Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Odnowiono zabytkowe rezydencje. Przeznaczono je na cele kulturalne. Zobacz, co się w nich teraz znajduje?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawna willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej w Łodzi kryje w środku efektowne, starannie odnowione dekoracje.
Dawna willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej w Łodzi kryje w środku efektowne, starannie odnowione dekoracje. Wiesław Pierzchała
Kultura w Łodzi w ostatnim okresie wzbogaciła się o pięć stylowych, zabytkowych, gruntownie odnowionych willi z końca XIX i początku XX wieku. Znalazły się w nich Mediateka, ośrodek kultury, ośrodek sztuki, biura magistratu oraz Miejska Strefa Kultury.

Dawna rezydencja fabrykanta Karola Plihala powstała w latach 30. XX stulecia przy obecnej ul. Krzemienieckiej 2a na Karolewie. Miłośnicy dawnej Łodzi zaznaczają, że to jeden z najciekawszych w mieście przykładów modernizmu. Dzisiaj znajduje się tam Poleski Ośrodek Sztuki.

Rewitalizacja Łodzi: biblioteka multimedialna

Wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 przeszły remont od dachu po piwnice. To w nich działa najnowocześniejsza biblioteka w mieście, czyli Mediateka oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Oba budynki zostały całkowicie wyremontowane i przebudowane. Elewacje zostały odnowione, a wnętrza przystosowane do pełnienia nowych funkcji. Przy ul. Moniuszki 5 powstała Mediateka. Jest ona pierwszą w Łodzi nowoczesną multimedialną biblioteką z licznymi zbiorami druków i nagrań. W przeszklonym dziedzińcu swoje miejsce znalazła recepcja, kawiarnia oraz dodatkowa sala wystawowa – informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Rewitalizacja Łodzi: rezydencja fabrykanta i architekta

Kolejny odnowiony zabytek to dawna willa Ottona Haesslera przy ul. Siedleckiej 1, w której swoje lokum ma Ośrodek Kultury „Górna”. Historia tej placówki sięga 1896 roku, kiedy Teresa John zakupiła działkę, a dwa lata później jej część sprzedała niemieckiemu przedsiębiorcy Ottonowi Haesslerowi. To on wybudował tam fabrykę i willę, która została zaprojektowana w stylu szwajcarsko-alpejskim. Po II wojnie światowej została ona przeznaczona na cele społeczno – kulturalne.

I jeszcze jedna szczególna placówka. To dawny dom znakomitego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 postawiony w ulubionym przezeń stylu neorenesansu. Dzisiaj mieści się tam Miejska Strefa Kultury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki