Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poprawkowa matura dla ponad 2 tysięcy tegorocznych absolwentów z regionu łódzkiego. We wtorek matematyka. W Łodzi były darmowe korepetycje

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W piątek (17 sierpnia) Teresa Łęcka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wyliczała w towarzystwie Tomasza Treli,  wiceprezydenta Łodzi, odpowiedzianego za edukację, że w ramach miejskich korepetycji łącznie pod opieką 6 matematyków znalazło się ok. 60 poprawkowiczów
W piątek (17 sierpnia) Teresa Łęcka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wyliczała w towarzystwie Tomasza Treli, wiceprezydenta Łodzi, odpowiedzianego za edukację, że w ramach miejskich korepetycji łącznie pod opieką 6 matematyków znalazło się ok. 60 poprawkowiczów UMŁ
Około 2,3 tys. z tegorocznych absolwentów liceów i techników w województwie łódzkim podchodzi do maturalnych egzaminów poprawkowych. We wtorek (21 sierpnia) pisemna matematyka, z którą ponownie zmierzy się zdecydowana większość z „poprawkowiczów”.

Sierpniowa sesja egzaminacyjna trwa dwa dni. We wtorek i w środę (21-22 sierpnia) odbywają się egzaminy ustne, ale zdecydowana większość „poprawkowiczów” szykuje się na pierwszy z tych dni, przewidziany w maturalnym kalendarzu na egzaminy pisemne. Wśród nich jest matematyka, czyli główna przyczyna nieotrzymania matury po terminie majowym.

Przypomnijmy. 2,3 tys. z tegorocznych absolwentów naszych LO i techników (14,7 proc. ogółu) ma prawo do poprawki – nie zdali bowiem tylko jednego z obowiązkowych pięciu egzaminów maturalnych.

Poza pisemną matematyką zdawaną na poziomie podstawowym pozostałe cztery egzaminy (czyli język polski i wybrany obcy, zdawane ustnie oraz pisemnie na poziomie podstawowym) „wykaszały” maturzystów tylko sporadycznie. 5,7 proc. absolwentów, czyli 895 osób w województwie łódzkim, oblało co najmniej dwa przedmioty – muszą oni odłożyć plany studiowania co najmniej na rok.

W Łodzi ok. 780 maturzystów szykujących się na poprawkę z matematyki mogło przez dwa wakacyjne tygodnie przychodzić na bezpłatne korepetycje oferowane przez magistrat. Te zajęcia odbywały się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli w szkole zawodowej z dogodnym dojazdem z większości osiedli miasta. W piątek (17 sierpnia) Teresa Łęcka, dyrektor Centrum wyliczała w towarzystwie Tomasza Treli, wiceprezydenta Łodzi, odpowiedzianego za edukację, że łącznie pod opieką 6 matematyków z kilku szkół znalazło się ok. 60 poprawkowiczów, zatem ta proporcja sprzyjała powtarzaniu materiału w małych grupach.

Data rozdania świadectw z poprawki to 11 września. Gdzie będzie mógł zanieść je ktoś, kto planuje rozpoczęcie bezpłatnych studiów w październiku 2018 r.?

W „dogrywce” rekrutacji PŁ oferuje 657 miejsc na studiach stacjonarnych. Zapisy do 12 września. Zostały miejsca m.in. na bezpłatnej inżynierii środowiska, na biomateriałach inspirowanych naturą (w jęz. angielskim) czy na biotechnologii.

Uniwersytet Łódzki, jak na razie, wyznaczył terminy swojej dogrywki na dostępne dla poprawkowiczów dla kilkunastu kierunków. Najwięcej propozycji (po 6) oferują 2 wydziały: Ekonomiczno-Socjologiczny i Filologiczny. Popularny „Eksoc” rekrutuje na ekonomię (ale w języku angielskim), finanse międzynarodowe, gospodarkę przestrzenną, informatykę i ekonometrię, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz pracę socjalną. Wydział Filologiczny oferuje informację w środowisku cyfrowym, niemcoznawstwo oraz filologie: polską, słowiańską, germańską i klasyczną ze studiami śródziemnomorskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki