Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Po stu latach znów zobaczymy rzekę Lamus! Park, przez który płynie, zostanie odnowiony

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Tak będzie wyglądała po odsłonięciu rzeka Lamus i jej otoczenie.
Tak będzie wyglądała po odsłonięciu rzeka Lamus i jej otoczenie. UMŁ
Rzeka Lamus, jedna z najważniejszych rzek dla rozwoju dawnej Łodzi przemysłowej, znów będzie widoczna. A to dlatego, że zostanie odkryta na 100-metrowym odcinku w parku Kilińskiego przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego i ul. Tymienieckiego w centrum Łodzi.

Rewitalizacja Łodzi: park Kilińskiego zmieni oblicze

Właśnie wybrano firmę Park – M Poland, która odkryje rzekę Lamus płynącą od stu lat ceglanym, podziemnym kanałem. Na tym się nie skończy, bowiem z tej okazji cały park zostanie odnowiony, zaś wzdłuż rzeki pojawią się alejki dla spacerowiczów i miejsca rekreacyjno – wypoczynkowe. Koszt tego projektu – niemal 15 mln zł – zostanie pokryty z funduszy unijnych.

Zobacz więcej zdjęć

Plan wydobycia Lamusa na powierzchnię ogłoszono w listopadzie 2023 roku. Wtedy okazało się, że wniosek złożony przed dwóch europosłów - Marka Belkę i Janusza Lewandowskiego - uzyskał akceptację Parlamentu Europejskiego jako jedyna taka inicjatywa w Europie.

Zasłużona rzeka "polskiego Manchesteru"

Lamus jest jedną z trzech najważniejszych rzek historycznych – obok Łódki i Jasienia – dla rozwoju „polskiego Manchesteru”. To właśnie w dolinach tych rzek powstawały imperia przemysłowe Scheiblerów, Poznańskich, Grohmanów i pomniejszych przedsiębiorców. Lamus ma swoje źródła w okolicy parku im. Staszica, płynie w kanale na południe i wpada do rzeki Jasień. Ma około dwóch kilometrów długości.

Przeczytaj i zobacz jak wygląda po rewitalizacji popularny park Staromiejski zwany też "parkiem śledzia"

Płynie m.in. przez park Kilińskiego, czyli dawny ogród pobliskiej, efektownej rezydencji Ludwika Grohmana z końca XIX wieku. Ozdobą parku są stare drzewa, spośród których 20 uznano za pomniki przyrody. Najstarsze mają 130 lat. Niestety, park jest zaniedbany, ale wkrótce to się zmieni. Pamiętajmy też, że na skraju parku jest wizjer, przez który można oglądać mały fragment Lamusa.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki