MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PORADNIK: Zapłacisz więcej za brak ważnej polisy

Dorota Domienik
123rf
Od 11 stycznia powinny zniknąć problemy z tzw. podwójnym ubezpieczeniem OC. W tym roku wzrosła także kara za brak ważnej polisy.

Wysokość kary za brak ważnej polisy OC od br. roku związana jest z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. W niektórych sytuacjach kierowca będzie musiał zapłacić nawet jego dwukrotną (a w przypadku aut ciężarowych i autobusów nawet trzykrotną) wysokość.

Przy wyliczeniu tej kwoty brana jest pod uwagę długość okresu, w którym właściciel pojazdu nie posiadał ważnej polisy OC.

- Jeśli czas ten nie przekracza 3 dni - właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić 20% minimalnego wynagrodzenia - tzw. kary podstawowej. Do 15 dni bez ważnego ubezpieczenia obowiązuje 50% kary podstawowej, a powyżej 15 dni - 100%. Na podstawie aktualnego minimalnego wynagrodzenia, podstawowa kara dla posiadacza samochodu osobowego bez ważnego OC wynosi obecnie 3000 zł, co oznacza wzrost ok. o jedną trzecią w porównaniu do starych zasad - mówi Krzysztof Michałek, Kierownik ds. Ubezpieczeń Komunikacyjnych, Liberty Direct.

Problem podwójnych ubezpieczeń rozwiązany

Nowelizacja Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wprowadza także rozwiązanie problemu tzw. podwójnych ubezpieczeń OC. Teraz nabywca auta może wypowiedzieć przedłużoną automatycznie na kolejny rok polisę OC, pod warunkiem, że zawarł umowę ubezpieczeniową z inną firmą. W przypadku składania wypowiedzenia przez pocztę, ważna będzie data nadania listu, która musi przypadać przed upływem terminu umowy ubezpieczenia OC. Jeżeli zaś skorzystamy z usług prywatnego operatora datą decydującą będzie termin doręczenia pisma firmie ubezpieczeniowej. Najbezpieczniejszym sposobem jest przesłanie wypowiedzenia faksem lub pocztą elektroniczną. Korzystając z drugiego rozwiązania, musimy koniecznie załączyć skan podpisanego formularza.

- Zmianie uległy również przepisy dotyczące OC w przypadku sprzedaży samochodu. W takich sytuacjach umowa ubezpieczenia będzie trwała tylko do końca okresu, na który została zawarta przez zbywcę pojazdu. Oznacza to, że - jak dotychczas - nie będzie automatycznie odnawiała się na kolejne 12 miesięcy. Ponadto dzięki wprowadzonym zmianom nabywca pojazdu może wypowiedzieć "odziedziczoną" polisę w dowolnym momencie trwania umowy - mówi Krzysztof Michałek. - Do tej pory było to możliwe tylko 30 dni po sprzedaży pojazdu.

Nowe obowiązki informacyjne ubezpieczycieli

Znowelizowana ustawa postawiła przed ubezpieczycielami obowiązek wysłania klientowi najpóźniej 14 dni przed końcem rocznej polisy informacji o ubezpieczeniu na kolejny rok.

- Zakłady ubezpieczeń mają również obowiązek wysyłania najpóźniej 14 dni od zawarcia polisy OC potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia - dodaje ekspert Liberty Direct. - Ponadto warto odnotować fakt, że pojawiła się możliwość szybkiego sprawdzenia, czy dany pojazd posiada ochronę ubezpieczeniową na stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Usługa ta dostępna jest już od 29 grudnia ubiegłego roku.

Nowe obowiązki przy sprzedaży auta

Zbywca auto ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o transakcji w ciągu 14 dni od sprzedaży pojazdu. W takim zawiadomieniu należy podać: imię, nazwisko i PESEL nabywcy, o ile został nadany lub nazwę, siedzibę i REGON w przypadku, gdy nabywcą jest podmiot gospodarczy. Ustawa niezmiennie nakłada na zbywcę obowiązek przekazania nowemu właścicielowi potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki