MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik żołnierza w Piotrkowie. Radni PiS: "pomnik wyzwoliciela-ubeka nie ma prawa tu stać"

Redakcja
Jedni radni apelują o rozbiórkę, inni bronią pomnika. Na zdjęciu obrońcy - radni Jan Dziemdziora (od lewej) i Bronisław Brylski
Jedni radni apelują o rozbiórkę, inni bronią pomnika. Na zdjęciu obrońcy - radni Jan Dziemdziora (od lewej) i Bronisław Brylski Marek Obszarny
Rozbiórki pomnika poświęconego „Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-45”, stojącego na placu Niepodległości w Piotrkowie, domagają się miejscy radni PiS.

Radni wystosowali apel w tej sprawie do prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka. I dali termin... do końca marca. Odwołują się przy tym do przemówienia prezydenta podczas niedawnych uroczystości upamiętniających żołnierzy wyklętych.

„Skoro, jak słyszeliśmy, przyznaje się Pan i podziela te wartości, apelujemy o podjęcie działań w celu przeprowadzenia natychmiastowej rozbiórki przedmiotowej budowli, a tym samym oddanie należytego hołdu Żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego” - czytamy w apelu.

CZYTAJ TEŻ: Obóz Narodowo-Radykalny z Radomska chce dekomunizować ulice gmin

Plac Niepodległości nie dla „wyzwoliciela-ubeka”

Pomnik przedstawia polskiego żołnierza w sowieckim mundurze z pepeszą, któremu dziewczynka wręcza kwiaty.Wybudowano go w 1967 r. z inicjatywy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD), organizacji utworzonej w 1949 r. w wyniku połączenia 11 działających od 1945 r. organizacji kombatantów i więźniów obozów niemieckich.

CZYTAJ TEŻ: Narodowcy chcą usunięcia pomnika ku czci Armii Czerwonej w Aleksandrowie Łódzkim

Piotrkowska lewica, ale i przedstawiciele miasta, powiatu oraz kombatanci co roku składają tam kwiaty w rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji w Piotrkowie. 18 stycznia 1945 r. miasto zajęła Armia Czerwona.

Według jednego z sygnatariuszy apelu o rozbiórkę pomnika, radnego Piotra Gajdy, mundur żołnierza wykutego w piaskowcu wskazuje, że służył on w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego podległemu ówczesnemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego.

- Na pl. Niepodległości nie ma prawa stać pomnik wyzwoliciela-ubeka - uważa Gajda. W rozmowie z reporterem „Dziennika Łódzkiego” mówi już jednak nie tyle o rozbiórce pomnika, ile o jego przeniesieniu - na cmentarz żołnierzy radzieckich. - Tam będzie odpowiednie dla niego miejsce, tak z uwagi na kontekst historyczny, jak i estetykę - dodaje.

Lewica broni pomnika

Apel sześciorga radnych PiS zbiegł się w czasie z namalowaniem przez kogoś na pomniku czerwoną farbą napisu „Precz z komuną” i kotwicy Polski Walczącej. Jeszcze tego samego dnia malunek usunięto na polecenie służb miejskich, a straż miejska przekazała policji nagranie z monitoringu, na którym widać dwóch prawdopodobnych „grafficiarzy”. Radni PiS odcinają się od tego incydentu.

Lewicowy radny Jan Dziemdziora (do niedawna SLD, dziś bezpartyjny) broni pomnika.

- Demontaż pomników to niszczenie naszej przeszłości - mówi. - W Wiedniu jest pomnik Armii Czerwonej i nikogo nie razi, bo to kawał historii. Poza tym pomnik w Piotrkowie jest neutralny w przesłaniu. Zamiast wydawać pieniądze na jego rozbiórkę czy przenoszenie, lepiej zbudować 200 metrów chodnika.

CZYTAJ TEŻ: W Łódzkiem zburzą pomniki żołnierzy radzieckich?

- Radni, którzy apelują o rozbiórkę pomnika, powinni pójść dalej i osiedle Wyzwolenia mieszkańcom rozebrać, ale własnoręcznie - wtóruje mu radny Bronisław Brylski.

Prezydent na razie milczy

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego dotychczas nie zabrał głosu w tej sprawie.

Jarosław Bąkowicz, kierownik zespołu prasowego w magistracie, przypomina jedynie, że aby doszło do rozbiórki pomnika zgodnie z prawem, konieczne jest podjęcie uchwały Rady Miasta, a z inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić grupa co najmniej czterech radnych.

- Pod apelem podpisało się sześciu radnych, dlatego sygnatariusze mogą złożyć projekt i poddać pod obrady Rady Miasta temat rozbiórki pomnika - dodaje Jarosław Bąkowicz.

CZY UWAŻASZ, ŻE POMNIK ŻOŁNIERZA POWINIEN ZOSTAĆ USUNIĘTY? ODDAJ GŁOS W NASZEJ SONDZIE!

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 29 lutego - 6 marca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki