Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta Łodzi. Dwie skargi bezzasadne. Fabrykę trzeba odtworzyć, a drogę zbudować

Agnieszka Magnuszewska
Radna Urszula Niziołek-Janiak
Radna Urszula Niziołek-Janiak Maciej Stanik
Dwie skargi dotyczące planów miejscowych zostały uznane za bezzasadne przez radnych z komisji planu przestrzennego, budownictwa i architektury

Dwie skargi dotyczące planów miejscowych zostały uznane za bezzasadne przez radnych z komisji planu przestrzennego, budownictwa, urbanistyki i architektury. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by plany dalej tworzyć oraz je utrzymać.

Pierwsza skarga dotyczy nowej drogi, która ma powstać między Piotrkowską a Sienkiewicza i stanowić przebicie kwartału Brzeźna - Piotrkowska - Tymienieckiego - Sienkiewicza. Spora jej część ma powstać na prywatnym terenie, na którym firma Glue Invest chciała wybudować obiekt mieszkalno-hotelarsko-usługowy.

Miejska Pracownia Urbanistyczna, tworząc plan miejscowy dla tego obszaru, założyła, że działki potrzebne na drogę zostaną odkupione od Glue Invest. Jednak inwestor nie chce drogi na swoim terenie, bo przez nią obszar pod inwestycję zmniejszy się nawet o jedną trzecią.

Dlatego Glue Invest złożyło do komisji planu skargę, że trwające procedury planistyczne utrudniają jej korzystanie z działki.

Skarga ta jest bezzasadna, postępowanie MPU musi zostać uznane za zgodne z prawem - mówi Urszula Niziołek-Janiak, radna PO. - Skarżący podkreśla, że nie został poinformowany o procedurach planistycznych, ale MPU nie ma obowiązku informowania lokalnych mieszkańców i firm o swoich działaniach poza dyskusją publiczną.

Plan dla kwartału Brzeźna - Piotrkowska - Tymienieckiego - Sienkiewicza ma zostać wyłożony do wglądu łodzianom 18 lub 22 września.

Z kolei przeciwko planowi miejscowemu, uchwalonemu w 2014 r., wystąpiła też firma Faktory Polska, która przy Rzgowskiej 26/28 zamierza budować outlet. Jej skarga dotyczy planu, który powstał dla okolic Górniaka i pl. Niepodległości (64 ha).

Skarga dotyczy terenu zabytkowej fabryki kompleksu Stolarowa. W 2007 roku uzyskał on zgodę na rozbiórkę hali. Plan w tym względzie nakazuje odtworzenie kubaturowe tego obiektu, ale nie dokładnie takiego, jakim był. Chodzi tylko o kubaturę i nawiązanie materiałami wykończeniowymi do tego, co było wcześniej - tłumaczy Robert Warsza, dyrektor MPU. - Te zapisy przyjęte w planie są pokłosiem ustaleń konserwatorskich. W przypadku niektórych planów konserwator zabytków nakazuje odbudowę obiektów.

Teren kompleksu Stolarowa jest objęty procedurą wpisu do rejestru. Wniosek w tej sprawie złożono w 2013 r.

Procedura ta jeszcze się nie zakończyła. Jest zaskarżona do sądu z powodu większych wyburzeń obiektu - podkreśla Robert Warsza.
Według MPU, skarga Faktory Polska jest bezzasadna i według niej plan miejscowy powinien zostać utrzymany. Tego samego zdania są radni z komisji planu przestrzennego.

Źródło x-news: PO ma ogłosi wielką reformę finansową. G. Kołodko: To przedwyborczy ruch

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki