Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont galerii za ponad 6,7 mln złotych

Łukasz Kaczyński
Na dwa lata Willa Leopolda Kindermanna wyłączona jest z użytku
Na dwa lata Willa Leopolda Kindermanna wyłączona jest z użytku Krzysztof Szymczak
Ponad dwudziestoosobowe ekipy konserwatorskie od dwóch miesięcy pracują nad przywróceniem Willi Leopolda Kindermanna do stanu funkcjonalności. Do sierpnia 2013 roku zakończyć się ma wart 6 mln 728 tys. zł gruntowny remont budynku, mieszczącego Miejską Galerię Sztuki w Łodzi.

- Do przetargu stanęło pięć firm, wszystkie o dużym doświadczeniu. Wygrała zaś firma Ciałbud z Radzymina, która realizowała prace w Muzeum Chopina, czyli w Zamku Ostrogskich w Warszawie - mówi Elżbieta Fuchs, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki.

W czterech salach wystawowych galerii ekipy zdjęły powłoki olejne i dotarły do pierwszych pięknych warstw sztukaterii. Trwa osuszanie ceglanych ścian w piwnicach, zdjęte zostały posadzki, by przebudować zrujnowany system kanalizacji.

- Obiekt był bliski ruiny. Zdemontowaliśmy tapety tkaninowe, żyrandole, które są zabezpieczane. To początek prac, które rozmachu nabiorą z początkiem roku - wyjaśnia Kazimierz Gdak, kierownik budowy.

- W historii budynku jest to pierwszy tak kompleksowy remont. Wydaje się, że łatwiej byłoby zbudować go od nowa - mówi dyrektor galerii. - Willa przez lata dawała znać o swych potrzebach poprzez nieustające przecieki, zalania piwnic, nieszczelności pokrycia dachowego. W pewnym momencie zastanawiałam się, czy nie wycofać się z instytucją jeszcze przed rozpoczęciem remontu, ale wyłączony z użytkowania budynek niszczałby jeszcze szybciej.

W 2009 roku ruszyły przygotowania do gruntowanego remontu willi. W 2010 roku galeria otrzymała szczegółową dokumentację projektowo-kosztorysową i rozpoczęła starania o finansowanie projektu. 1 czerwca 2011 roku w urzędzie miasta zapadła decyzja o finansowaniu prac w całości.

Prace przygotowawcze (ekspertyzy, inwentaryzacja budynku) sfinansowano z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego miasta Łodzi. Teraz całość zadania, łącznie z technicznym nadzorem, ujęta jest w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2011-2013.

Na czas prac archiwum, cenny księgozbiór katalogów i książek o sztuce liczący 3 tys. obiektów z końcem stycznia 2012 roku przeniesiony będzie do lokalu przy ul. Piotrkowskiej 113, którego remont się kończy. Nieoficjalnie mówi się, że otwarciu willi może towarzyszyć wystawa poświęcona łódzkim artystom.

Mieszcząca się przy ul. Wólczańskiej 31/33, bogato zdobiona Willa Kindermanna, zaprojektowana została w 1902 roku przez Gustawa Landau-Gutentegera. Z początkiem lat 70. XX wieku wpisana została do rejestru zabytków. Jest jednym z cenniejszych zabytków łódzkiej secesji. Od 1975 roku jest siedzibą Miejskiej Galerii Sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki