Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po Cmentarzu Starym w Łodzi już do kupienia. Na tę książkę łodzianie czekali od dawna

Łukasz Kaczyński
Na okładce wykorzystano zdjęcie nagrobku rodziny Ligockich- należącego do jednego z ulubionych dla Andrzeja B. Czuldy
Na okładce wykorzystano zdjęcie nagrobku rodziny Ligockich- należącego do jednego z ulubionych dla Andrzeja B. Czuldy Grzegorz Gałasiński
Ponad 500 fotografii zabytkowych nagrobków - od neobarokowych po modernistyczne - i blisko 400 opisów tych najbardziej interesujących. Tak w liczbach przedstawia się "Za kurtyną pamięci. Trójwyznaniowy Cmentarz Stary w Łodzi", swoisty przewodnik po tej niezwykłej nekropolii.

Jak przyznaje Ryszard Bonisławski, łódzki przewodnik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, to książka długo w Łodzi oczekiwana - tak przez miłośników jej historii, jak osoby, które popularyzowaniem wiedzy o historii miasta i jego mieszkańcach zajmują się zawodowo.

Książka ukazała się nakładem Muzeum Kinematografii, co nie powinno dziwić, bo filmowa jest geneza jej powstania.

Autorem przewodnika jest uznany dokumentalista Andrzej B. Czulda, mający w dorobku nagradzane filmy (m.in. "Bajki z krainy pieców", "Perskie ocalenie", "Stefan Pogonowski"), członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W 2009 roku nakręcił on w Wytwórni Filmów Oświatowych, przy wsparciu urzędu miasta, dokument "Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni", w którym opowiedział o historii Łodzi przez losy jej znakomitych mieszkańców pochowanych na Starym Cmentarzu. Płyta z filmem dołączona jest do książki, którą kończy wspomnienie z planu zdjęciowego.

- Oprócz nagrobków zabytkowych znalazły się też te współczesne, ale należące do postaci mających wybitne osiągnięcia życiowe. Chciałem oddać im chwałę. Czym byłaby Łódź bez takich postaci? - mówi Andrzej B. Czulda. Do cmentarza ma on bardzo osobisty stosunek. - W 1957 roku zmarł mój ojciec i tam został pochowany. Od siódmego roku życia chodzę na Stary Cmentarz rokrocznie. Latami mijałem pomniki, które są dziełami sztuki, potem zacząłem szukać o nich informacji.

Napisanie książki zajęło rok. Trzy miesiące pochłonęło fotografowanie nagrobków. Czulda odwiedzał cmentarz dwa i trzy razy dziennie, by na wszystkich zdjęciach było podobne światło. Większości zdjęć towarzyszą opisy przybliżające materiał, z jakich pomniki wykonano, styl i symbolikę, jaką w nich zastosowano.

- Moim ulubionym nagrobkiem jest ten należący do rodziny Ligockich. Przedstawia on tajemniczą postać, która została tak wymyślona, że nie można zrobić zdjęcia jej twarzy, bo zawsze jest zacieniona - przyznaje Czulda.

W każdej z części książka prezentuje trójwyznaniową nekropolię z podziałem na kwatery. Nagrobki są ponumerowane, a dzięki dołączonym mapom ich odnalezienie nie powinno sprawić większego problemu. W księgarniach przewodnik pojawił się tuż przed dniem Wszystkich Świętych, a w Zaduszki można go było nabyć na Starym Cmentarzu.

W ciągu zaledwie kilku godzin sprzedano kilkadziesiąt egzemplarzy książki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki