Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeci pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie w Łodzi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Rondo Andrzeja Błasika w Starym Gostkowie na dojeździe do A2 upamiętnia urodzonego w Wartkowicach generała
Rondo Andrzeja Błasika w Starym Gostkowie na dojeździe do A2 upamiętnia urodzonego w Wartkowicach generała Krzysztof Kaniecki
W regionie łódzkim jest 15 miejsc poświęconych ofiarom katastrofy smoleńskiej, w tym dwa pomniki. Wkrótce w Łodzi ma stanąć trzeci.

Na tyłach łódzkiej katedry ma stanąć trzeci w regionie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Z taką inicjatywą wystąpił arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski.

Łódzki pomnik składać się będzie z dwóch stojących równolegle do siebie kamiennych tablic o wysokości około 3 metrów. Znajdą się na nich nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. Podstawą będzie kamienna, biało-czerwona flaga.

W osi pomnika znajdzie się zawieszona w ubiegłym roku na ścianie łódzkiej katedry płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej obejmującej ciało człowieka z przestrzeloną czaszką. Pod płaskorzeźbą znajduje się tablica przypominająca o Katyniu i tragedii smoleńskiej.

- Pomnik będzie kontynuacją tablicy, która znajduje się na ścianie katedry - wyjaśnia ks. Paweł Kłys, dyrektor biura prasowego łódzkiej kurii.

Koszty budowy chce pokryć łódzka kuria. Jednak zgodnie z procedurą zgodę musi wydać rada miejska w Łodzi. Dlatego kilka tygodni temu arcybiskup zgłosił pomysł prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej z prośbą o konsultacje wśród radnych.

Okazało się, że wszystkie ugrupowania są za. - Popieramy inicjatywę arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - mówi radny Marek Michalik, przewodniczący klubu PiS.

Katastrofa smoleńska. Nowa komisja, nowi eksperci? Tylko kto uwierzy w kolejny raport

Sylwester Pawłowski, szef klubu radnych SLD przypomina, że w katastrofie zginęli politycy różnych opcji.

Także klub radnych PO jest za. - Pomnik nie jest agresywny, nie sugeruje zamachu - mówi radny Mateusz Walasek, przewodniczący klubu PO.

Pomnik musi zaopiniować także wojewódzki konserwator zabytków. Wszystko wskazuje na to, że niewielki pomnik nie wzbudzi jego zastrzeżeń. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, radni mogą wyrazić zgodę jeszcze w marcu, przed rocznicą katastrofy. Nie wiadomo za to, kiedy pomnik powstanie.

Jeśli uda się go zrealizować, byłby to kolejne w regionie łódzkim miejsce upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. W sumie jest ich 15: dwa pomniki, sześć tablic pamiątkowych, ściana pamięci, trzy ronda i jeden skwer. Jest też jeden most i jeden dąb pamięci.

Cztery przyczyny katastrofy smoleńskiej. Jest raport Naczelnej Prokuratury Wojskowej

Pierwszy pomnik smoleński już miesiąc po tragedii stanął przy kościele w Dzierżawach w gminie Wartkowice w pow. poddębickim. Upamiętnia on 22 tys. Polaków zamordowanych w Katyniu i 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Drugi pomnik stanął cztery lata temu w Przedborzu w pow. radomszczańskim, ale... jest on nielegalny. Po wymianie pism, decyzji o rozbiórce i kolejnych postanowień powiatowego i wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, wreszcie po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, inicjator powstania pomnika Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Przedborskiej, w końcu ma szansę na legalizację obelisku. Musi tylko dostarczyć do nadzoru budowlanego konieczne dokumenty. Wszystko jednak wskazuje na to, że mu się nie spieszy. Postępowanie w lipcu 2015 r. zawieszono, a taki stan może potrwać nawet do trzech lat

Ofiarom poświęcono trzy ronda: w Piotrkowie, Starym Gostkowie i w Skierniewicach. Natomiast w Łodzi od 2011 r. plac przed Sądem Apelacyjnym nosi nazwę mec. Joanny Agackiej-Indeckiej, która zginęła w Smoleńsku.

Imię generała Tadeusza Buka dostał kilka lat temu most nad Pilicą w Spale, gdzie mieszkał generał.

W Wartkowicach przy kościele posadzono dąb pamięci gen. Błasika, a w kościele NMP Królowej Polski w Radomsku urządzono ścianę pamięci.

5. rocznica katastrofy smoleńskiej. Kaczyński: Państwo nie zdało egzaminu i zaatakowało... [VIDEO]

Współpraca: MK, JUST, MG, EMD, RYB, KK, KR, WOLA

Nie chcieli upamiętnić

  • Nie chcieli skweru im. Lecha Kaczyńskiego w Łodzi
    W lutym 2014 r. łódzcy radni zgodzili się utworzyć skwer im. Lecha Kaczyńskiego. Miał tam też stanąć pomnik prezydenta. Ruch Społeczny im. Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego rozprowadzał cegiełki na jego budowę. Gdy jednak odsłonięto tablicę z nazwą skweru, zaczęli tam pikietować przeciwnicy pomysłu. Politycy Twojego Ruchu Janusza Palikota zebrali prawie 7,5 tys. podpisów przeciwko budowie pomnika i nazwie placu. Sprawą zajęła się rada miejska, która w czerwcu przegłosowała rezygnację z pomnika i skweru. W lipcu tablica na skwerze zniknęła. - Temat jest wciąż aktualny - mówi Marek Michalik, przewodniczący klubu radnych PiS. - Jednak nie mamy wystarczającej liczby radnych. Wrócimy do tematu, gdy w mieście przestanie rządzić PO - zapowiada.
  • Nie chcieli mostu w Kutnie
    W 2011 r. radni miejscy w Kutnie większością głosów odrzucili projekt uchwały o nadaniu imienia Ofiar Katastrofy Smoleńskiej mostowi łączącemu ul. Wygoda z ul. Bałtycką. Propozycja nazwania mostu podzieliła radnych. Za nadaniem imienia głosowało dziewięciu radnych (z PiS, PO i SLD), przeciwko było dziesięciu radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców Zbigniewa Burzyńskiego. Pomysłodawcą uczczenia w ten sposób ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154 był klub radnych PiS w Radzie Miejskiej. Nie pomogła też rekomendacja pomysłu przez ówczesnego i obecnego posła Tadeusza Woźniaka (PiS ), który przekonywał radnych do przyjęcia uchwały.
  • Bez ronda w Radomsku
    Gdy w Radomsku powstawały nowe ronda, rodziły się pomysły, by jedno z nich nazwać imieniem Lecha Kaczyńskiego albo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, ostatecznie przyjęto inne nazwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki