Szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński podał się do...

  Szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński podał się do dymisji

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński podał się do dymisji

  ©michal dyjuk / polska press

  Wacław Berczyński stał się ostatnio gwiazdą mediów, głównie za sprawą swojej szczerości. W czwartek po południu okazało się, że przesłał do MON rezygnację z funkcji przewodniczącego podkomisji smoleńskiej.
  Szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński podał się do dymisji

  ©michal dyjuk / polska press

  Prawo i Sprawiedliwość ma pecha, przynajmniej do ludzi. Zniknął Misiewicz pojawił się Ber-czyński. Szef podkomisji smoleńskiej do sprawy ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem od kilku dni błyszczy w mediach, a jego nazwisko odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Nie bez powodu zresztą. Bo oto Wacław Berczyński zdradził w wywiadzie z Magdaleną Rigamonti kulisy rezygnacji Ministerstwa Obrony Narodowej z zakupu francuskich śmigłowców.
  „Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale” - chwalił się doktor Berczyński w rozmowie z dziennikarką „Dziennika Gazety Prawnej”. - „Pamiętam, jak przeczytałem o tych caracalach, o tym, że polski rząd zamierza je kupić, to mi włosy stanęły dęba. (…) To był kwiecień 2015 roku, jeszcze rządziła PO. Potem wybory wygrał PiS, ministrem obrony został Antoni Macierewicz, który powiedział: bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców. I tak, krok po kroku, zaproponowano mi, bym włączył się w pracę w WZL w Łodzi, w których powstają właśnie helikoptery. I powiem pani, że z przyjemnością się zgodziłem” - opowiadał Wacław Berczyński.

  Był w tej rozmowie szczery, bardzo szczery. Zapytany, o to, jaką rolę pełni w spółce, odpowiedział, że „formalnie został wybrany na prezesa rady nadzorczej”. Przyznał, że otrzymuje za to 3 tys. zł miesięcznie. - „Nie jestem papierowym prezesem. I zaręczam pani, że nie robię tego dla pieniędzy. W Boeingu zarabiałem 100 dolarów za godzinę, więc w zasadzie nie ma o czym mówić. Kilka lat temu w Stanach przeszedłem na emeryturę” - mówi w wywiadzie dla „DGP”.

  Po tych słowach, rozpętała się burza, bo Wacław Berczyński przyznał, że miał wpływ na decyzję MON w sprawie zakupu caracali. Sytuacja dość nietypowa, bo naukowiec nie jest formalnie ani pracownikiem ministerstwa, ani doradcą ministra Antoniego Macierewicza.

  - Pan Berczyński jest osobą związaną od wielu lat z amerykańskim przemysłem samolotowym (...) tymczasem amerykańskie firmy były bezpośrednim konkurentem europejskiego koncernu, który w ramach tego postępowania przetargowego został wyłoniony. Inaczej mówiąc, pan Berczyński udowadnia, że w sposób pozaprawny wpływał na wynik przetargu o wartości wielu miliardów złotych. To jest historia, która powinna być przedmiotem badania wielu służb państwowych, bo nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju zachowanie nie ma nic wspólnego z przepisami o zamówieniach publicznych - komentował na gorąco rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec na antenie TVN 24. Posłowie Platformy poszli dalej. Już w październiku ubiegłego roku Cezary Tomczyk i Andrzej Halicki złożyli do prokuratury zawiadomienie w sprawie zerwania przez MON kontraktu na caracale. Poseł Halicki domagał się sprawdzenia związków szefa MON Antoniego Macierewicza z byłym amerykańskim senatorem, a obecnie lobbystą właściciela amerykańskiego dostawcy śmigłowców Alfonse’em D’Amato. Po osławionym wywiadzie doktora Berczyńskiego, Tomczyk i Marcin Kierwiński skierowali w tej sprawie kolejny wniosek do prokuratury - o przesłuchanie Wacława Berczyńskiego, przewodniczącego smoleńskiej podkomisji.

  - Pan Berczyński mówi wprost: „To ja wykończyłem caracale”. Dziś mamy pytania, na podstawie jakich procedur działał. I w czyim interesie. Być może pan Berczyński jest kluczowym świadkiem w sprawie zerwania kontraktu na śmigłowce - zastanawiał się na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poseł Tomczyk.

  Ministerstwo Obrony Narodowej bardzo szybko zorientowało się, że ma problem z doktorem Berczyńskim. Natychmiast więc wydało specjalny komunikat, w którym odcina się od słów naukowca i zarzeka się, że ten nie miał nic wspólnego z zerwaniem umowy z Francuzami.

  „Wypowiedź dr Wacława Berczyńskiego nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej w sprawie kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. (...) Powodem rezygnacji z podpisania kontraktu na śmigłowce Caracal było niewypełnienie zobowiązań offsetowych” - napisała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka resortu mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

  Podkreśliła także, że Berczyński nie był członkiem zespołu, który badał oferty offsetowe, „nie wypowiadał się na ten temat, nie informował Ministra Obrony Narodowej o swoim stanowisku i nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie się decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów”.

  Niby tak, tylko „Dziennik Gazeta Prawna” poszedł za ciosem. Jak ustalili dziennikarze „DGP” na przełomie lat 2015 i 2016 Berczyński wystosował prośbę do Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (jednostki prowadzącej postępowanie na śmigłowce), o zgodę na zapoznanie się z dokumentacją przetargową. Dostał odpowiedź odmowną, ponieważ nie miał wymaganego poświadczenia dostępu do informacji. Postępowanie przetargowe jest bowiem w dużej części tajne. Po pewnym czasie dr Berczyński wrócił jednak do inspektoratu z ponowną prośbą i z odpowiednim upoważnieniem, które pozwalało mu zapoznać się dokumentami. Jak domniemywa „DGP” upoważnienia prawdopodobnie udzielił mu minister Macierewicz.

  Cóż, Wacław Berczyński, to dzisiaj spory kłopot dla ministra Macierewicza. MON oficjalnie zaprzecza słowom Wacława Berczyńskiego, z czego można by wnioskować, że pan doktor nakłamał w rozmowie za Magdaleną Rigamonti. Jeśli tak, to stawia pod znakiem zapytania wiarygodność podkomisji, którą kieruje Wacław Berczyński. Przypomnijmy, że według ostatnich doniesień podkomisji na pokładzie prezydenckiego tupolewa miało dojść do wybuchu bomby termobarycznej. Eksperci zajmujący się badaniem wypadków lotniczych określili te rewelacje bzdurami, nie zainteresowały się nimi zachodnie media, które zdają się zupełnie ignorować osiągnięcia zespołu kierowanego przez pana Berczyńskiego.

  - Więc jeżeli w tej sprawie kłamie, to na ile jest wiarygodny w innej bardzo ważnej kwestii, mianowicie w działaniach podkomisji, która niedawno przedstawiła wyniki swoich prac - zauważył były premier Leszek Miller na antenie TVN24. W ocenie Millera, to „kolejna konfabulacja, bo ustalenia podkomisji powstały na zamówienie, że to ma być zamach”. - Jeżeli ta podkomisja mówi o bombie termobarycznej, to ten pan jest bombą termobaryczną zainstalowaną w rządzie pani premier Szydło - tłumaczył Miller. Dodał, że szef MON Antoni Macierewicz „trzyma zapalnik”. - To oczywiste, że odpowiedzialnym, w każdym razie politycznie, za prace pana Berczy-ńskiego, za funkcjonowanie tej komisji jest Antoni Macierewicz, bo to on już dawno postawił tezę, że mamy do czynienia z zamachem, a podkomisja miała tę tezę udowodnić - zauważył były premier. W podobnym tonie wypowiada się wielu innych polityków i ekspertów.

  Jeśli jednak Berczyński nie kłamie sprawie caracali, to jego słowa rzucają cień na ministra Macierewicza, bo wynika z nich, że szef MON w sprawach tak ważnych jak zakup sprzętu dla polskiej armii słucha podpowiedzi człowieka, który nie jest w tej kwestii fachowcem.

  Berczyński ukończył wprawdzie studia na Politechnice Łódzkiej, pracował na tej uczelni w Katedrze Mechaniki Technicznej, potem studiował matematykę na Uniwersytecie Łódzkim. Doktoryzował się w 1978 na podstawie pracy o metodzie elementów skończonych. Magisteriumz Inżynierii Systemów (System Engineering) zrobił na University of Southern California w 2002. W grudniu 1981 wyemigrował z Polski. Najpierw do Włoch, a następnie do USA, gdzie pracował m.in. dla koncernu Boeing. Nie jest jednak człowiekiem, który zajmowałby się zawodowo sprzętem wojskowym.

  W czwartek po południu portal www.wpolityce.pl ujawnił, że Berczyński przesłał do MON rezygnację z funkcji przewodniczącego podkomisji smoleńskiej. Dymisja została przyjęta przez Ministra Obrony Narodowej. Pełniącym obowiązki szefa podkomisji smoleńskiej będzie dr inż. Kazimierz Nowaczyk.


  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Berczyński i Spółka

   Edward (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A ja się pytam gdzie jest kontrwywiad.Macierewicz robi różne przewały.Zatrudnia młodocianych współpracowników o których nic nie wiadomo .Również zatrudnił Berczyńskiego pracownika i lobbystę...rozwiń całość

   A ja się pytam gdzie jest kontrwywiad.Macierewicz robi różne przewały.Zatrudnia młodocianych współpracowników o których nic nie wiadomo .Również zatrudnił Berczyńskiego pracownika i lobbystę boeninga.Ślepy by spostrzegł,Ze tu "coś nie gra".To jest poważna sprawa dotycząca obronności państwa.
   W tym przypadku nie można będzie skwitować całej sprawy (jak w Amber Gold)-zawiniły organa państwowe.Kiedy Rosja przystąpi do działań militarnych to całe to towarzystwo zwieje do USA lub Izraela.Pozostaną ślepi i głusi Polaczkowie.Na których krwi nie wyrosną niestety czerwone maki.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za trzy lata

   lista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   https://r-scale-45.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/66be31e4c40d676991f2405aaecc6934/527105c0-9a5f-4f5d-ac01-c179df1b2acf.jpg?type=1&srcmode=3&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=360&dstw=...rozwiń całość

   https://r-scale-45.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/66be31e4c40d676991f2405aaecc6934/527105c0-9a5f-4f5d-ac01-c179df1b2acf.jpg?type=1&srcmode=3&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=360&dstw=640&dsth=360&quality=80zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   adres długi, bo

   debile z DZ P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   link skrócony uważają za spam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uciekl do Stanow, gdzie i tak prokuratura go odnajdzie i jeszcze nie raz przepyta

   YY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   w sprawie jego dostepu do przetargu na helikoptery. Caly PiS.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Berczyński

   Ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Stawiam doolary przeciw orzechom,że nic mu nie zrobią.Amerykanie go nie wydadza.Przecież on to wszystko robił dla nich.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czekamy panie B.

   wazzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   A kiedy zrezygnuje z przewodniczenia w radzie nadzorczej WZL i z apanaży za to ? CZEKAMY !!!!!
   A swoją drogą to było niezłe sku........stwo wsadzać go na ten stołek.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czekamy!

   Kolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Tam niestety, dalej rządzą dwaj misiewicze, więc pan B. bardzo pasuje do tej ekipy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczury

   mat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   uciekają z okrętu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak na logikę

   H (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Gościu "odkrył" zamach oraz bombe termobaryczną i parę dni później go dymisjonują?No więc albo pis jest uwilkłany w zamach albo rewelacje smoleńskie tego starego komucha były niewiele warte.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W objęciach świrujacych mitomanów!

   student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   Jest to kolejny dowód na to,że bezpieczeństwo Polaków przekazane zostało we władanie świrującym mitomanom,osobnikom bezwzględnym,mściwym i zachłannym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W tle

   prokurator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   Stąd szybki wymarsz do domu w USA. Facet łasy na kasę i zaszczyty, lobbujacy na rzecz USA. W Polsce juz sie nie pojawi ten tchórz, to nie Tusk, zreszta nikt go nie bedzie ścigał za nieuprawniony...rozwiń całość

   Stąd szybki wymarsz do domu w USA. Facet łasy na kasę i zaszczyty, lobbujacy na rzecz USA. W Polsce juz sie nie pojawi ten tchórz, to nie Tusk, zreszta nikt go nie bedzie ścigał za nieuprawniony dostep do materiałow przetargowych MON i załatwienie 2 samolotów z 80mln$$ dopłatą na nie-wiadomo-co.
   Pieniadze wziete - i tylko to sie liczy. A w zamach nie wierzyl od poczatku ale jak placa to czemu nie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skompromitowany tchorz

   emigrant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   w Stanach w srodowisku na szczescie JEST SKONCZONY TOWARZYSKO! Miedzynarodowy list gonczy wystawi ekipa ktora bedzie rozliczala pisdowska bandytke! O ile ten stary, zryty ramol dozyje....... W...rozwiń całość

   w Stanach w srodowisku na szczescie JEST SKONCZONY TOWARZYSKO! Miedzynarodowy list gonczy wystawi ekipa ktora bedzie rozliczala pisdowska bandytke! O ile ten stary, zryty ramol dozyje....... W HANBIE I WSTYDZIEzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   bbb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Czy w związku z brakiem możliwosci przyjazdu do Polski zrezygnował także z przewodniczenia Radzie Nadzorczej WZL w Łodzi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chociaż nie był zbyt mądry...

   Zenobia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   ...ale za to taki był ładny... amerykański.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zenobia

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   a ty jaki jestes?
   Polski, zawistny i durny?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo