Religijność w Polsce. Polak to nadal katolik

  Religijność w Polsce. Polak to nadal katolik

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Religijność w Polsce. Polak to nadal katolik

  ©Pixabay.com

  W Polsce jest coraz mniej katolików. Ale i tak jest ich więcej niż w innych krajach naszego regionu
  Religijność w Polsce. Polak to nadal katolik

  ©Pixabay.com

  Liczba katolików w Polsce spada, jednak wciąż jest to dla nas ważny element tożsamości narodowej – wynika z przedstawionego kilka dni temu raportu Pew Research Center. Region łódzki na tle Polski jest mało religijny.

  Według danych Pew Research Center od 1991 r. odsetek katolików spadł w Polsce z 96 do 87 proc. Podobny proces następuje też w innych katolickich krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Za to kraje prawosławne przeżywają odrodzenie religijności: w Bułgarii odsetek wiernych wzrósł z 59 do 75 proc.


  Polska ma największy odsetek katolików w naszej części Europy. Na drugim biegunie są Czechy, gdzie katolicy stanowią 21 proc. obywateli, a 72 proc. deklaruje się jako niewierzący.

  Polacy stosunkowo często chodzą do kościoła. Według raportu 45 proc. Polaków jest w niedzielę na mszy. To podobny odsetek jak w badaniu religijności Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Według niego, co niedziela chodzi do kościoła 40 proc. katolików.
  W naszej części Europy bardziej zatłoczone są tylko kościoły w Bośni – aż 54 proc. wiernych jest w nich co niedziela. Za to na Litwie frekwencja w kościołach wynosi 10 proc., a na Łotwie 7 proc.

  Na tym tle region łódzki bardziej przypomina kraje ościenne niż resztę Polski. W diecezji łódzkiej tylko 26,6 proc. wiernych jest na niedzielnych mszach. W niektórych dekanatach Łodzi frekwencja wynosi kilkanaście procent. Jednak frekwencja w regionie zawsze była niska – w 1991 r. była niewiele większa i wynosiła 29,8 proc.

  CZYTAJ TEŻ: Religijność w Polsce i w Łodzi [BADANIA]

  Mniejszą frekwencję w kościele zauważył w ostatnich latach proboszcz jednej z parafii w centrum Łodzi. Wiąże to z demografią miasta. – Łódź się starzeje, młodzi emigrują. Wielu moich parafian to ludzie w wieku 80 plus. Nie mają siły dotrzeć do kościoła – tłumaczy.
  Przyznaje jednak, że młodzi ludzie mają dziś ciekawsze alternatywy.

  – Prawie wszystkie dzieci idą do Pierwszej Komunii Świętej, ale potem nie angażują się w życie parafii – mówi proboszcz. – Próbowałem namówić chłopców na zbiórki ministranckie. Ale okazało się, że nie mają czasu. Rodzice zapisują je na zajęcia językowe i muzyczne, a sprawy kościelne są na dalszych miejscach – ocenia.

  Gorzej Polakom idzie z modlitwą – zaledwie 27 proc. dorosłych modli się codziennie. Tymczasem modli się aż 55 proc. obywateli USA. Robi to też 44 proc. Rumunów i 40 proc. Chorwatów. Za to na Litwie i w Estonii codziennie rozmawia z Bogiem tylko 9 proc. obywateli.
  Z raportu Pew Research Center wynika też, że katolicka tożsamość religijna Polaków splata się z narodową. Aż 64 proc. Polaków uważa, że wyznanie katolickie jest ważne dla bycia prawdziwym obywatelem Polski. Natomiast 55 proc. Polaków uważa, że „nasza kultura jest lepsza niż inne”.

  57 proc. rodaków uważa, że lepiej się żyje w społeczeństwie jednorodnym. Tylko 34 proc. ocenia jako lepsze społeczeństwo mieszane.

  Nie ma danych dla regionu łódzkiego. Jednak ruchy odwołujące się do wartości narodowych są niezbyt liczne. Organizowany przez Młodzież Wszechpolską i ONR marsz Idzie Antykomuna przyciąga około 200 osób. Członków Ruchu Narodowego w Łodzi jest około 30, drugie tyle sympatyków. Akceptują połączenie polskości i katolicyzmu.

  – Wiara katolicka to fundament naszej narodowości – mówi Przemysław Kicowski z Ruchu. – Państwo polskie powstało przez chrzest. Nie można mówić, że tylko katolik jest Polakiem, ale nie można w pełni zrozumieć polskości bez zrozumienia wiary katolickiej.

  CZYTAJ TEŻ: Diecezja łódzka jedną z najmniej religijnych w kraju

  Badania religijności
  Liczba wiernych w kościołach spadała, teraz jest ich nieco więcej.

  Praktyki religijne polskich katolików od lat bada Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Co roku jesienią liczy wiernych obecnych na mszach św. i przystępujących do komunii, i porównuje z liczbą wiernych, którzy powinni się pojawić. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat liczba wiernych w kościołach spadała. Jeszcze w 1982 r. na mszach było 57 proc. wiernych. W 1990 r. było 47,6 proc. wiernych, w 2014 r .– 39,1 proc. Jednak w 2015 r. liczba wiernych nagle wzrosła do 39,8 proc.

  Diecezja łódzka wśród najmniej religijnych w kraju

  Diecezja łódzka od lat jest na szarym końcu pod względem religijności. Według badania z 2014 r. z frekwencją w kościołach 24,8 proc. była ostatnia wśród polskich diecezji. Jednak w ostatnim badaniu frekwencja na mszach św. wyniosła 26,6 proc. Był to wzrost większy niż w pozostałej części kraju.

  Inne diecezje regionu łódzkiego są bardziej religijne

  Najczęściej do kościoła chodzą wierni z diecezji kaliskiej. Na niedzielnych mszach św. jest tam 45, 5 proc. wiernych. W diecezji radomskiej frekwencja w kościołach wynosi 39,6 proc., w diecezji częstochowskiej 34,8 proc., w diecezji łowickiej 31,1 proc., a w diecezji włocławskiej 35,2 proc.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj także

   Komentarze (42)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smutno

   AeroKissByPrince (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Szkoda, ze religijność spada ale jest nadzieja, że jak liczebność spadnie to jakość sie poprawi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Ksiadz dymajacy małoletnich jest katolikiem? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pasożyt z watykanu

   NORWID (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   KTO TO KATOLIK ? - PATRZĄC NA WOJTYŁASOWE POKOLENIE TO BANDYCI NIE LUDZIE ON SAM ŁAJDAK HODOWCA PEDOFILÓW CO REPREZENTOWAŁ - OSZUSTWA I ZŁODZIEJSTWO ,.,.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo redakcja! Gównoburza udana!

   Haha! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Udało się poszczuć jednych idiotów na drugich!
   Teraz się napieprzają, a kilkalność rośnie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tanie wino

   Ksiądz pedofil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Dawać mnie tu swoje syny , ksiądz szydło je rozprawiczy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co na to p.ZDAOWSKA

   02 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   za murem za murem kler jest tam gdzie władza czyli ja


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   marianek nudny jesteś

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   masz przesrane życie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skoro DŁ tak twierdzi, to na pewno tak jest.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   buuu, haaa ha!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ktoś tu czegoś nie rozumie

   Fellaris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Co znaczy modlić się? Nie znaczy to ciągłego klepania pacierzy w intencji wydumanych potrzeb (panie Boże, spraw bym wygrał w lotka). Modlitwa polega też, a nawet przede wszystkim na SŁUCHANIU tego,...rozwiń całość

   Co znaczy modlić się? Nie znaczy to ciągłego klepania pacierzy w intencji wydumanych potrzeb (panie Boże, spraw bym wygrał w lotka). Modlitwa polega też, a nawet przede wszystkim na SŁUCHANIU tego, co Bóg ma do powiedzenia! I to słuchania z pokorą. A gdzie się słucha tego słowa? - oczywiście w kościele.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ANTYKOMOR

   Boss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Propaganda multi kulti?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ÓÓ

   ÓÓ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   ÓÓ

   masz już na „fb” /// kz / nszz / solidarnosc / organistow /10 ///
   (opuść wszystkie znaki zostawiajac tylko face i nazwę związku z 10-tką!!!)

   ÓÓ


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uwaga pedofil

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To chory człowiek

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo