Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku w Łodzi. Było o niej głośno z powodu katastrofy budowlanej

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Ozdobą zabytkowej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29 w centrum Łodzi są liczne detale i ozdoby na fasadzie.
Ozdobą zabytkowej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29 w centrum Łodzi są liczne detale i ozdoby na fasadzie. Grzegorz Gałasiński
Kończy się rewitalizacja kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29, jednej z piękniejszych w centrum Łodzi. Zabytkowy budynek, który był w fatalnym stanie, zmienił się nie do poznania. O kamienicy było głośno jesienią 2019 roku, kiedy zawaliła się część oficyny w podwórku, którą teraz odbudowano.

- Wszystkie prace zostały praktycznie ukończone. Pozostały jeszcze do uzupełnienia elementy małej architektury na podwórku: ławki i kosze na śmieci. Budynek pomyślnie przeszedł odbiory Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, a Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi udzielił pozwolenia na użytkowanie odbudowanej oficyny. Pozostała część kamienicy oczekuje na odbiory przeprowadzone przez sanepid i straż pożarną – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: perełka architektury

Ta perełka architektury z bogatymi detalami i ozdobami na fasadzie, która przed remontem miała okna zabite deskami i była w opłakanym stanie, została gruntownie wyremontowana. Ma odnowione piwnice i nowy dach, wzmocnione i wymienione stropy oraz nową stolarkę okienną i drzwiową. Fachowcy położyli nowe instalacje i podłączyli kamienicę do sieci centralnego ogrzewania. Ponadto położyli nowe tynki oraz odnowili i odbudowali klatki schodowe.

Rewitalizacja Łodzi: dzieło znakomitego architekta

- W kamienicy powstało 26 mieszkań komunalnych z osobnymi kuchniami lub aneksami kuchennymi, cztery lokale usługowe i miejsce do sąsiedzkich spotkań, czyli przyjazne, zielone podwórko. Wartość inwestycji to 9,8 mln zł – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Kamienica powstała w połowie lat 90. XIX wieku. Jej uroda nie dziwi, powiem autorem projektu był mistrz Gustaw Landau – Gutenteger, jeden z najlepszych architektów w dziejach Łodzi. Pierwszym właścicielem kamienicy był Jakub Rosen, a potem – w latach 20. XX stulecia – należała do Szai Wiślickiego. Po drugiej wojnie światowej została przejęta przez państwo.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki