W marcu zamkną szkoły. Będzie strajk. Co z dziećmi?

  W marcu zamkną szkoły. Będzie strajk. Co z dziećmi?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Termin strajku nie został jeszcze ustalony. Wiadomo jednak, że ma to być któryś dzień marca

  Termin strajku nie został jeszcze ustalony. Wiadomo jednak, że ma to być któryś dzień marca ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  Aż 90 procent dolnośląskich szkół opowiada się za przeprowadzeniem w marcu strajku. Tak wynika ze wstępnych danych Związku Nauczycielstwa Polskiego zebranych z placówek, w których już przeprowadzono referenda strajkowe. W kolejnych szkołach głosowania związkowców odbędzie się lada dzień. Zapewne i oni zdecydują się na zamknięcie placówek w ramach protestu przeciw reformie oświaty i zwolnieniom. Nauczyciele domagają się też podwyżek. Daty strajku na razie nie ustalono.
  Termin strajku nie został jeszcze ustalony. Wiadomo jednak, że ma to być któryś dzień marca

  Termin strajku nie został jeszcze ustalony. Wiadomo jednak, że ma to być któryś dzień marca ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  Związek Nauczycielstwa Polskiego jest w sporze zbiorowym ze wszystkimi szkołami, gdzie pracują związkowcy ZNP. W placówkach oświatowych dobiega końca referendum - nauczyciele odpowiadają na pytanie, czy chcą strajkować.
  - Wyniki cały czas do nas spływają. Na razie mamy odpowiedzi z około 40 procent szkół na Dolnym Śląsku. Ponad 200 placówek opowiedziało się za strajkiem, a około 20 zadeklarowało, że nie chce protestować - informuje Marek Malicki, sekretarz dolnośląskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

  - Czekamy na ostateczne dane, wtedy będziemy mogli podać konkretną datę strajku i poinformować, w jaki sposób zostanie on zorganizowany w gminach. Pewne jest, że w tych szkołach, które chcą protestować, nie będzie w dniu strajku lekcji, zostaną wywieszone flagi, nasz protest będzie widoczny - dodaje Marek Malicki.

  Związkowcy ZNP chcą protestować, ponieważ domagają się podwyższenia zasadniczego wynagrodzenia o 10 procent. Chcą także deklaracji dyrektorów szkół, że do 2022 roku w placówkach nie będzie zwolnień oraz że do tego czasu żaden z nauczycieli nie będzie miał zmienionych warunków pracy na mniej korzystne. Ich obawy związane są z reformą edukacji i likwidacją gimnazjów. ZNP uważa, że zmiany proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wyjdą na dobre polskiej oświacie.

  Sonda

  Czy popierasz planowany strajk w polskich szkołach?  Dyrektorzy szkół nie mogą jednak zagwarantować związkowcom, że podwyższą im pensję oraz że nie zwolnią nikogo do 2022 roku, bo o wysokości nauczycielskich pensji decyduje rząd. W związku z reformą edukacji i zmianą sieci szkół, trudno zagwarantować również, że nie zmieni się liczba etatów w placówkach oświatowych. ZNP szacuje, że na Dolnym Śląsku pracę może stracić 1800 osób. Decyzje kadrowe mają być podejmowane przez dyrektorów w maju, po zatwierdzeniu arkusza organizacji pracy szkoły.

  Nauczycielska Solidarność, choć również walczy o podwyżki dla nauczycieli, nie popiera obecnych działań ZNP. - Rok temu, kiedy był czas na dyskusje, byliśmy gotowi do współpracy i wypracowania jednego stanowiska. Teraz, po tym jak ustawa wprowadzająca zmiany w edukacji została przyjęta przez Sejm, podpisał ją prezydent i rozpoczęło się wdrażenia reformy, takie działania, jak te ZNP odbieramy wyłącznie jako dążenie do awantury - mówi Danuta Utrata, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku. I szybko dodaje, że Solidarność też domaga się większych pensji dla nauczycieli

  - Obecne wynagrodzenia dla pedagogów są uwłaczające - mówi ostro związkowiec. Dlatego „S” chce, by podstawowe wynagrodzenie na każdym poziomie awansu zawodowego było zależne od średniego wynagrodzenia w Polsce. Np. nauczyciel dyplomowany miałby otrzymywać 150 proc. tej stawki.

  - Jesteśmy w trakcie rozmów, kolejne spotkanie zaplanowano na 3 marca - mówi Danuta Utrata.

  5000 zł brutto to średnia pensja, jaką może zarobić nauczyciel dyplomowany we Wrocławiu. Ale trzeba pamiętać, że na jej wysokość wpływa m.in. staż pracy i stopień awansu zawodowego oraz kwalifikacje. Początkujący w zawodzie dostają kwotę prawie o połowę niższą.

  - Jeżeli ktoś chce przystępować do protestu, ma do tego pełne prawo - komentuje Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty. - Na pewno jednak dyrektorzy mają obowiązek zapewnić opieki uczniom - dodaje kurator. Nie chce też rozważać, co będzie, jeżeli podczas strajku uczniowie np. nie zostaną wpuszczeni do szkoły.

  Izabela Koziej, dyrektor Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 we Wrocławiu (gimnazjum i liceum) mówi, że w jej szkole za strajkiem najprawdopodobniej opowiedziało się mniej niż 50 proc. nauczycieli, ale zapewnia, że będzie gotowa na każdy scenariusz.

  - Dyrektor nie może strajkować i musi zadbać o to, aby uczeń miał jak najlepszą opiekę. Kiedyś była już taka sytuacja i niektórzy rodzice sami zdecydowali o tym, że ich dziecko zostanie w domu. Ci uczniowie, którzy przyszli do szkoły, mieli zapewnione zajęcia dydaktyczne - mówi Koziej.


  Czytaj także

   Komentarze (122)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeden dzień a afera na sto fajerek

   Olga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nauczycielka etat pełny ( 4 lata pracy) 1740 zł. Raz w tygodniu konsultacje tzn siedzenie do 18.00. Normalnie do 13.30 lub 14.20 ( są tzw. okienka kiedy wypełnia się dzienniki, dokumentację itd.)...rozwiń całość

   Nauczycielka etat pełny ( 4 lata pracy) 1740 zł. Raz w tygodniu konsultacje tzn siedzenie do 18.00. Normalnie do 13.30 lub 14.20 ( są tzw. okienka kiedy wypełnia się dzienniki, dokumentację itd.) Praca w domu- nie wiem kiedy uodpornię się na krytykę ale chyba nikomu się już nie przetłumaczy jak jest. Dzieci fajne, rodzice niestety różnie. Czasami mam wrażenie, że daje im więcej z siebie niż ich rodzice, czasu, empatii, wysłuchania.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoła nawet w czasie strajku ma obowiązek zapewnić dzieciom opiekę

   Nauczycielka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Świetlice szkolne będą czynne. Zapraszamy na zajęcia!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   reforma edukacji-POPIERAM

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   gimnazja to nie wypał !!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ad

   reforma edukacji-NIE POPIERAM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Analfabeta wypowiada się o edukacji .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do roboty nieroby

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   szkoły podstawowe , zawodowe muszą wrócić - czy nikt nie widzi jak jest 'ZDOLNA' dzisiejsza młodzież , dwie lewe ręce to mało powiedziane !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My żyjemy - wegetujemy za 2 tys. brutto

   Włościanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   A z naszych podatków Wy macie 5. Wasz związek ZNP jest komunistyczny, niby inteligenci a nie wiedzą gdzie są korzenie ich związku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zatrzymaj swoje podatki

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   zatrzymaj podatki i ucz dziecko sam/a
   ustawa przewiduje tzw nauczanie domowe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zamykać to minimum na miesiąc

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Niech sobie dzieci odpoczną

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Informacja

   KAT na Poołgłoowkoow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

   Informuję, że za dni kiedy moje dziecko nie będzie mogło uczęszczać do szkoły i będę musiał wziąć urlop zwrócę się do placówki szkolnej o zwrot kosztów za każdy dzień pracy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   tak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 5

   Zdelegalizować to ZNP zatwardziali kumotry ciągle im się coś należy co to za sekta?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   121 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Nauczyciele, sędziowie, urzędnicy, homosie, feministki itd. "robią" teraz za proletariat, który trzeba wyzwolić... "ruszyć Ziemię..."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdelegalizować ZNP

   związek nierobów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 6

   i pasożytów!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nuda?????

   olla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

   Patrząc po opiniach dużo tu siedzi nauczycieli

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo