Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie rad nadzorczych Marcina Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi

Marcin Darda
Marcin Darda
Prokuratura Rejonowa Łódź - Śródmieście sprawdza, czy Marcin Gołaszewski (KO), przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, przekroczył uprawnienia. Chodzi o zasiadanie w radach nadzorczych dwóch spółek samorządowych. Kto jeszcze zasiada w dwóch radach nadzorczych jednocześnie? CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Prokuratura Rejonowa Łódź - Śródmieście sprawdza, czy Marcin Gołaszewski (KO), przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, przekroczył uprawnienia. Chodzi o zasiadanie w radach nadzorczych dwóch spółek samorządowych. Kto jeszcze zasiada w dwóch radach nadzorczych jednocześnie? CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>Krzysztof Szymczak
Prokuratura Rejonowa Łódź - Śródmieście sprawdza, czy Marcin Gołaszewski (KO), przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, przekroczył uprawnienia. Chodzi o zasiadanie w radach nadzorczych dwóch spółek samorządowych.

W maju "Dziennik Łódzki" ujawnił, że przewodniczący Gołaszewski oprócz rady nadzorczej pabianickiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, jest także członkiem rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zduńskiej Woli. Obie spółki należą do samorządów, którymi zarządzają prezydenci formalnie lub mniej powiązani ze środowiskami PO i Koalicji Obywatelskiej, do której należy także Gołaszewski. Na czerwcowej sesji Rady Miejskiej pytanie, czy Gołaszewski faktycznie ma prawo zasiadać w radach dwóch spółek, zadał przewodniczącemu radny Sebastian Bulak (PiS). Bulak przytoczył artykuły ustaw o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz o gospodarce komunalnej, wedle której - w wielkim skrócie - "jedna osoba może być członkiem rady nadzorczej tylko w jednej spośród spółek, w których udział jednostek samorządu terytorialnego przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby udziałów albo akcji". A ZWiK Pabianice, jak i MPGK Zduńska Wola to podmioty będące w 100 proc. własnością samorządów.

Gołaszewski następnego dnia zrezygnował z rady nadzorczej MPGK. Oświadczył że "ustawa o gospodarce komunalnej, jak każde prawo tworzone na kolanie przez PiS, jest niejednoznaczna, posiada szereg wyjątków i odniesień do innych ustaw", acz on sam "kieruje się najwyższymi standardami w życiu publicznym i unika dwuznaczności", stąd rezygnuje z pracy w radzie MPGK. Marcin Gołaszewski nie zdecydował się na komentarz w sprawie postępowania wszczętego przez prokuraturę, ale w rozmowie z DŁ zaznaczył, że zwrócił pieniądze, które od października 2021 r. do momentu rezygnacji wypłaciło mu MPGK: łącznie około 8,3 tys. zł.

Pakiet ustaw regulujących zasady zasiadania w radach nadzorczych, czy to spółek z ponad 50 proc. udziałami Skarbu Państwa, czy też samorządów, faktycznie zawiera wiele wyjątków, zastrzeżeń, wyłączeń i okresów przejściowych. W dwóch radach nadzorczych obecnie zasiada Tomasz Piotrowski (PO), prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej. Pierwsza to Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy Konstantynów Łódzki, które należy do samorządu, ale już druga spółka, czyli Łódzkie Nieruchomości nie wprost: jej udziałowcami jest ŁSI oraz Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki