Zacznijmy w końcu ratować zwierzęta i rośliny!

  Zacznijmy w końcu ratować zwierzęta i rośliny!

  Aleksandra Gersz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zacznijmy w końcu ratować zwierzęta i rośliny!

  ©pixabay

  Sytuacja jest dramatyczna - co piąty gatunek zwierząt i roślin jest zagrożony wyginięciem. Do końca tego wieku na Ziemi zabraknie aż połowy gatunków. To bardzo zła wiadomość także dla ludzi
  Zacznijmy w końcu ratować zwierzęta i rośliny!

  ©pixabay

  Jeden na pięć gatunków zwierząt oraz roślin jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Sytuacja jest już dramatyczna, ale będzie jeszcze gorzej - naukowcy ostrzegają, że do 2100 ich liczba zmniejszy się o połowę. - Żywa tkanka naszego świata przecieka nam przez palce, a my nie za bardzo pokazujemy, że nas to obchodzi- mówili organizatorzy konferencji Biological Extinction poświęconej wymieraniu gatunków, która w tym tygodniu miała miejsce w Watykanie.

  Jak zauważają organizatorzy spotkania, uwagę opinii publicznej najbardziej zwracają takie zagrożone gatunki, jak tygrysy czy nosorożce. Jednak nie tylko tak majestatyczne i znane gatunki mogą zginąć z powierzchni ziemi. W niebezpieczeństwie są również mniej widoczne zwierzęta i rośliny, których wyginięcie może bardzo uderzyć w ludzi. Gatunkom żyjącym na Ziemi zawdzięczamy bowiem żywność i lekarstwa, ale również pochłanianie dwutlenku węgla, oczyszczanie wody i powietrza czy regenerację gleby. Pomijając nawet te praktyczne zalety, trudno sobie wyobrazić naszą planetę bez tylu różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Przyszłe pokolenia mogą znać niektóre zwierzęta tylko ze zdjęć.

  Pomysł konferencji wyszedł od samego papieża Franciszka, który od początku swojego pontyfikatu nie ukrywa, że kwestia ochrony środowiska jest bliska jego sercu. - Musimy odkręcić procesy, które doprowadziły do problemów, z którymi się teraz mierzymy - zaapelował jeden z uczestników konferencji, ekonomista Partha Dasgupta z angielskiego uniwersytetu w Cambridge.

  - Bogate kraje zachodnie wykorzystują zasoby naszej planety i niszczą jej ekosystemy na niespotykaną skalę. Chcemy budować autostrady przez Park Narodowy Serengeti [położony w Tanzanii, jeden z największych obszarów chronionych na świecie - red.] czy zdobyć więcej rzadkich minerałów do budowy naszych telefonów komórkowych. Łowimy ryby w morzach, niszczymy rafę koralową i wydalamy dwutlenek węgla do atmosfery. Rozpoczęliśmy olbrzymi proces wymierania - mówi „The Guardian” biolog Paul Ehrlich z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii i USA, zadając przy okazji pytanie: „Jak to zatrzymamy?”. Według innego biologa, profesora Petera Revena z Ogrodu Botanicznego St. Louis w Missouri, wymieranie gatunków jest jeszcze większym zagrożeniem dla cywilizacji niż zmiany klimatyczne, z tego prostego powodu, że ten proces jest nieodwracalny.

  Problem stanowi fakt, że podczas gdy gatunki wymierają, ludzi jest coraz więcej. Ze statystyk ONZ wynika, że do 2100 roku liczba ludzi wzrośnie z obecnego 7,4 miliarda do 11,2 miliardów. Najwięcej mieszkańców przybędzie w Afryce, w której współczynnik dzietności jest dwa razy większy niż w innych miejscach na świecie. - Jeśli spojrzymy na te liczby, jasne będzie, że aby zapewnić warunki do życia ludziom na świecie w sposób zrównoważony, potrzebowalibyśmy jeszcze jedną połowę planety, która zapewniłaby nam zasoby. Jednak jeśli każde państwo będzie konsumować te zasoby na tym samym poziomie, co USA - a świat do tego dąży - to potrzebowalibyśmy jeszcze cztery lub pięć nowych Ziem - mówi Ehrlich.

  Eksperci stawiają sprawę jasno - wymieranie gatunków dzieje się już, a nie jest tylko pesymistyczną prognozą na przyszłość, co jest przekonaniem dominującym we współczesnych społeczeństwach. - Jeśli czyta się naukowy artykuł poświęcony zmianom klimatycznym i gatunkom, zawsze słyszy się, że sytuacja pogorszy się w przyszłości, a nie, że ma miejsce to właśnie teraz - zauważa dr James Watson z Uniwersytetu Queensland w Brisbane w Australii. Ludzie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, a jak zauważa „The Guardian”, niektóre statystyki naukowców są dramatycznie niedoszacowane. Uświadomienie sobie skali problemu jest więc połową sukcesu.

  Przyczyn wymierania gatunków jest kilka, a główną jest zmiana klimatu. Nowe analizy przytoczone przez „The Guardian” pokazują, że blisko 47 proc. ssaków i 24,4 proc. ptaków znajdujących się na czerwonej liście zagrożonych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, może zniknąć z powierzchni Ziemi właśnie z tego powodu. Łącznie tych gatunków jest blisko 700. Z kolei wcześniejsze, niedokładne obliczenia pokazywały znacznie bardziej optymistyczną prognozę - tylko 7 proc. ssaków i 4 proc. ptaków miało być w niebezpieczeństwie z powodu klimatu.

  Są również inne przyczyny powolnego wymierania gatunków: polowania, masowe wycinanie drzew i niszczenie siedlisk roślin i zwierząt przez ludzi, co można zaobserwować m.in. w lasach tropikalnych. Dewastacja przyrody zagraża najbardziej zwierzętom, które są bardzo wybredne, jeśli chodzi o jedzenie albo ptakom, które żyją na dużych wysokościach. Mniej zagrożone są np. gryzonie, które potrafią się dostosować do ekstremalnych warunków środowiska.

  - Rządy wszystkich państw muszą pilnie zacząć działać, aby zmniejszyć wpływ zmian klimatycznych, spowalniając je poprzez drastyczne redukcje emisji [dwutlenku węgla] i umacnianie niezależności gatunków i ekosystemów - alarmuje dr James Watson i podkreśla, że trzeba dać naturze szansę na przeżycie. Oznacza to zapewnienie gatunkom bezpiecznych warunków do życia, czyli co za tym idzie - walkę z degradacją ekosystemów. - Władze nie mogą tego odwlekać. Muszą zdać sobie sprawę, że każda ich decyzja wpływa na szanse gatunków [na przetrwanie] - konkluduje Watson.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fundacjakrogulec

   fundacjakrogulec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Fundacja Krogulec KRS 0000627883 działajaca w sprawie ochrony zagrozonych gatunkow objętych ochroną gatunkowa scisla zaprasza do wspólpracy. 606 187 514, wspieraj z nami, zostan wolontariuszem....rozwiń całość

   Fundacja Krogulec KRS 0000627883 działajaca w sprawie ochrony zagrozonych gatunkow objętych ochroną gatunkowa scisla zaprasza do wspólpracy. 606 187 514, wspieraj z nami, zostan wolontariuszem. Razem mozemy wiecej. fundacjakrogulec@onet.plzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo