Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektorzy i prezydenci europejskich uczelni technicznych obradują w PŁ

Paweł Patora
„Ocena kształcenia i badań naukowych, jako główny element kierowania uczelnią” - to wiodący temat obrad szefów politechnik z Europy.

To już 35. Konferencja Rektorów i Prezydentów Europejskich Uczelni Technicznych. Pierwsza odbyła się w 1981 roku. Jest to forum do dyskusji o najważniejszych problemach nurtujących środowisko akademickie i jego społeczno-gospodarcze otoczenie.

Rektorzy i prezydenci wyższych szkół technicznych nie tylko wymieniają zdobyte doświadczenia, ale też wypracowują optymalne rozwiązania służące rozwojowi uczelni kształcących w kierunkach ścisłych i technicznych. Rozwijane są nowe pomysły, przygotowywane wskazówki dotyczące rozwiązań aktualnych problemów, a także tworzone są grupy think tank analizujące i podpowiadające, w jakim kierunku powinien następować rozwój uczelni technologicznych w Europie.

Koordynatorem działań tego gremium jest od 35 lat Manfred Horvat - honorowy profesor Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu, niezależny ekspert w dziedzinie międzynarodowej współpracy dotyczącej badań naukowych i technologii.

- Jest to konferencja wybranych jednostek, zainteresowanych tym, aby uniwersytety techniczne w Europie działały z sukcesem - powiedział wczoraj prof. Horvat. - Bardzo się cieszę, że w tym roku mogłem przyjechać do Łodzi.

Akademicka Łódź po raz pierwszy gości to gremium, które przybyło tu na zaproszenie prof. Stanisława Bieleckiego - do końca sierpnia br. rektora Politechniki Łódzkiej. Uczestników konferencji powitał też prof. Sławomir Wiak, nowy rektor PŁ.

- Musimy sprostać wyzwaniom wynikającym z oczekiwań społecznych oraz dyskusji toczących się w rządzie i przemyśle o roli i metodach działania uniwersytetów - mówił wczoraj prof. Bielecki. - Aby osiągnąć ten cel, musimy wymieniać informacje.

Zdaniem profesora Bieleckiego, wymiana informacji i doświadczeń pozwoli na wzbogacenie czekającej środowisko akademickie w Polsce dyskusji nad zmianami, jakie ma przynieść nowa, zapowiedziana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ustawa o szkolnictwie wyższym. Szef MNiSzW, wicepremier Jarosław Gowin objął patronatem obecną konferencję.

Prof. Horvat podkreślił, że wiedza o doświadczeniach uczelni z innych krajów pomaga w negocjacjach mających na celu uzyskanie potrzebnych funduszy lub korzystnych zmian legislacyjnych. Ułatwia też poprawę jakości kształcenia i badań naukowych. Społeczeństwo może wtedy przekonać się, iż nakłady na wyższą uczelnię są inwestycją, która się zwraca.

Oceną i sposobami poprawy jakości kształcenia konferencja Rektorów i Prezydentów Europejskich Uczelni Technicznych zajmowała się wcześniej już kilkakrotnie. Tym razem, m.in. ze względu na rosnącą rangę krajowych i międzynarodowych rankingów szkół wyższych, wiele uwagi poświęca też jakości badań naukowych i współpracy z przemysłem, co również wpływa na miejsca w rankingach.

Temat rozpoczętej wczoraj konferencji wynika także stąd, że rektorzy i prezydenci europejskich uniwersytetów technicznych wiedzą, iż w dobie silnej konkurencji na rynku edukacji wyższej konieczne jest profesjonalne, skuteczne zarządzanie uczelniami, a także wprowadzanie właściwych instrumentów do budowania strategii oraz do oceny jakości kształcenia i badań naukowych.

Spojrzeniu na ten problem z perspektywy różnych uczelni i instytucji służyły wczorajsze referaty. Wygłosili je m.in. prof. Stanisław Bielecki i prof. Andrea Bonaccorsi z uniwersytetu w Pizie (Włochy). Przedstawicielka Komisji Europejskiej mówiła o polityce wspierania jakości i modernizacji w europejskim szkolnictwie wyższym.

Przed rozpoczęciem konferencji jej uczestnicy zwiedzili nowe obiekty Politechniki Łódzkiej: LabFactor, Fabrykę Inżynierów XXI wieku i Centrum Technologii Informatycznych. Dziś, po zakończeniu obrad, szefowie europejskich politechnik pojadą na wycieczkę do Żelazowej Woli.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 5 - 11 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki