Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejścia dla pieszych na drogach dla rowerów w Łodzi nie są przejściami? Brakuje znaków, piesi wcale nie mają tu pierwszeństwa!

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zebry na drogach rowerowych w Łodzi... tylko udają przejścia dla pieszych. W tej sytuacji zarówno piesi jak i rowerzyści mogą domagać się pierwszeństwa.
Zebry na drogach rowerowych w Łodzi... tylko udają przejścia dla pieszych. W tej sytuacji zarówno piesi jak i rowerzyści mogą domagać się pierwszeństwa. Grzegorz Gałasiński
Zebry na drogach rowerowych w Łodzi... tylko udają przejścia dla pieszych. W tej sytuacji zarówno piesi jak i rowerzyści mogą domagać się pierwszeństwa.

Żadne z przejść dla pieszych namalowanych na łódzkich drogach rowerowych tak naprawdę... przejściem dla pieszych nie jest. To jedynie „prostokąty na wzór przejścia”. Brakuje przy nich wymaganych przepisami pionowych znaków drogowych. To oznacza, że piesi wcale nie mają tam pierwszeństwa.

Na problem zwrócił uwagę autor jednego z wniosku do budżetu obywatelskiego Łodzi. Chciał na ścieżce rowerowej wzdłuż trasy WZ w centrum Łodzi ustawić znaki „D-6” i tym samym sformalizować sytuację. Nie udało się.

Biuro Inżyniera Miasta odpisało, że wynikiem postawiania znaku przy każdym przecięciu drogi rowerowej z chodnikiem byłby „las znaków i chaos wizualny w pasie drogowym”. Dlatego w Łodzi zamiast wyznaczania przejść „praktyką jest malowanie na drogach dla rowerów prostokątów na wzór przejść dla pieszych”. Zdaniem BIM takie prostokąty zwracają uwagę pieszych co powoduje „zwiększenie ich percepcji w postrzeganiu otoczenia".

Takie stanowisko przesłał nam też Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi.

Ale niekoniecznie jest to bezpieczne. Od 1 czerwca obowiązują jednak przepisy, które dają pieszym bezwzględne pierwszeństwo już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych.

- Te przepisy obowiązują na przejściu dla pieszych zarówno na jezdni jak i na drodze rowerowej – wyjaśnia sierż. sztab. Jadwiga Czyż z łódzkiej drogówki.

Hubert Barański z Fundacji Fenomen zauważa, że formalnie w Łodzi nie ma ani jednego przejścia dla pieszych przez drogę rowerową i świadomy przepisów cyklista nie musi się zatrzymać. Jednocześnie pieszy wchodzący na zebrę i nie musi wiedzieć, że od strony cyklisty brakuje znaku pionowego, a pasy mają inne niż wymagane przepisami rozmiary. - Dla pieszego przejście wygląda dokładnie tak samo – podkreśla Barański. Jego zdaniem problem stał się poważniejszy po wprowadzeniu nowych przepisów. - Dlatego pisaliśmy do ministerstwa, by zrobiono wyjątek dla dróg rowerowych i wykreślono obowiązek stawiania przy przejściach znaków pionowych. Bez skutku – przyznaje Barański.

Do Fundacji Fenomen docierają głosy o kłótniach między rowerzystami a pieszymi o pierwszeństwo na takich zebrach. Ale nie ma sygnałów o kolizjach.

– Prędkości rowerzysty jak i pieszego są małe. Jednak różne rzeczy mogą się zdarzyć. W końcu dojdzie do sytuacji, w której sąd będzie musiał rozstrzygnąć kto miał pierwszeństwo: pieszy czy rowerzysta – mówi Barański.

Podobne wątpliwości ma Jakub Hubert, radny osiedlowy z łódzkiego Zarzewia, który odkrył problem przy przeglądaniu wniosków do budżetu obywatelskiego.

- Na osiedlu jest skrzyżowanie z takimi pasami, okazuje się, że wcale nie mam tam pierwszeństwa – mówi.

Co na to łódzka drogówka? Do wydziału drogowego KM Policji w Łodzi wpłynęło już jedno zapytanie o to, kto ma pierwszeństwo na pozbawionej znaku pionowego zebrze na drodze rowerowej**. Na szczęście zdarzenie miało miejsce w Warszawie, więc w sprawie oznaczeń policja odesłała do stołecznego zarządu dróg. Wyjaśniła jednak ogólnie, że według nowych przepisów pierwszeństwo ma nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu, ale też na niego wchodzący. Obie strony mają obowiązki, m.in. rowerzysta powinien zwolnić, a pieszy zachować szczególną ostrożność.

Czy jednak przepisy te obowiązują na łódzkich ścieżkach?

Sierż. sztab. Jadwiga Czyż w sprawie prawidłowości oznaczeń odsyła do ZDiT. Przyznaje, że ewentualne zdarzenie drogowe indywidualnie oceni Wydział Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym. Jej zdaniem jednak użytkownicy dróg powinni traktować te miejsca jako przejścia dla pieszych. - Będzie bezpieczniej – podkreśla Czyż.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki