Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Trwa gruntowny remont Starego Rynku. W planach fontanny, pawilony handlowe i dużo zieleni. Kiedy finisz?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa rewitalizacja Starego Rynku - serca dawnej Łodzi. Plan jest taki, aby martwy do tej pory plac został ożywiony.
Trwa rewitalizacja Starego Rynku - serca dawnej Łodzi. Plan jest taki, aby martwy do tej pory plac został ożywiony. Grzegorz Gałasiński
Trwa rewitalizacja i przebudowa Starego Rynku w Łodzi, czyli jeden z najważniejszych remontów w mieście. Do tej pory było to martwe, betonowe miejsce. To się zmieni. Rynek zostanie wreszcie ożywiony przez takie posunięcia jak ławki, zieleń, pawilony handlowe i dwie fontanny z czterema wodotryskami każda. Prace potrwają do IV kwartału tego roku i pochłoną 8 mln zł.

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi

- Inwestycja nabiera tempa, przede wszystkim dlatego, że zakończyły się prace archeologiczne. Wykonawca wywiózł już nadmiar ziemi, a brakujące przestrzenie uzupełnił kruszywem naturalnym. Ponadto kontynuowane są prace wodno-kanalizacyjne, rozpoczęło się trasowanie kabli elektrycznych. Na ukończeniu jest budowa murków żelbetowych okalających zieleńce po stronie północnej i wschodniej - wylicza Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Przeczytaj też o rewitalizacja parku Staromiejskiego w Łodzi

Rewitalizacja Łodzi: drzewa i fontanny

Na Starym Rynku będą zlikwidowane wszelkie stopnie i pojawi się nowa nawierzchnia w formie jednolitej płyty nachylonej w stronę pobliskiego parku Staromiejskiego zwanego też potocznie „parkiem śledzia”. Po wschodniej i zachodniej stronie rynku zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej zostaną dosadzone drzewa – klony i jesiony pensylwańskie. Będzie tam można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek lub na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach specjalnych kwater otaczających drzewa.

- Na Starym Rynku zostanie zamontowany automatyczny system nawadniania zieleni. Obelisk symbolizujący nadanie praw miejskich Łodzi, który aktualnie znajduje się w południowej części placu, zostanie przesunięty w kierunku północnym. Obelisk zyska nową formę, tak aby wpisywał się w nowoczesną stylizację rynku. W centralnej części placu powstaną fontanny w formie tryskaczy w posadzce – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Przeczytaj też o tym, co odkryto podczas budowy Bulwarów Północnych w Łodzi

Rewitalizacja Łodzi: plac Wolności i park Staromiejski

Pamiętajmy, że w pobliżu Starego Rynku są jeszcze realizowane trzy inwestycje, które znacznie zmienią tej rejon miasta. Chodzi o rewitalizację parku Staromiejskiego, budowę Bulwarów Północnych na ulicach Ogrodowej i Północnej, gdzie m.in. pojawi się nowa ścieżka rowerowa od strony „parku śledzia” oraz o gruntowny remont placu Wolności, czyli dawnego Nowego Rynku. Powstanie tam mały park składający się z kilkudziesięciu drzew, tysięcy krzewów, licznych roślin cebulowych i traw ozdobnych, które mają być odporne na deptanie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki