Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w policji: w KWP w Łodzi jest 549 wakatów

kw, współpr. emd, mk, kub, bed
Policja swoją ofertę przedstawia podczas dni otwartych, spotkań, targów
Policja swoją ofertę przedstawia podczas dni otwartych, spotkań, targów Dariusz Śmigielski
Zostań jednym z nas, wstąp do policji, zostań kimś wyjątkowym - kuszą komendy. W Łódzkiem jest też filmik zachęcający do służby, a będą też służbowe pokoje dla policjantów spoza Łodzi. No i 549 wolnych miejsc, z których niemal dwieście czeka w KMP w Łodzi.

Praca w policji: w KWP w Łodzi jest 549 wakatów


Łódzka policja lipiec zamknęła brakami kadrowymi na poziomie 549 funkcjonariuszy (w całym garnizonie jest zatrudnionych 5.858 policjantów). Rok temu było to 400 miejsc. W samej KWP m.in. w oddziałach prewencji czy w samodzielnym pododdziale antyterrorystycznym czeka 114 miejsc.

Jeszcze więcej, bo 199 osób chce przyjąć KMP w Łodzi, której komendant rok temu reklamował pracę w swojej jednostce na ul. Piotrkowskiej. Tylko, że wtedy mowa była o 100 wakatach.

**

POLICJA W ŁODZI SZUKA CHĘTNYCH DO SŁUŻBY

**

Jak wyjaśnia mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik KWP w Łodzi, liczba wakatów wzrosła, bo KGP zwiększyła liczbę etatów dla garnizonu łódzkiego. Tymczasem związki zawodowe braki tłumaczą małym zainteresowaniem pracą w policji.

- Ludzie szybciej odchodzą ze służby niż do niej przychodzą - mówi Krzysztof Balcer, szef policyjnych związków zawodowych w Łódzkiem.

Miejsca w każdej komendzie

Praca na policjantów czeka w całym województwie. Po Łodzi, największe braki ma KPP w Zgierzu - tu, na 30 lipca, było 31 wakatów. Kolejne są komendy w Kutnie i w Piotrkowie, gdzie są odpowiednio 23 i 24 wakaty. To, jak mówi Piotr Kałuża, szef piotrkowskiego oddziału związków zawodowych, obsada dwóch komisariatów.

Komendy w Skierniewicach i w Sieradzu mogą i chcą zatrudnić po 18 policjantów, komenda w Pabianicach - 16, a w Zduńskiej Woli - 14. Pozostałe komendy, w których obsada wynosi ok. 100 funkcjonariuszy, mają od kilku do kilkunastu wolnych miejsc. Liczby są jednak płynne, bo policjanci przychodzą, odchodzą (na emeryturę) i przechodzą do innych jednostek.

Wolne miejsca w komendach dotyczą pracy we wszystkich wydziałach czy jednostkach.

- To wolne stanowiska w pionie dochodzeniowym, wykroczeniach i ruchu drogowym. 3 wakaty mamy w jednostce w Kamieńsku, braki te nie wpływają jednak na pracę komendy - informuje kom. Aneta Wlazłowska z KPP w Radomsku.

Już nie tylko służba

Jak zaznacza mł. insp. Joanna Kącka, rosnąca w stosunku do ubiegłego roku liczba wakatów to skutek zwiększenia liczby etatów o ponad 100.

ZOBACZCIE SPOT REKLAMOWY ŁÓDZKIEJ POLICJI
Jak podkreśla, nowi funkcjonariusze są, przychodzą, zatrudniają się, ale zmienił się sposób postrzegania przez nich służby w szeregach policji. Coraz częściej kandydaci na policjantów składają podania w kilku różnych miejscach, mundur policjanta jest dla nich tylko jedną z opcji.

- Jesteśmy jednym z pracodawców na rynku - przyznaje Joanna Kącka i dodaje, że policja podejmuje szereg działań, żeby „sprzedać” swoją ofertę potencjalnym pracownikom. - Robimy ogrom działań: począwszy od targów, spotkań, już nawet w liceach, przez współpracę z kuratorium m.in. w zakresie klas mundurowych, po dni przedsiębiorczości, dni otwarte i środowe spotkania w OPP, gdzie w każdą środę jest możliwość trenowania na torze przeszkód - wylicza.

Chętnych jest dużo, ale część odpada podczas testów, a część tych, którzy je przechodzi, w ostatniej chwili wybiera bardziej konkurencyjną ofertę. - Po rekrutacji, ktoś ma być przyjęty, ale w ostatniej chwili dzwoni i przeprasza, bo wybiera inną pracę - mówi J. Kącka zaznaczając, że dla wielu kandydatów liczą się wymierne korzyści jak pensja nie tylko idea służby.

Liczby mówią same za siebie: w 2018 podania o przyjęcie do KWP w Łodzi łożyło 570 osób. Przyjęto 119, z których część podanie złożyła w 2017.

Dosadniej na ten temat wypowiada się K. Balcer.

- Ludzi brakuje, wielu odchodzi, a kandydatów jest coraz mniej, bo ten zawód stał się coraz mniej atrakcyjny - mówi i podaje przykład z wczoraj, ze Skierniewic, gdzie raport o odejściu ze służby złożył nowy policjant, po kursie podstawowym. - Powiedział, że nie tak to sobie wyobrażał i za pieniądze, które zarobi w policji, nie jest w stanie utrzymać rodziny.

KWP będzie kusić pokojami - szykują bursę dla funkcjonariuszy spoza Łodzi

Jak przyznaje mł. insp. Joanna Kącka, bezpieczeństwa łodzian coraz częściej pilnują policjanci spoza Łodzi. Sami mieszkańcy miasta nie garną się do policji, i dlatego w KMP w Łodzi pracuje coraz więcej przyjezdnych, nawet spoza województwa. Z myślą o nich, komendant wojewódzki zaczął organizować bursę. Pierwsze pokoje dla młodych funkcjonariuszy powstały przy ul. Kilińskiego 150, gdzie policja przejęła i zaadaptowała na swoje potrzeby budynek po gimnazjum. Lokal został kompleksowo wyremontowany: wymieniono okna i drzwi, naprawiono ściany i sufity, wymieniono instalację elektryczną i sanitarną, wyremontowano łazienkę i kuchnię, wymieniono instalacje sanitarne wraz z urządzeniami. Koszt remontu, który zakończył się 26 czerwca, to 101.193,96 zł.
**


- Po wyposażeniu pomieszczeń w niezbędne meble i urządzenia lokal zostanie zasiedlony przez funkcjonariuszy wytypowanych przez KMP w Łodzi - informuje mł. insp. J. Kącka i dodaje, że podobna bursa powstanie na Bałutach.

**

Policjanci protestują, chcą więcej zarabiać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki