Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont rynku Dolna-Ceglana. Początek prac wiosną [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Po kilku latach przymiarek wreszcie rozpocznie się modernizacja targowiska Dolna-Ceglana. Przed Bożym Narodzeniem kupcy otrzymali pozwolenie na budowę, na wiosnę ruszają z pracami. W ten sposób ostatnie tak duże targowisko w Łodzi ma szansę na remont.

Modernizacja była planowana od dawna, ale na jej drodze stawały coraz to nowe trudności. Przed wakacjami kupcy mieli już warunki zabudowy, jednak mieszkańcy dwóch kamienic przy ul. Zgierskiej odwołali się od tej decyzji - pawilony miały przylegać do ich budynków. Pozwolenie cofnięto, kupcy musieli projekt poprawić.

Zrobili to i już w połowie grudnia otrzymali nowe pozwolenie, które już się uprawomocniło. - Od nowego roku ruszamy z budową - cieszy się Marek Gralak z firmy SPIR, zarządcy targowiska.

W pierwszym etapie ma powstać piętrowy budynek handlowo-administracyjny z wejściem od strony skrzyżowania ul.: Ceglanej i Flisackiej. Na parterze znajdzie się miejsce dla 17 kiosków o wymiarach 4 na 5 metrów. Będzie też toaleta publiczna oraz zaplecze techniczne targowiska: wiata na segregację odpadów, budynek segregacji śmieci, pomieszczenia garażowe, warsztat i stacja transformacyjna. Na piętrze będą biura administracji targowiska i pomieszczenia socjalne dla pracowników targowiska.

Przez budynek będzie można przejść na przestrzał w kierunku istniejącej hali targowej. Jego kontynuacją będzie ciąg komunikacyjny z wiatą dla 15 stanowisk handlu samochodowego. Budowa ma rozpocząć się wiosną.

- W styczniu chcemy rozpocząć wyłanianie firmy, która wykona prace - mówi Marek Gralak. - Mamy nadzieję, że na przyszłą Wigilię będzie już można robić zakupy w nowym budynku.

Ale nowa hala to dopiero początek planowanej od dawna modernizacji targowiska. W drugim etapie w 2014 r. ma się rozpocząć budowa około 50 szeregowych pawilonów przy ul. Zgierskiej. W kolejnych czterech etapach mają powstać przenośne pawilony, zadaszone ciągi komunikacyjne i tereny odkryte dla handlu obwoźnego. Te ostatnie znajdą się w miejscu obecnego budynku administracji targowiska.

Koszt wszystkich prac dwa lata temu wyceniono na 15 mln zł. Jednak kupcy mają nadzieję że targowisko da się wyremontować taniej. - Od tego czasu ceny materiałów budowlanych bardzo spadły. Mamy nadzieję zmieścić się w cenie niższej o połowę - mówi Marek Gralak.

W ramach przygotowań do modernizacji rok temu wzdłuż ul. Ceglanej stare stoiska zastąpiono rzędem 19 jednolitych, czerwono-srebrnych budek.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki