Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawosławni i grekokatolicy dopiero teraz obchodzą Wielkanoc

Anna Gronczewska
archiwum Dziennika Łódzkiego
W tę niedzielę wierni wyznania prawosławnego i grekokatolickiego obchodzą Wielkanoc. W tym roku zapełni się łódzka cerkiew, a także kaplice w których odprawiane będą nabożeństwa grekokatolickie.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że w Łodzi mieszka teraz o wielu więcej prawosławnych i grekokatolików. Na przykład na niedzielne msze do dwóch kaplic – w parafii jezuitów przy ul. Sieniewicza i pasjonistów na Teofilowie – przychodziło 150 osób. Ks. Vasyl Berkyta, proboszcz parafii grekokatolickiej pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi, mówi, że teraz jest dwa razy więcej wiernych.

- Liczymy, że w Wielkanoc będzie ich jeszcze więcej! - dodaje Ks. Vasyl Berkyta.

Na razie łódzcy grekokatolicy korzystają z gościnności jezuitów i pasjonistów. Już w Palmową Niedzielę wielu z nich nie zmieściło się w kaplicy św. Krzysztofa przy ul. Sienkiewicza. Jest nadzieja, że w następną Wielkanoc będą mieć własną kaplicę. Grekokatolicy otrzymali od władz miasta budynek przy ul. Wróblewskiego 17. Na razie trwa załatwienie formalności związanych z jego przejęciem, a potem zacznie się remont.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Zapełniają się też łódzkie cerkwie, a więc cerkiew św. Olgi przy ul. Piramowicza i św. Aleksandra Newskiego przy ul. Narutowicza. W nabożeństwach i mszach św. biorą już udział nie tylko prawosławni studiujący w Łodzi, ale głównie uchodźcy z Ukrainy.
Prawosławna Wielkanoc jest obchodzona w innym czasie niż w wyznaniu katolickim czy protestancki. Bywa, że ma miejsce nawet pięć tygodni od dnia kiedy świętują ją katolicy.

Prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale jeszcze musi przypadać po zakończeniu żydowskiej Paschy, która jest świętem ruchomym. Dla prawosławnych Wielkanoc jest świętem świąt. Najważniejszym w całym roku liturgicznym. W Wielki Czwartek wspomina się Ostatnią Wieczerzę, a późnym wieczorem, podczas jutrzni Wielkiego Piątku, czyta się 12 Ewangelii Pasyjnych, w których jest mowa o Męce i Ukrzyżowaniu Chrystusa. A w Wielki Piątek wieczorem, podczas nabożeństwa wspomina się zdjęcie z Krzyża Chrystusa i złożenie Jego Ciała do Grobu. Późnym wieczorem jest sprawowana Jutrznia Wielkiej Soboty z obrzędem Pogrzebu Ciała Chrystusa. W Wielką Sobotę o poranku sprawuje się Liturgię Eucharystyczną przepełnioną oczekiwaniem na Zmartwychwstanie Trzeciego Dnia Jezusa Chrystusa. Podczas tego nabożeństwa następuje zmiana szat w cerkwi z ciemnych na śnieżnobiałe.

Prawosławni nie budują takich grobów Jezusa jak katolicy. W Wielki Piątek na środku cerkwi ustawia się symboliczna trumnę. Na nią nakłada się Płaszczenicę, czyli ikonę przedstawiającą złożonego do grobu Jezusa. Ale wcześniej jest niesiona w procesji wokół cerkwi, a następnie powraca przez otwarte Wrota Królewskie ikonostasu i jest złożona pośrodku świątyni. W Wielką Sobotę, podczas wieczornego nabożeństwa, Płaszczenica jest kładziona na prestole, czyli ołtarzu. .Pozostaje tam aż do wigilii Wniebowstąpienia Pańskiego.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Prawosławni, tak jak katolicy, święcą pokarmy. Święconki nazywane są paschami. Składają się na nią jajka, chleb, sól, mięso owoce. Ich święcenie ma miejsce w Wielką Sobotę po południu. W święconkach stoją zapalone świece – symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Natomiast w koszyczkach nie umieszcza się baranków. Prawosławni także malują jajka. Zazwyczaj na kolor czerwony, ale też coraz częściej w koszyczkach widać kolorowe pisanki. Barwa czerwona symbolizuje krew, czyli życie. Istnieje zwyczaj obdarowywania się jajkami, a także stukania się nimi. W noc z soboty na niedziele, o godzinie 22.30 zaczyna się Nabożeństwo Paschalne. Trwa około trzech – czterech godzin i składa się z trzech części.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki