencji państwa w prywatność i wolność obywateli. - Postęp technologiczny sprawia, że zwiększanie ingerencji jest nieuniknione, dlatego tak ważna jest budowa państwa, które respektuje obowiązujące prawo i do którego obywatel będzie mieć zaufanie - kończy Klisz.

  Czytaj także

   Komentarze (139)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedyś bym powiedział, że z nazazem prokuratora OK

   Tomol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dzisiaj prokurator, rząd, prezydent i prezes cyrku to jedność - więc pewnie zrobią jak chcą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nadmiar informacji

   Gustavo Woltman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ... jest równie zgubny dla służb, jak ich brak - co odczuwa obecnie zachodnioeuropejska policja, kiedy to kolejni ludzie będący pod obserwacją dokonują niespodziewanych zamachów, bo przeciążeni...rozwiń całość

   ... jest równie zgubny dla służb, jak ich brak - co odczuwa obecnie zachodnioeuropejska policja, kiedy to kolejni ludzie będący pod obserwacją dokonują niespodziewanych zamachów, bo przeciążeni liczbą monitorowanych podejrzanych funkcjonariusze nie wyłapują "sygnałów alarmowych". Nie obawiam się utraty prywatności w tej sprawie, bo w przypadku konta w korporacyjnym banku i tak jej juz nie ma, ale jaki pożytek z bazy danych,. w której będzie ponad połowa dorosłych obywateli?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakim prawem??????????????????????????????????????????????????????????

   księzniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   o nie , nie wyrazam zgody , mam marne grosze alke nie życzę sobie aby jakies patałachy z PIS-u zagłądały do mojego konto. chamstwo za kogo nas Polaków ma rząd za stado gamoniów przygłupów czy...rozwiń całość

   o nie , nie wyrazam zgody , mam marne grosze alke nie życzę sobie aby jakies patałachy z PIS-u zagłądały do mojego konto. chamstwo za kogo nas Polaków ma rząd za stado gamoniów przygłupów czy ciemnotę,???????????? Kużwa do czego to zmierza ???????? a może rząd zajmie swoimi koleżkami i im dobierzez się do d***.Poniosło mnie dokładnie , to takie podłe .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   phi ...

   wszędzie wścibią nos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Dlatego tez wczoraj zamknełam polskie konto ,zostawiłam niecieckie.Niech mnie w d pocałują

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gość

   wtyka82 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   ZWYKŁE DRAŃSTWO I CHAMSTWO TO JEST ŚLEDZENIE OBYWATELI N KAŻDYM KROKU JEGO ŻYCIA ! BEZ JAKIKOLWIEK PODSTAW ! PROPONUJĘ ZAJRZEĆ POD KOŁDRĘ I DO MAJTEK ! Jedyna wyjście zlikwidować...rozwiń całość

   ZWYKŁE DRAŃSTWO I CHAMSTWO TO JEST ŚLEDZENIE OBYWATELI N KAŻDYM KROKU JEGO ŻYCIA ! BEZ JAKIKOLWIEK PODSTAW ! PROPONUJĘ ZAJRZEĆ POD KOŁDRĘ I DO MAJTEK ! Jedyna wyjście zlikwidować konto tam gdzie to możliwe , wyzbyć się noszenia telefonów komórkowych przy sobie - zostawić w domu , bo inaczej te dranie w imię pokrętnych wartości wejdą społeczeństwu na PLECY - INWIGILACJA TOTALNA 1000 % GORSZA NIŻ ZA CZASÓW PRL-u bo tam choć był porządek !! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I po co nam byla ta niepodleglosc?

   Mefisto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Lepiej bylo utrzymac zabory-bylibysmy teraz obywatelami Niemiec, zylibysmy dostatniej a wszelkiej masci swiry i tepaki (typu PiS) nie mialyby szans byc u wladzy. Makabra...:/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   myślę, że to nie do końca przemyślany pomysł

   mefisto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   ponieważ każdy może sobie te pieniądze trzymać w gotówce zakopane na przykład w lesie, są inne metody i jest ich wiele

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisiory

   irek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   Niedługo PISiory będą kontrolować nasze łóżka.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   juz kontrolują

   Anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Przeciez chcą zabronić antykoncepcji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   rig90 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

   chyba sie komuś w główce przewraca..
   moze lepiej byłoby na odwrót?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A kodów jednorazowych nie chcą ?

   egon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   Misiewicze i Kurski w potrzebie. No i za coś trzeba naprawić rozbite przez Antoniego M. samochody
   (o ile nie miały auto casco).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama