Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont pałacu Poznańskiego w Łodzi. Historycy sztuki boją się, że zostanie oszpecony

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Historycy sztuki są zaniepokojeni i zbulwersowani. Mówią nawet o oszpeceniu zabytkowego pałacu Izraela Poznańskiego, największej i najsłynniejszej łódzkiej rezydencji. Chodzi o projekt nowego świetlika (nad głównym hallem pałacu), który jest tak skromny i ascetyczny, że zupełnie nie pasuje do przebogatych, secesyjnych i neobarokowych wnętrz. Dlatego skierowali protest na ręce Barbary Kurowskiej, dyrektora Muzeum Miasta Łodzi, która forsuje projekt nowego świetlika.

Obecny świetlik jest zwykły i szklany, a ma być witrażowy. Historycy sztuki popierają to posunięcie, ale zdecydowanie protestują przeciw planowanemu wykonaniu.

Widoczna na projekcie witrażowa kompozycja nie ma nic wspólnego z charakterem wnętrza, ze stylem jego dekoracji łączącym elementy historyzujące i secesyjne. Choć przy projekcie jest opinia, że „opisywany witraż jest oryginalnym, indywidualnym projektem pozostającym w stylistyce epoki i nawiązującym do pozostałych elementów wystroju pałacu pod względem kompozycji, kolorystyki i motywów”, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Zaprojektowany witraż nie ma nic wspólnego ze stylem pałacu i epoki. Będzie on tworzył niemiły zgrzyt w kompozycji hallu zupełnie nie przystając do jego pełnych elegancji form” – czytamy w piśmie podpisanym m.in. przez prof. Krzysztofa Stefańskiego z UŁ.

Faktycznie, projekt witraża bardziej pasuje do osiedlowej izby pamięci niż do wytwornej, wspaniałej rezydencji będącej wizytówką miasta. Ponadto historycy sztuki wytykają projektowi, że do jego realizacji będzie użyte szkło współczesne, a nie z przełomu XIX i XX wieku, jak być powinno. Dlatego domagają się wycofania projektu i przygotowania nowego.

Projekt witraża do świetlika, którego autorem jest Andrzej Hibner, ceniony łódzki witrażysta, podoba mi się. Jednak decyzję w tej sprawie podejmie wojewódzki konserwator zabytków, do którego wystąpiłam z wnioskiem o realizację tego projektu – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, które znajduje się w pałacu Izraela Poznańskiego.

Jak ustaliliśmy, Aleksandra Stępień, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi, jeszcze nie podjęła decyzji w tej kontrowersyjnej i budzącej wiele emocji sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki