Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poranne jedzenie i oglądanie na festiwalu Transatlantyk w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Trwa ustalanie programu przyszłorocznej edycji festiwalu Transatlantyk w Łodzi. Miasto przekazało na jego realizację rekordowe 4,5 mln zł.

W połowie października w czterech klubokawiarniach będzie można jeść śniadanie i obejrzeć film o tematyce kulinarnej. To pierwszy z zaplanowanych całorocznych eventów festiwalu PGNiG Transatlantyk 2016, który władze Łodzi sprowadziły z Poznania, przebijając niemal trzykrotnie dotację, jaką władze tego miasta przekazywały organizującej festiwal fundacji kompozytora Jana A.P. Kaczmarka.

Cykl „Śniadania z Transatlantykiem” będzie odbywać się w soboty co dwa tygodnie. Najpierw 17 października w klubie „Lokal” w Pasażu Schillera. Śniadania będzie można jeść już od godz. 10, a o godz. 11 zaczną się pokazy filmowe.

W „Lokalu” będzie pokazane „Niebo w gębie” w reż. Christiana Vincenta z 2012 roku, film o francuskiej szefowej kuchni Hortense Laborie. Dwa tygodnie później w Meblotece „Yellow” w Off Piotrkowska będzie pokazany „Smak Curry” w reż. Ritesha Batry z 2013 roku, 21 października w klubokawiarni „Niebostan” (ul. Piotrkowska 17) „Zjedz to” w reż. Granta Baldwina z 2014 roku, 5 grudnia w „Spółdzielni” film „Więcej niż miód” Markusa Imhoofa z 2012 roku. Natomiast podczas samego festiwalu, którego program główny zaplanowany jest na czerwiec przyszłego roku, w bloku filmowym ma znaleźć się około 150 filmów.

Filmowy festiwal Jana A. P. Kaczmarka przenosi się do Łodzi

Zdaniem festiwalowych „programerów” (autorów i koordynatorów sekcji programowych), miernikiem zadowolenia poznanian był wyrażany często żal, że wszystkich filmów w programie Transatlantyku obejrzeć się nie da. Tak jak przez pięć pierwszych edycji, tak i podczas pierwszej łódzkiej, pokazane będą premiery sezonu i filmy nagradzane na festiwalach w Berlinie, Wenecji i Sundance. Program filmowy podzielony będzie na sekcje: Konfrontacje, Sacrum, Trzeciego Wieku, Dziecięce, Dla Rodziców z Dziećmi. Wstęp na większość projekcji będzie bezpłatny.

W ramach cyklu „Edukacja i Inspiracje” odbędą się m.in. zajęcia mistrzowskie dla studentów szkół artystycznych. O zarysach programu programerzy poinformowali w kinie „Charlie”, z którym festiwal zamierza współpracować. Jak? Szczegóły są dopiero ustalane. Oferta współpracy kierowana jest też do innych kin.

Jan A.P. Kaczmarek: "Idę tam, gdzie mnie chcą i gdzie mam partnera"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki