Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrost wiedzy w gimnazjach w Łodzi w latach 2015-2017

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W Gimnazjum nr 15 przyrost wiedzy jest najwyższy w Łodzi (wśród szkół samorządowych) - wynika z raportu opracowanego przez MEN.

Eksperci podlegli resortowi oświaty wyliczyli właśnie Edukacyjną Wartość Dodaną (EWD) dla gimnazjów za lata 2015-2017. To jedno z najciekawszych badań pracy szkół, prowadzone już od dekady.

Jak wymierzyć EWD? W przypadku gimnazjów eksperci porównują wiedzę, z którą uczeń przychodzi do danej szkoły (czyli wynik sprawdzianu szóstoklasistów w podstawówce) z wynikiem „na wyjściu” (czyli egzaminu gimnazjalnego). Ten sposób fachowcy uważają za najbardziej obiektywny dla oceny pracy szkoły. EWD mierzona jest w punktach. Ich liczbę przytoczyliśmy w naszej tabeli obok. Są tam dwie kolumny: z danymi dotyczącymi przedmiotów humanistycznych i przedmiotów ścisłych. W ostatniej kolumnie podsumowaliśmy dane z dwóch poprzednich (i według tego posegregowaliśmy szkoły).

EWD jest obliczana na podstawie porównania wyników ze wszystkich polskich gimnazjów. Zdaniem autorów badania, zaleta wskaźnika to możliwość określenia, czy szkoła odnosi sukces, wspiera, nie wykorzystuje szans lub potrzebuje pomocy.

W pierwszych dwóch przypadkach wskaźnik EWD gimnazjum jest dodatni. Szkoła sukcesu zwykle przyjmuje dobrych kandydatów, a uczeń ma przyrost wiedzy i wynik końcowy lepszy, niż zapewnia to przeciętne gimnazjum w kraju.

**Zobacz też:

Zastępca MEN: wszystkie budynki po gimnazjach w Łodzi da się wykorzystać. Dyrektorzy chcą Zalewskiej

**

W szkole wspierającej wynik egzaminu gimnazjalnego wypada słabiej niż przeciętna, jednak uczniowie i tak poprawili się w stosunku do sprawdzianu z podstawówki.

Ujemne wskaźniki EWD mają szkoły niewykorzystanych szans (w tabelce oznaczone jako NS: z dobrymi wynikami, ale potencjał przyjmowanych wskazuje, że wyniki powinny być jeszcze lepsze) i wymagające pomocy (w tabelce WP: słabi kandydaci, którym gimnazjum nie potrafi pomóc).

Większość szkół ma EWD nie wyższe niż „5” i nie niższe od „- 5”. Jeśli gimnazjum mieści się poza tymi liczbami, jest przypadkiem wyjątkowym.

Gimnazjum nr 15 ma najwyższe EWD (5,6) w przypadku przedmiotów humanistycznych, ale w przypadków ścisłych lepsza okazała się szkoła nr 29 (6,9). Wyniki obu tych szkół (a także prywatnych) są zdecydowanie mniej imponujące od EWD gimnazjum działającego przy Politechnice Łódzkiej (z EWD humanistyczną 8,2, zaś ścisłą - aż 15,3). To szkoła publiczna - czyli bezpłatna - ale z bardzo wysokim poziomem przychodzących tam uczniów.

Po 2016 r. sprawdzian szóstoklasistów już się nie odbywa, dlatego właśnie ogłoszone wyniki EWD dla gimnazjów to przedostatnie takie badanie - potem nie będzie danych do porównywania.

Przyrost wiedzy w gimnazjach w Łodzi w latach 2015-2017

ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA: Dzień Nauczyciela życzenia, życzenia Dzień Nauczyciela
WIERSZYKI NA DZIEŃ NAUCZYCIELA 2017. DZIEŃ NAUCZYCIELA: WIERSZE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki