Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka 40 Plus wciąż trwa. To okazja, by zadbać o swoje zdrowie i zrobić bezpłatnie badania profilaktyczne

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia wielu chorób, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Ułatwia je program Profilaktyka 40 Plus
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia wielu chorób, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Ułatwia je program Profilaktyka 40 Plus Pixabay.com
Wciąż trwa program Profilaktyka 40 Plus. Dzięki niemu osoby po 40. roku życia mogą zrobić bezpłatne badania i wcześniej wykryć ewentualne choroby.

Program Profilaktyka 40 Plus przedłużony do czerwca 2024

Do czerwca 2024 przedłużony został program badań dla osób, które skończyły 40 lat, czyli Profilaktyka 40 Plus. Program ten ma nadrobić zaległości diagnostyczne z czasów pandemii i zachęcić do regularnej kontroli zdrowia.

Specjalizujący się w zdrowiu publicznym prof. Adam Fronczak ze szpitala im. Kopernika w Łodzi podkreśla, że utrudnienia w dostępie do lekarzy i diagnostyki z pandemii wciąż dają o sobie znać. - Zdarza się, że pacjenci przychodzą do lekarza już z trzema, czterema czy pięcioma problemami zdrowotnymi – tłumaczy.

Dlatego program Profilaktyka 40 Plus ma pomóc w walce z rozwojem schorzeń, głównie cywilizacyjnych.

- Pozwala wykryć wstępne fazy choroby lub chorobę istniejącą i jest wstępem dla lekarze rodzinnego lub specjalisty do dalszych badań – mówi prof. Fronczak.

Program przeznaczony jest dla wszystkich osób po 40. roku życia. Mogą więc skorzystać z niego zarówno osoby w średnim wieku jak i seniorzy. Co ważne po 12. miesiącach badania można powtórzyć.

Badania są bezpłatne i refundowane przez NFZ. Aby skorzystać wystarczy odpowiedzieć na zestaw pytań dotyczących masy ciała, diety, używek czy chorób występujących w rodzinie. Dla seniorów po 65. roku życia ankieta jest uproszczona. Odpowiedzi będą podstawą do wystawienia skierowania.

Ankiety można wypełnić przez:

  • Internetowe Konto Pacjenta
  • aplikację mojeIKP
  • infolinię 989

Można też zgłosić się do lekarza POZ lub placówki wykonującej badania. W województwie łódzkim to 147 punktów. Ich listę można znaleźć w aplikacji mojeIKP lub w na stronie www.pacjent.gov.pl.

Jakie badania wchodzą w skład pakietu Profilaktyki 40 Plus

W ramach badań pacjent może liczyć na określenie: masy ciała i ciśnienia krwi, morfologi krwi, stężenia cholesterolu całkowitego (lub wykonanie lipidogramu), stężenia kreatyniny i glukozy we krwi, AIAT, AspAT, GGTP, zbadania ogólnego moczu i krwi utajonej w kale. U mężczyzn określany będzie też poziom PSA, czyli antygenu swoistego dla stercza wykorzystywanego w badaniach w kierunku raka prostaty.

Odebrane wyniki należy skonsultować z lekarzem
pierwszego kontaktu. W razie potrzeby zaleci on dalszą diagnostykę, leczenie lub skieruje do specjalisty.

Tu znajdziesz więcej informacji o programie Profilaktyka 40 Plus i badaniach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki