Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Pierwszych Łodzian stanął na cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Jak wygląda?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Wideo
od 16 lat
Na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi odsłonięto pomnik Pierwszych Łodzian. Spoczęły pod nim szczątki łodzian odnalezione podczas budowy pasażu przy kościele św. Józefa. Byli pochowani na pierwszym łódzkim cmentarzu dwu wyznaniowym. Pomnik ten upamiętnia też 600-lecie Łodzi.

Pomnik Pierwszych Łodzian stanął na cmentarzu przy ul. Ogrodowej

Pochowano tam łodzian, którzy żyli w okresie Łodzi przemysłowo – rolniczej, a więc od 1819 do 1855 roku.

- 29 Kwesta na Rzecz Ratowania Zbytków Starego Cmentarza w Łodzi przypada w 600 roku nadania naszemu miastu praw miejskich – mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej Łodzi. - To stało się inspiracją dla naszego towarzystwa, by upamiętnić łodzian przełomu Łodzi rolniczej i przemysłowej. Tego pierwszego okresu kiedy do naszego miasta przybywają osadnicy, mieszczanie, pierwsi przedsiębiorcy. Te szczątki pochowano na drugim cmentarzu miasta, który założono w Łodzi na początku XIX wieku. Znajdował się przy kościele św. Józefa przy ul. Ogrodowej i był pierwszym dwu wyznaniowym cmentarzem w mieście. Te szczątki zostały znalezione podczas budowy pasażu przy ul. Ogrodowej. Przeniesiono je na obecny Stary Cmentarz i złożono w skromnej ziemnej mogile. Nawiązując do 600-lecia Łodzi chcieliśmy upamiętnić tych ludzi fundując ten wyjątkowy pomnik.

Pomogło miasto i kuria

Pomnik kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych. 20 tysięcy zł przekazało Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. To część pieniędzy zebrana podczas ubiegłorocznej kwesty. Budowę pomnik wspomogło miasto Łódź oraz łódzka kuria.
Autorem projektu Pomnika Pierwszych Łodzian jest Marek Pankanin, artysta rzeźbiarz pochodzący z Gdańska.

- Projekt ten jest twórczym nawiązaniem do wzorców stylistycznych na Starym Cmentarzu, odwołuje się do sztuki klasycyzmu – zapewniają członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej Łodzi. - Wyróżnia go kolumna z herbem miasta, którą wieńczy waza z płomieniem symbolizującym pamięć o przodkach. Pomnik zostanie wykonany w szlachetnym materiale jakim jest piaskowiec. Jego kształt i symbolika będzie godnym wyrazem wdzięczności i pamięci najstarszych pokoleń mieszkańców Łodzi.

Z łódzkim sercem

Marek Pankanin od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem. Odtworzył m.in. rzeźbę anioła na pomniku ks. Pruskiego autorstwa Wacława Konopki. Jest jednym z najlepszych rzeźbiarzy sztuki sepulkralnej. Zapewnia, że jest gdańszczaninem, ale sercem łodzianinem.

- Cały pomnik nawiązuje do czasów Łodzi przemysłowo – rolniczej – wyjaśniał podczas uroczystości jego odsłonięcia rzeźbiarz. - Są tu symbole nawiązujące do tamtej Łodzi. A więc łany zboża, ale też kwiaty lnu. Będące symbolem przemysłowej Łodzi. Wtedy w tym mieście zaczynał się przemysłowy boom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki