Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont zabytkowej kamienicy z podwórkiem. Jego atrakcją będą ogromne, kryształowe żyrandole. Kiedy koniec prac?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Ozdobą podwórka zabytkowej kamienicy Juliusza Szulca z końca XIX wieku przy ul. Piotrkowskiej 118 w centrum Łodzi będą kryształowe żyrandole. Właśnie trwa ich budowa.
Ozdobą podwórka zabytkowej kamienicy Juliusza Szulca z końca XIX wieku przy ul. Piotrkowskiej 118 w centrum Łodzi będą kryształowe żyrandole. Właśnie trwa ich budowa. UMŁ
Dobiega końca gruntowny remont zabytkowej, dwupiętrowej kamienicy i oficyn przy ul. Piotrkowskiej 118 w centrum Łodzi. Ozdobą i atrakcją podwórka, które zostanie zmodernizowane i przebudowane, będzie instalacja artystyczna z wiszącymi i świecącymi żyrandolami. Stąd nazwa „Pałacowe podwórko”.

Posesja pod tym adresem to m.in. stylowa, nawiązująca do klasycyzmu kamienica frontowa z końca XIX wieku, której pierwszym właścicielem był Juliusz Szulc, a także podwórko i dwa rzędy zniszczonych oficyn, w których trwają prace remontowe. To właśnie tam pojawią efektowne, kryształowe żyrandole, które są w trakcie budowy.

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: sterowane oświetlenie

- Kryształowe kandelabry będą posiadały system sterowania LED z możliwością zaprogramowania różnych scenariuszy oświetleniowych. Przy pracy nad projektem istotne znaczenie miało rozwiązanie problemu podwieszenia całego systemu z uwzględnieniem sił działających na ściany budynku. Usztywniona została konstrukcja, która ma za zadanie przenieść ciężar kandelabra o wadze 150 kg - wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Rewitalizacja Łodzi: kandelabry na dźwigarach

Każdy z żyrandoli będzie miał wysokość około 350 cm i średnicę około 200 cm. Elementy kryształowe zostaną umocowane za pomocą linki stalowej, która uniemożliwi zerwanie kryształowych ozdób. Kandelabry zostaną zamontowane za pomocą dźwigarów pomalowanych na kolor antracytowy. Dźwigary rozparte będą na elewacjach budynków. Autorami koncepcji "Pałacowego podwórka" są: artysta Andrzej Fogtt oraz architekt Przemysław Gajowiak.

Zobacz jak efektownie odnowiono pałac braci Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272 w Łodzi

Prace remontowo – budowlane na posesji przy ul. Piotrkowskiej 118 potrwają do połowy tego roku i pochłoną 25 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki