Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont zabytkowej kamienicy ze słynnym muralem motyla. Co było i co będzie w kamienicy?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Centrum Badawcze UŁ im. Jerzego Giedroycia powstanie w słynnej, zabytkowej kamienicy zwanej Motylem u zbiegu ul. Moniuszki i ul. Sienkiewicza w Łodzi.
Centrum Badawcze UŁ im. Jerzego Giedroycia powstanie w słynnej, zabytkowej kamienicy zwanej Motylem u zbiegu ul. Moniuszki i ul. Sienkiewicza w Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Centrum Badawcze UŁ im. Jerzego Giedroycia powstanie w słynnej, zabytkowej kamienicy zwanej Motylem. Uczelnia otrzymała ze skarbu państwa pieniądze na ten cel, zaś służby konserwatorskie zapaliły zielone światło dla rewitalizacji kamienicy z wielkim motylem w formie muralu, który też zostanie odnowiony.

Kamienice w Łodzi: kultowy mural Pewexu

Ta efektowna, ale zaniedbana kamienica stoi przy skrzyżowaniu ul. Moniuszki i ul. Sienkiewicza w centrum miasta. Została zbudowana w końcu XIX wieku i pierwotnie należała do znanego fabrykanta Ludwika Meyera. Jest dobrze znana, bowiem jej ozdobą jest mural reklamowy pochodzący ze schyłku PRL. Przedstawia ogromnego motyla, czyli znak firmowy ówczesnego Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego Pewex polecającego – jak głosi napis na murze – „atrakcyjne towary importowane”.

Zobacz więcej zdjęć

Kamienica od 1990 roku należy do Uniwersytetu Łódzkiego. Niedawno opustoszała, bowiem znajdująca się tam germanistyka została przeniesiona do nowej siedziby Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej. W tej sytuacji budynek został skierowany na sprzedaż, ale władze uczelni zmieniły zdanie i zdecydowały, że powstanie tam Centrum badawcze UŁ im. Jerzego Giedroycia, słynnego szefa paryskiej „Kultury”. Stanie się to możliwe dzięki temu, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało szkole wyższej 40 mln zł w skarbowych papierach wartościowych na remont kamienicy i utworzenie placówki.

Kamienice w Łodzi: będzie centrum badawcze

- Dotacja pozwoli nam zainwestować nie tyle w budynek, co w stworzenie przestrzeni do spotkań z nauką, kulturą i sztuką – wyjaśnia prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ.

- Ta piękna kamienica nazywana potocznie „Motylem” już niedługo stanie się miejscem badań nad dążeniami niepodległościowymi Polaków w XX wieku podejmowanymi w kraju i na emigracji – podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak nas poinformowała Daria Błaszczyńska, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi, w związku z odnowieniem kamienicy z motylem zostanie przywrócony oryginalny zamysł autora muralu – Jerzego Bystrego. Remont zabytkowego budynku zacznie się w najbliższych miesiącach.

Kamienice w Łodzi: czarny okres w dziejach

Kamienica została zbudowana w końcu XIX stulecia w stylu nawiązującym do renesansu włoskiego. Najpierw była siedzibą Poczty Głównej w Łodzi, którą jednak na początku XX wieku przeniesiono do nowego gmachu u zbiegu ul. Tuwima i ul. Kilińskiego. Wkrótce budynek kupił przemysłowiec Salomon Danziger, przebudował, nadbudował kondygnację i przekształcił w kamienicę czynszową. M.in. pojawił się oryginalny, wysunięty poza elewację narożnik w formie wieży czworobocznej ze sterczynami. Stąd obecny wygląd budynku, który istotnie różni się od pierwotnego.

Przed I wojną światową w gmachu było Handlowo – Przemysłowe Towarzystwo Wzajemnego Kredytu oraz Towarzystwo Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych, natomiast w okresie międzywojennym Spółdzielczy Bank Udziałowy. Czarny okres w dziejach kamienicy to lata 1946 – 1956, kiedy mieściła się tam siedziba Wojskowego Sądu Rejonowego skazującego na śmierć żołnierzy niezłomnych z podziemia antykomunistycznego. Mówi o tym tablica pamiątkowa odsłonięta wiosną 1999 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki