San Escobar króluje już nie tylko w internecie. O tym...

  San Escobar króluje już nie tylko w internecie. O tym "państwie" pisze także zagraniczna prasa

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  San Escobar króluje już nie tylko w internecie. O tym "państwie" pisze także zagraniczna prasa

  ©Adam Guz

  Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski popełnił gafę, kiedy powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku, że za przyznaniem Polsce miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest San Escobar - państwo, które nie istnieje. Wypowiedź ministra, który tłumaczył, że to zwykłe przejęzyczenie ze zmęczenia, wywołała falę żartów i memów, a także doprowadziła do powstania "oficjalnych" stron państwa na Twitterze i Facebooku.
  San Escobar króluje już nie tylko w internecie. O tym "państwie" pisze także zagraniczna prasa

  ©Adam Guz

  Niefortunna wypowiedź padła we wtorek w nowojorskiej siedzibie ONZ, gdzie Witold Waszczykowski ubiegał się o miejsce dla Polski w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-2019. Jak pisze "The Telegraph", polski minister spraw zagranicznych powiedział dziennikarzom, że spotkał się w Nowym Jorku z przedstawicielami blisko 20 krajów, w tym z władzami "niektórych karaibskich państw po raz pierwszy w historii polskiej dyplomacji, na przykład z San Belize i San Escobar". Te dwa kraje miały popierać dążenia Polski do jej niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Nie istnieje jednak takie państwo jak San Escobar.

  Zobaczcie memy o San Escobar. Kliknijcie niżej
  Memy

  Minister Waszczykowski tłumaczył się w środę tym, że był zmęczony, a nazwa nieistniejącego państwa była po prostu przejęzyczeniem. - Niestety po 22 godzinach w samolotach i kilku połączeniach lotniczych można się przejęzyczyć - mówił szef polskiego MSZ cytowany przez Associated Press. Waszczykowski powiedział, że miał na myśli wyspiarskie karaibskie państwo Saint Kitts i Nevis, które po hiszpańsku nazywa się San Cristobal y Nieves.

  SAN ESCOBAR PODBIŁO INTERNET
  Słowa Waszczykowskiego odbiły się głośnym echem w Internecie, a o San Escobar piszą nawet światowe media. Na ministrze suchej nitki nie zostawiają rozbawieni internauci - zarówno polscy, jak i zagraniczni, którzy stworzyli nie tylko dziesiątki memów, ale również hiszpańsko- i angielskojęzyczną stronę państwa na Facebooku i Twitterze, które do złudzenia przypominają profil istniejącego kraju. W Internecie pod hasztagiem #SanEscobar można znaleźć już mapę i flagę tego wymyślonego państwa na Karaibach, a także hymn z polskim tłumaczeniem.
  Na stronie państwa na Twitterze regularnie pojawią się posty dotyczące polityki czy gospodarki tego nieistniejącego kraju, m.in. informacja, że brytyjski ambasador został wezwany do siedziby ministerstwa spraw zagranicznych San Escobar. Pojawiła się również informacja, że władze "San Escobar w pełni popierają kandydaturę Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ" oraz że uruchumiono już bezpośrednie loty między obydwoma państwami. Powstały także zdjęcia reklamowe zachęcające do wakacji na San Escobar, które ma szczycić się pięknymi plażami. Do środowego wieczoru profil San Escobar na Faceooku polubiło ponad 27 tys. osób.

  ZOBACZ TEŻ: QUIZ WIEDZY O SAN ESCOBAR

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  san ...

  rtv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  i takich mamy idiotów w rządzie .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przy odrobinie honoru poddał by się do dymisji

  Gabriel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Na taką porutę brak słów, jak można w takiej sytuacji piastować tak poważne stanowisko ? Posiadając minimalny zasób honoru każdy człowiek na takim stanowisku schował by się do mysiej dziury. Ale...rozwiń całość

  Na taką porutę brak słów, jak można w takiej sytuacji piastować tak poważne stanowisko ? Posiadając minimalny zasób honoru każdy człowiek na takim stanowisku schował by się do mysiej dziury. Ale Pan Minister uważa, że nic się nie stało ? WSTYD !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezpośrednie połączenie Lublinek- Santo Subito

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Plaże Esperal na San Escobar czekają na turystów z Łodzi. Ogromna szansa przed Lublinkiem na zanotowanie zysków. Dla Polaków nie ma wiz na San Esobar. Ceny promocyjne, do końca kwietnia -75%

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwaga uwaga idiota

  gościu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  idiota jest zawsze niebezpieczny, może go w końcu przeniosą na ambasadora do san escobar, zanim wypowie wojnę rosji lub usa (z uwagi na różne przejęzyczenia). Przynajmniej zabierzcie mu paszport

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przejęzyczenie to jest wtedy gdy język ześliźnie się z łechtaczki na odbyt.

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  To była gafa spowodowana brakiem wiedzy i umiejętności.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeje .........

  edi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A od kiedy to pisuary mają "wiedzę i umiejętności " ??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W tej bandzie rządowej

  monciak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  jeden głupszy od drugiego. Chyba zakłady robią o to, który ma być głupszy ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matthew Day — brytyjski korespondent „obśmiewacz” z Polski zaktywizował się twitterowo w grudniu 201

  # (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  W maju 2015 wydalił tylko 2 newsy — o opóźnieniu w ogłoszeniu wyborów prezydenckich — z racji śmierci kobiety — oraz o wynikach exit-polls z przewagą Dudy.

  Wybitny korespondent nie zauważył...rozwiń całość

  W maju 2015 wydalił tylko 2 newsy — o opóźnieniu w ogłoszeniu wyborów prezydenckich — z racji śmierci kobiety — oraz o wynikach exit-polls z przewagą Dudy.

  Wybitny korespondent nie zauważył wyborów parlamentarnych w październiku. Nie był zapewne w stanie donosić o nadchodzącej spektakularnej klęsce PO-PSLowskiej sitwy. Nie przełknął zwycięstwa PiS ani utworzenia nowego rządu. Zero informacji.

  Pierwszym profilem „zaobserwowanym” przez korespondenta był „KOD International”. A dalej poszło już z górki — jak z news-lisa — nius o „błędzie młodości” Wałęsy, nius o prześladowaniu „niePOkornych” dziennikarzy TVP, nius o masowych protestach obrońców demokracji, itp, itd.

  I najświeższy tłit-nius:
  «Kaczyński o katastrofie smoleńskiej mówi "jesteśmy coraz bliżej prawdy". Ale mimo roku władzy PiS jego "prawda" pozostaje nieuchwytna».

  Idealne źródło propagandowej dezinformacji dla gadzinowej prasy.

  Pośmiejemy się, korespondencie, z brytyjskich ministrów i premierów, jak Wielka Brytania odtajni archiwa…zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POPIS

  POPIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

  Dobrze że w innych państwach tworzy atmosferę rozbawienia. Gorzej będzie jak zacznie ich wkurzać. Sikorski może nie był idealny ale powiedział że dobrze zrobił że Waszczykowskiego wyrzucił z...rozwiń całość

  Dobrze że w innych państwach tworzy atmosferę rozbawienia. Gorzej będzie jak zacznie ich wkurzać. Sikorski może nie był idealny ale powiedział że dobrze zrobił że Waszczykowskiego wyrzucił z Ministerstwa. Cały ten rząd to banda ignorantów ze "wzrokiem tęskniącym za rozumem". Nuczyli się kilku sloganów od Jarosława Wielkiego i je powtarzają. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komu nigdy nic takiego się nie zdarzyło?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Całkiem sympatyczne przejęzyczenie. Komu nigdy nic takiego się nie zdarzyło?

  Zdarzyło się? A czy okoliczności są porównywalne?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przejęzyczenie?

  zack (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Wszak to po prostu ignorancja. I to na stanowisku ministra. I jeszcze to głupie, pogrążające tłumaczenie. Żałosne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  san cristobal...

  Dziadek Henryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 7

  ...jedno tylko przyznac trzeba ze wawszykowski (nawet jak na pissmanskie standarty!!) to idiota zgola WYJATKOWY!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo