Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

POZ dla nieubezpieczonych pacjentów. NFZ nie będzie ścigał chorych bez ubezpieczenia

Redakcja
NFZ nie będzie ścigał nieubezpieczonych pacjentów, którzy byli u lekarza w przychodni. Rok temu system eWUŚ w Łódzkiem ujawnił około 30 tysięcy pacjentów nieubezpieczonych

Od przyszłego tygodnia każdy pacjent, nawet ten, który nie ma ubezpieczenia, będzie mógł skorzystać z darmowej porady lekarza rodzinnego. Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie ścigał nieubezpieczonych chorych.

Długi będą umorzone

To efekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także innych ustaw mających za-gwarantować każdej osobie darmowe leczenie w podstawowej opiece zdrowotnej. Dotyczy to także nocnej i świątecznej opieki. Ale już nie obejmuje leczenia szpitalnego i wizyt w poradniach specjalistycznych.

Chodzi o to, by pacjenci nie obawiali się kosztów związanych z wizytą u lekarza rodzinnego, z powodu których do tej pory mogli rezygnować z leczenia. A to skutkowało pogorszeniem ich stanu zdrowia i jeszcze większymi kosztami leczenia chociażby w szpitalu.

- Rozwiązanie to nie dotyczy kosztów poniesionych przez Fundusz na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczena żywieniowego oraz wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę wystawioną przez lekarza - wyjaśnia Milena Kruszniewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Za to nieubezpieczeni będą musieli w POZ zapłacić.

Zmiany obejmują także osoby, które jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji skorzystały z porady lekarza rodzinnego za darmo, choć nie miały do tego uprawnień. Resort zdecydował o umorzeniu spraw egzekucyjnych sprzed lat.

**

NFZ w Łodzi przedłużył umowy ze szpitalami, poradniami i przychodniami POZ

**

Dlaczego ministerstwo odeszło od egzekucji długów pacjentów?

Resort informuje, że dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest finansowanie leczenia osoby nieubezpieczonej niż weryfikowanie jej uprawnień i ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec. Nie tłumaczy jednak, kto będzie ponosił koszty leczenia nieubezpieczonych pacjentów, ale zmiany mają nie mieć wpływu na sposób rozliczeń w POZ.

400 „zaległych” pacjentów

Łódzki NFZ podaje, że w ubiegłym roku od stycznia do końca listopada system eWUŚ wykazał 25 tysięcy 47 pacjentów nieuprawnionych do darmowego leczenia w naszym województwie. Na „czerwono” zaświecili się w dniu wizyty. To pacjenci, którzy skorzystali przede wszystkim z leczenia szpitalnego i w poradniach specjalistycznych.

- Wskutek podejmowanych przez łódzki NFZ czynności wyjaśniających (z ZUS oraz KRUS) potwierdzono prawo do świadczeń znaczącej liczby tych pacjentów - mówi Anna Leder, rzeczniczka NFZ w Łodzi.

Czytaj:Łódzkie przychodnie z nową siecią informatyczną. Lekarze mają podgląd do historii choroby

W ubiegłym roku w Łódzkiem w sumie 359 pacjentów wezwano do uregulowania kosztów leczenia, ponieważ w dniu korzystania z leczenia finansowanego przez NFZ nie byli osobami uprawnionymi do tych świadczeń. Ostateczne decyzje obciążeniowe, wydane od stycznia do 30 listopada, opiewają na ponad milion złotych. Na leczenie w tym roku Fundusz planuje wydać ok. 5 miliardów złotych.

- Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i przede wszystkim starannie wyjaśniamy ją z właściwymi instytucjami oraz samymi pacjentami - dodaje rzeczniczka NFZ.

Ubezpieczenie nie znika

Kancelaria Prezydenta RP podkreśla, że zmiana nie oznacza jednak całkowitego zniesienia obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Pacjent nadal będzie musiał to robić elektronicznie za pośrednictwem systemu eWUŚ bądź poprzez złożenie oświadczenia.

W przypadku leczenia szpitalnego i wizyt w poradniach specjalistycznych, zgodnie z nowymi przepisami, jeśli są trudności z potwierdzeniem prawa do darmowego leczenia pacjenta, NFZ nie będzie dochodził kosztów ich udzielenia. Osoba, która w chwili korzystania z leczenia spełnia przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną (np. żona lub mąż osoby ubezpieczonej czy osoba ucząca się do 26. roku życia), ale nią nie była, może „wstecznie” zgłosić się do ubezpieczenia. Nie zostanie wówczas obciążona kosztami leczenia. Ma jednak na to 30 dni od dnia wizyty w szpitalu lub poradni specjalistycznej.

**Czytaj:

W przychodniach POZ w Łódzkiem brakuje lekarzy rodzinnych

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki