Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym. Tłumy przed Sądem Okręgowym w Łodzi [ZDJĘCIA]

jw
W Senacie od wielu godzin trwa debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Przed Sądem Okręgowym w Łodzi kolejny dzień z rzędu odbywa się protest przeciw zmianom w sądownictwie. Podobne protesty odbywają się przed budynkami Sądu Najwyższego, Senatu oraz w innych miastach kraju.

Piątek 21 lipca to czwarty dzień protestów przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym. Łodzianie tłumnie zebrali się przed gmachem Sądu Okręgowego w Łodzi i utworzyli tzw. łańcuch światła. Protestujący przynieśli ze sobą Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.

Szacuje się, że na placu Dąbrowskiego może być kilka tysięcy osób. Demonstracja, podobnie jak poprzednie, przebiega pokojowo.

Podobne protesty odbywają się przed budynkami Sądu Najwyższego, Senatu w Warszawie oraz przed gmachami sądów w innych miastach kraju. Tłum ludzi protestuje też przed letnią rezydencją prezydenta Andrzeja Dudy w Juracie, gdzie prezydent aktualnie przebywa. Protestujący ułożyli ze świeczek napis: veto.

Manifestacja pod bramą rezydencji prezydenta w Helu

"Chcemy weta" pod rezydencją prezydenta w Helu. Turyści zebr...

Największy protest odbywa się w stolicy. Warszawski Ratusz szacuje liczbę protestujących na Krakowskim Przedmieściu na ponad 50 tysięcy, media prorządowe – na 2-3 tysiące, zaś stołeczna policja – na kilkanaście tysięcy. Organizatorem protestów jest Komitet Obrony Demokracji.

WARSZAWA

WROCŁAW

Zdjęcia z czwartkowej manifestacji

Kolejna manifestacja w Rynku: "Wolne sądy" i "Nie podpisuj"

KRAKÓW

"Wolne sądy, chcemy weta!". Tłumy krakowian protestowały w o...

KATOWICE

Łańcuch Światła: znów tłumy przed Sądem Okręgowym w Katowica...

Protest przed Sądem Okręgowym w Łodzi. Łodzianie utworzyli Łańcuch Światła

Protest w obronie Sądu Najwyższego w Łodzi. Łodzianie tworzą...

Tymczasem w Senacie nadal trwa debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Wcześniej komisja senacka przyjęła ustawę o SN, mimo sprzeciwu Biura Legislacyjnego.

Prawdopodobnie jeszcze w piątek Izba Wyższa zatwierdzi ustawę, mimo, iż nawet senatorowie PiS zgłosili poprawki, m.in. Aleksander Bobko. Senator PiS nie chce m. in., by kadencja I prezes SN została wygaszona wraz z przyjęciem ustawy.

Sprzeczność w treści ustawy zauważył senator Marek Borowski, który pytał senatora sprawozdawcę i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, dlaczego art. 12. mówi o wyborze przez prezydenta I Prezesa SN spośród pięciu wytypowanych przez Zgromadzenie Ogólne kandydatów, zaś w artykule 18. liczba ta wynosi trzy.

Jeśli Senat zatwierdzi ustawę, trafi ona na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki